Esad'ın son vahşeti! 4 sivil öldü

Esad'ın son vahşeti! 4 sivil öldü

Suriye'deki Esad rejiminin ülkenin kuzeybatısındaki İdlib şehir merkezine tertip ettiği hamlelerde ilk tanımlamalara göre 4 sivil can verdi, 2 sivil yaralandı. Öte yandan Rusya’ya ait savaş uçaklarının

İdlib'in güney doğusundaki Serakıb ilçesinde konuşlu Esad rejimi ordusu ve İran takviyeli terörist gruplardan oluşan rejim eforlarının, İdlib kent merkezine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırdı. Sivil Korunma Beyaz Baretliler kaynaklarından alınan bilgiye göre, İdlib kent merkezine yapılan hücumda ilk tanımlamalara göre biri kadın, biri çocuk olmak üzere 4 sivil yaşamını kaybetti, 2 sivil yaralandı.

Esadın son vahşeti 4 sivil öldü


Yaralılar, etraftaki sağlık kurumulara kaldırıldı. Öte yandan Rusya’ya ait savaş uçaklarının gün içinde İdlib’in Marat Mısrın beldesindeki bir kampa tertip ettiği hava hamlesinde 4 sivil yaralanmıştı.

Esadın son vahşeti 4 sivil öldü


İDLİB'DEKİ VAZİYET NE?

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de reelleşen Astana buluşmasında, İdlib ve komşu şehirlerin Lazkiye, Çiğe ve Halep vilayetleri bazı bölgeleri, Humus şehrinin kuzeyi, başşehir Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri Dera ve Kuneytra vilayetleri olmak üzere 4 "gerginliği eksiltme bölgesi" oluşturuldu ancak rejim ve İran takviyeli teröristler, Rusya'nın hava takviyesiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile mütarekeyi kuvvetlendirmek için Soçi'de ek uzlaşmaya vardı. Rusya ve rejim eforları, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için işlemlere başladı ve İdlib Gerginliği Eksiltme Bölgesi içinde çok rakamda büyük meskeni ele geçirdi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020'de Moskova'da yeni bir uzlaşma sağlandı. Rejim eforlarının zaman zaman ihlal ettiği mütareke büyük miktarda korunuyor. 2017-2020 yarıyılında takribî 2 milyon sivil, Rusya ve rejim eforlarının ataklarında Türkiye hududuna yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.