Erol Altaca anlattı: Kemal Sunal sudan bile korkardı

Erol Altaca anlattı: Kemal Sunal sudan bile korkardı

Balalayka filminin çekimlerine gitmek için bindiği uçakta 3 Temmuz 2000 günü kalp krizi geçirerek 55 yaşında yaşama veda eden Kemal Sunal’ın uçak fobisi öğrenilirdi. Dostu Erol Altaca, ünlü oyuncunun

İnek Şaban başta olmak üzere bir hayli kişiliğiyle Türkiye’nin kalbinde taht kuran Kemal Sunal’ın ölümünün üzerinden bütün 22 sene geçti. Ama millet onu hiç unutmadı, yeni jenerasyonlar filmleriyle gelişti. Vefat yıldönümünde Kemal Sunal’ın belirsizlerini yakın arkadaşı Erol Altaca Hürriyet’e anlattı:

DIŞARIDA YEMEK YEMEZDİ

“Ali Sunal bir gün bana ‘Öğretmenim, biz hiç dışarıda yemek yemeyiz. Babam götürmüyor ama sizi çok hoşlanıyor. Siz söylerseniz kırmaz’ dedi. Kemal’e, ‘Bir yer var. Mükemmel et yapıyorlar. Oraya gidelim birlikte’ dedim. ‘Yok ben konut dışında bir yerde yemek yemem.  Ne olur ne olmaz’ diye yanıt verdi. ‘Biz yiyelim, sen otur bak ama yeme’ dedim. Gittik, mutfağa soktum kendisini. Tam çalışanları beyaz giysili, eldivenli görünce, ‘Burası bizim konuttan pak’ dedi. Sonra hepimizden fazla yedi.

İÇMEDEN AYYAŞ OLURDU

Sonra bir gün Ali, ‘Öğretmenim bara da gidelim’ deyince, Beşiktaş’ta bir bara götürdüm. Az sonra müzik başladı. Hiç içmemesine karşın, en çok içmiş gibi en iyi eğlenen oydu. Başka Bir Deyişle civara tez uyuyordu. İlk kez ailesini bizimle çıkarttı dışarı. ‘Ben sabah konuttan çıkarken suyumu konuttan alır, cebime koyarım. Gittiğim yerde o suyu içerim, zehirleyebilirler’ tasayı. Fobileri vardı. Şimdi bakınca kapalı bir sudan niçin zehirleneceğini düşünsün ki. Helali güzel olsun, hepsi pintiliktenmiş.

HİÇ DENİZE GİRMEMİŞ

Kemal Sunal bizi Tuzla’daki yazlığına ailece davet etmişti. Bahçeli, havuzlu şahane bir konut. Havuzun başına oturduk. Kemal Bey’e, ‘Burada herhalde çok yüzüyorsunuz’ deyince, ‘Daha ayağımın başparmağı dahi girmiş değil o suya’ dedi. ‘Neden’ dedim. ‘Ben sudan korkarım’ dedi. ‘Ama burası derin değil. Gel birlikte girelim’ dedim. ‘Olsun. Ben ayağın ucunu daldırayım, sanıyorum boğuluyorum. Böyle bir fobim var’ dedi. Gençken Cağaloğlu’na, Ulusal Türk Arza Birliği’ne gidiyormuş. Akşamları Anadolu yakasındaki evine gitmek için Sirkeci’den vapura binmesi gerekiyor ama bir cinsli binemiyormuş. Bu batacak deyip sabaha kadar bankta otururmuş. Hiç denize, tatile gitmezmiş.”

Erol Altaca anlattı: Kemal Sunal sudan bile korkardı
Sunal, Altaca’nın oğlunun Galatasaray Adası’ndaki sünnet düğününe giderken bindiği teknede başına battaniye örtmüş.

CAN VERENE KADAR ARKADAŞ KALDIK

Kemal Sunal oğlu Ali’yi 1993-1994 öğretim senesinde Erol Altaca’nın sahibi olduğu dershaneye kaydoldurdu. Erol Altaca ile Kemal Sunal’ın arkadaşlıkları da o sene başladı, büyük ustanın vefatına kadar da devamlı sürdü.

BU NASIL İNEK ŞABAN

Altaca bir hatıralarını ise, “Kızım İrem 5 yaşındayken Tuzla’daki konutlarına gittik. Kemal Sunal karşısında ciddi ciddi oturuyor. İrem onun suratına baktı, baktı... ‘Bu nasıl İnek Şaban’ deyiverdi. Biz de çok güldük” diye anlatıyor.

Erol Altaca anlattı: Kemal Sunal sudan bile korkardı
Hababam Sınıfı filminde İnek Şaban rolüyle, Tarık Akan ve Halit Akçetepe ile...

‘EN PİNTİSİ TARIK’ TASAYI

Sunal’ın pintiliği de dillere epopeydi. Altaca anlatıyor: “Bir gün ‘Sen gerçekten pinti misin?’ diye sordum. ‘Evet’ dedi. Şaka dokunulmuş başka bir deyişle. ‘Sanat dünyasının en pintisi misin? Dansöze 5 lira dahi vermedin’ dedim. Yanıtı şu oldu: ‘Yok ben ikinciyim. Birinci Tarık Akan. Cebimizde akrep vardır. Ama ben paramı alır bankaya koyarım. O parayı alır borsada çalıştırır, paradan para kazanır. O da böyle türdür’ dedi.”