Esad’ın afları neden etkili olamıyor

Esad’ın afları neden etkili olamıyor

İçsavaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, Esad rejiminin çıkardığı bağışlamalara karşın ülkelerine dönmekten korkuyor. Türkiye’nin son Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Suriye’de zaman zaman çıkartılan

SURİYE’de, 2011 senesinde başlayan içsavaştan dolayı milyonlarca Suriyeli ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığındı. En çok mülteciye konut sahipliği yapan ülkelerden biri olan Türkiye’de resmi sayılara göre 3 milyon 762 bin Suriyeli bulunuyor. Mültecilerin artık ülkelerine geri dönebilecekleri güzergahında başlayan kavga devam ederken, başta genç Suriyeliler, Esad rejiminin zaman zaman bağışlama duyuru etmesine karşın ülkelerine döndüklerinde hapsedilmekten korktuklarını ifade ediyor.

2009-2012 seneleri arasında Türkiye’nin Şam Büyükelçisi olarak görev yapan emekli Büyükelçi Ömer Önhon, Esad rejimi tarafından duyuru edilen bağışlamaların neden istenilen tesiri yaratmadığını Hürriyet’e anlattı. Esad rejiminin duyuru ettiği bağışlamaların kimleri içerdiği ve nasıl uygulandığı güzergahında meçhullükler olduğunu belirten Önhon, “Ara ara genel bağışlamalar duyuru ediliyor ama genel bağışlamayla vazgeçilen insanların bir kısmı, neden cezaevinde uyuduğunu dahi öğrenmeyen insanlar. Evet, bağışlamalar çıkarılıyor fakat içeridekilerin cezaevindekiler ne kadarı bu bağışlamalardan faydalanıyor, kaç yıldır içerideler, bunlar Suriye’de pek öğrenilen şeyler değil” dedi. Suriye’ye geri dönen mültecilerin bazı kasvetler yaşadığını söyleyen Önhon, “Yurtdışına kaçan Suriyelilerin pek çoğu ya Esad karşıyı ya da Esad rejiminden pek haz etmeyen insanlar. Dolayısıyla bunlar geri döndüklerinde tahkikata maruz kalmaktan, nezaretine alınmaktan korkuyorlar. Başka Bir Deyişle burada Esad rejiminin bir güvenirlik meseleyi var” diye konuştu.

BM HİMAYESİNDE ÇÖZÜM KOŞUL

SURİYELİLERİN geri dönüşünü yasaklayan bazı meseleler olduğunu ifade eden Önhon, şöyle devam etti: “Birincisi Esad rejiminin güvenirliği mevzusu. İkincisi ekonomik kasvetler. İnsanlarda Suriye’ye döndüğü zaman minimum yaşam şartlarına sahip olamama evhamı var. Dolayısıyla bunlar geri dönüşü pek cazip kılmıyor. Mültecilerin geri dönmesi için güvenlikli bir etrafın sağlanması ve koşulların ergonomik olması gerekiyor. Suriye’de Birleşmiş Milletler’in himayeyi ve garantisi altında bir çözümün bulunması gerekli. BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 tarihli 2254 rakamlı kararı var. Bu karar esasında oluşturulacak bir politik çözüm mültecilerin geri dönüşünün teşviki açısından çok ehemmiyetli olacaktır.”

Esad’ın afları neden etkili olamıyor

BERLİN’DE PROTESTO

ESAD idaresine karşı muhtelif ülkelerdeki karşı Suriyeliler zaman zaman şovlar yapıyor. Almanya’nın Berlin kentinde Brandenburg Kapısı’nda geçtiğimiz günlerde eylem yapan protestocular Suriye hükümeti tarafından kaçırılan ya da alıkonulan bireylerin fotoğraflarını taşıdılar.