Esenyurt'ta komşu dehşeti! 'Yerde görünce çığlık attım, eve kaçtım'

Esenyurt'ta komşu dehşeti! 'Yerde görünce çığlık attım, eve kaçtım'

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde, Akın Aydın çocuklarının hengamesinden rahatsız olduğu üst komşusunun evine çıkarak pompalı tüfekle atağı sonrası iki birey yaşamını kaybetti. İlk kere egemen…

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen mahkemeye tutuklu maznun Akın Aydın getirildi. Öldürülen Tuğrul Kurt'un ailesi ve yakınları mahkemeye müşteki olarak katıldı. Maznun avukatı bahane sunarak mahkemeye katılmadı. Maznun Aydın, avukatı mahkemeye katılmadığı için korunma yapmadı.

"ABİ YAPMA ANNEM VURULDU DEDİM AMA BANA DA ATEŞ ETTİ"

Mahkemedeki ifadesinde hadise günü gece vardiyasından geldiğini ve o sırada yattığını silah sesleri üzerine uyandığını söyleyen maktul Fadime Kurt'un oğlu müşteki Emrah Kurt, "Maznun bizim bir alt katımızda oturuyor. Silah sesine uyandığımda annem kapının arttaydı, kapıyı yakalıyordu 'Ateş ediyorlar kimse yok mu? dayanak edin' diye haykırıyordu. Maznun da üst üste kapının kilit kısmına ve ortasına pompalı tüfekle ateş ediyordu. Kapı yarı biçimde açıldı, maznun kapının arttan anneme ateş etti, annem yere yığıldı. Sonra bana doğru yöneldi. Ben 'Abi yapma, annem vuruldu' dedim, ama bana da ateş etti. Ben sol omzumdan yaralandım. Bu vakalar saat 13.30 etrafları oldu. Maznun evvel abimi vurmuş, sonra bizim kapıya üst üste ateş etmiş. Abimi vurduğu anı görmedim. Ben yaralanıp yere düştükten sonra kendime geldiğimde abimin kapının önünde uyuduğunu gördüm. Abim de bizim üst katımızda oturuyor. Sesler üzerine bizim kapıya doğru geldiğinde, maznun abime ateş etmiş. Bizim, maznun Akın Aydın ile bir husumetimiz yoktu. Kendisi 2 yaşındaki yeğenimin çocuk sesinden rahatsız olup eylemi asıllaştırmış. Ancak, abim bizim üstümüzde maznun ise bizim alt katımızda oturuyor. Ben gece vardiyasından gelmiştim, uyuyordum. Ses olmuş olsaydı evvel o sesi ben dinlerdim" dedi.

"BENİ DE VURACAKTI"

Maktul Tuğrul Kurt'un eşi müşteki Gönül Kurt mahkemedeki ifadesinde eşinin basmakalıpta sabah 09.00'da işe gittiğini ancak, o gün yatakaldığını belirterek, "Eşim Tuğrul balkondaydı,o gizeme şiddetli bir kapı çarpma sesi ardından üst üste silah sesleri duyduk. O an eşimle göz göze geldik ve fırladı gitti. Ben de 2 yaşındaki kızıma 'Sen bekle, biz geliyoruz' dedim, eşimin arttan gittim. Hadise saniyeler içerisinde hakikatleşti. Ben merdivenlerin yarısına kadar indiğimde eşimin yerde uyuduğunu gördüm. Ben çığlık attım bana da tüfeği doğrulttu, ben konuta kaçtım. Azıcık daha orada dursaydım beni de vuracaktı. Bu hadise yaşandığında ben hamileydim, doğumuma 10 gün kalmıştı. Konuta döndüğümde kapıyı kilitledim, polisi ambulansı ve yakınlarımı aradım. Minik 2 yaşındaki kızımda fobiden klozetin arda saklanmıştı" dedi.

"6-7 AY EVVEL MAZNUN 'CAN VERDİRTECEKSİNİZ KENDİNİZİ' BİÇİMİNDE BENİ TEHDİT ETTİ"

Yaşanan hadiseden 6-7 ay evvel maznunun kendisini tehdit ettiğini söyleyen müşteki Gönül Kurt, "Maznunun annesi hadiseden 6-7 ay evvel beni yolda çevirdi; 'Bir daha çocuğunu kayınvalideni yollamayacaksın, ses geliyor, oğlum rahatsız oluyor' dedi. Bana baya hiddetlendi, ben de 'Tamam ben de senin alt katına sizin de sesiniz onlara geliyor mu? diye soracağım' dedim. Sorduğumda 'Evet sesleri geliyor' yanıtını aldım daha sonra kapılarını tıklattım, 'Bak sen bize söz ediyorsun ama sizin de sesiniz alta geliyormuş' dedim. O gizeme oğlu başka bir deyişle maznun Akın Aydın geldi üstüme yürüdü. 'Çıkacağım yukarıya can verdirteceksiniz kendinizi' biçiminde beni tehdit etti. Bir ses suratından insan insanı öldürebilir mi? Davacıyım" dedi.

Mahkemede şahit olarak dinlenen maktul Tuğrul'un kapı komşusu olan Suriyeli Mahmut Arash, "Silah sesleri üzerine kapıyı açtım. Tuğrul Abi benim önümde, ben de artta alt iniyorduk.Tuğrul Abi vuruldu, ben de hemen yukarıya kaçtım" dedi. Mahkemede maznunun rahat tutumları ve zaman zaman gülümse etmesi de dikkat çekti. Duruşma kurulu yetersizliklerin giderilmesi için mahkemeyi erteledi.

İDDİA BELGESİ

İddia Belgesinde, maznun Akın Aydın'ın maktul Fadime Kurt ve oğlu Tuğrul Kurt'a karşı 'İsteyerek öldürme' kabahatinden 2 kere müebbet, müşteki Emrah Kurt'a karşı "İsteyerek öldürmeye girişim" kabahatinden de 9 seneden 15 seneye kadar mapus cezasına çarptırılması arz edildi. Hadisenin nasıl asıllaştığının da anlatıldığı iddia belgesinde, maznunun iddiasına göre hengame gelmesi üzerine av tüfeğini alarak üst kata çıktığı, burada maktul Fadime ile münakaşaya başladığı, Fadime'nin kapıyı kapatması üzerine maznunun kapının artta Fadime'nin olduğunu öğrenerek kapının orta ve kilitlenmesini yasaklamak için kilit bölgesine 5-6 el ateş ettiği anlatıldı.Kapının açılması üzerine maznunun, maktul Fadime ve oğlu Emrah'a ateş etmeye devam ettiği belirtilirken, maznunun maktul Tuğrul'a da birden fazla kere ateş ettiği kaydolundu. Maznunun emniyet ve sorgu dominantlığınca verdiği ifadelerde üzerine atılı eylemleri asıllaştırdığını kabul ettiği de belirtildi.