Erzurum Valiliği'nden uzaktan eğitim kararı

Erzurum Valiliği'nden uzaktan eğitim kararı

Erzurum Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, 7 Nisandan itibaren 5, 6, 7. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıflarda bütün zamanlı uzaktan eğitime geçilmesi kararı aldı.

Erzurum Valiliğinden yapılan açıklamada, Erzurum Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyetinin Erzurum Valisi Okay Memiş başkanlığında inanılmaz bir araya gelerek bazı kararlar aldığı belirtildi.

Açıklamada, 1 Mart 2021'de bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusunda alınan kararlar ile hakimiyetli banalleşme yarıyılı olarak adlandırılan, şehirlerin tanımlanmış kriterler güzergahında düşük, orta, yüksek ve çok yüksek tehlikeli olarak 4 gruba ufaladığı ve şehir bazlı temkinlerin de bu tehlike gruplarına göre tanımlandığı bir sürece girildiği andırdırıldı.

Erzurum'da salgının seyrine değinilen açıklamada, hadise rakamlarında yaşanan farklılıklar, sağlık kurumu genel ve yoğun bakım doluluk oranları ile uygulamaya konulan temkinlerin salgınla gayretteki tesirliliği gibi hususlar çerçevesinde devamlı olarak kollandığı ve değerlendirmeler yapılarak temkinler alındığı anlatıldı.

Gelinen evrede kentte özellikle son bir haftada genç popülasyondaki Kovid-19 hadise rakamlarındaki yükseliş, eğitim ve öğretimde bir ekip ek temkinler alınmasının zorunlu kılındığı bildirilen açıklamada, 7 Nisan haysiyetiyle alınan kararlar şöyle açıklandı:

- Mektep evveli eğitim müesseselerinde ve özel eğitim mekteplerinde bütün zamanlı olarak surat surata eğitime devam edilecek.

- Birleştirilmiş sınıflı mekteplerde, kırsal mahalle ve seyrek popülasyonlu mesken yerlerindeki mekteplerde bütün zamanlı olarak surat surata eğitime devam edilecek.

- 8. ve 12. sınıflar ile mezunlara müteveccih destekleme ve yetiştirme kurslarının salgın önlemleri çerçevesinde surat surata eğitime devam edecek, bu kurslarda misyonlu idareyici, hoca ve talebelerin hafta sonu kısıtlamalardan muaf yakalanacak.

- İlkokullarda eğitimin 2 gün mektepte seyreltilmiş sınıflarda surat surata, 3 gün uzaktan eğitim kumpasında devam edecek.

- Ortaokullarda 5, 6, 7. sınıflarda bütün zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.

- Ortaokul 8. sınıflarda haftada 12 ila 22 saat olacak biçimde seyreltilmiş surat surata eğitime devam edilecek.

- Lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıflarda bütün zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.

- 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16 ila 24 saat olarak surat surata eğitime devam edecek.

- Özel lüzumlu talebeler için hizmet veren özel eğitim mektebi ve sınıfları bütün zamanlı olarak surat surata eğitime devam edecek.

- Mekteplerdeki imtihan uygulamaları salgın önlemleri çerçevesinde Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvim güzergahında hakikatleştirilecek.

- Surat surata eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak hakikatleştirilecek.

Açıklamada, mülki yönet amirlikleri ve alakalı müesseselerin uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmemesi için önlem alacağına dikkat çekildi.