Esenyurt’ta polis merkezinde ölüm iddiası

Esenyurt’ta polis merkezinde ölüm iddiası

Esenyurt'ta bir işletmenin güvenlik amiri olan Birol Yıldırım42 nezaretine alınan çalışanının peşinden gittiği polis merkezinde hayatını kaybetti. Aile, darp iddiasıyla savcılığa kabahat duyurusunda…


İddiaya göre, güvenlik amiri Birol Yıldırım, çalışanı olan bir güvenlik görevlisinin, münazaraya karışması üzerine nezaretine alınıp, Esenyurt Polis Merkezi'ne götürüldüğünü bildi. Yıldırım, saat 23.00 sıralarında polis merkezine gitti. Yine iddiaya göre, saat 04.00 sıralarında polisler, Yıldırım'ın yakınlarını arayarak, 3 çocuk babasının, aniden fenalaşıp, hayatını kaybettiğini bildirdi.

VEFAT RAPORUNDA, DARP İZİ YOK 

Esenyurt Devlet Hastanesi'nde hazırlanan vefat raporunda darp izi bulunmadığı bildirilen Yıldırım'ın yakınları ise, polisler hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na kabahat duyurusunda bulundu. Aile, avukatları aracılığıyla savcılığa verdikleri arzuhalde, Birol Yıldırım'ın polisler tarafından darp edildiğini öne sürdü.

VALİLİKTEN YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, adli ve yönetimsel soruşturmanın başlatıldığı vurgulanarak, "Esenyurt ilçemiz Akevler Mahallesi'nde 05/06/2021 Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında münazara olayına karışan ve karşılıklı şikâyetçi olan 4 kişi, haklarında operasyon yapılmak üzere polis merkezine sevk edilmiştir. Bireylerin çalıştıkları iş yeri yöneticisi B.Y. polis merkezine gelerek münazaraya müdahil olmuş ve hakkında operasyon yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bilave ettirildiği sırada fenalaşan B.Y. 112 Acil Sağlık takımlarımızın tüm müdahalesine karşın kurtarılamayarak ölüm etmiştir. Konuyla alakalı adli ve yönetimsel tahkikat devam etmektedir" denildi.

"SAVCILIK TARAFINDAN LÜZUMLU TAHKİKAT DEVAM EDİYOR"

Ailenin avukatı Hüseyin Tuzcu, "Savcılık tarafından lüzumlu tahkikat devam ediyor. Soruşturma yürütülüyor İstanbul Valiliği tarafından aldığım balaka yönünde söylüyorum, müfettiş ceddilmiş, lüzumlu yönetimsel soruşturma yürütülüyor. Ben inanıyorum ki bu devlet, polis teşkilatının içerisinde olan bu cins insanları polis teşkilatı içerisinde tutmayacaktır. Lüzumlu cezanın verileceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.  Birol Yıldırım'ın çalıştığı işletmenin avukatı İrfan Arslan da, “Bu olayların Türk Polis Teşkilatı'na, Emniyet Müdürlüğü'ne veya devlete mülk edilmemesini istiyoruz. Ancak polis teşkilatının içerisinde çürük elmalar varsa bunların ayıklanmasını istiyoruz" biçiminde konuştu.

KIZI: PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM

Birol Yıldırım'ın kızı Şeyma Nur Yıldırım ise yaşananlara tepki göstererek, "Benim yalnızca bir tane babam vardı, o da artık yok. Asla peşini bırakmayacağım" dedi. Yıldırım'ın daha önceki eşi Terbiye Portakal ise, "Adalet istiyoruz. Üç çocuk yetim kaldı" diye konuştu.