Esenyurt'un Neron'u: 'Bende yangın çıkartma hastalığı var. Kimseye kastım yoktu'

Esenyurt'un Neron'u: 'Bende yangın çıkartma hastalığı var. Kimseye kastım yoktu'

İstanbul Esenyurt’ta 26 ve 27 Temmuz 2020 gecesi 4 binada peş peşe yangın alana geldi.

İtfaiye raporlarına göre yangınlar maksatlı olarak çıkarılmıştı. İlk evvel terör eylemi olarak düşünüldü ancak binalarda yaşayanların profillerinde bir anormallik yoktu. İstanbul Emniyeti özel bir takım kurup yangınların peşine düştü. 28 Temmuz 2020 gecesi Atatürk Semti, 2226. Cadde’taki bir binada yeniden yangın çıktı. Bu yangın, öbürleri gibi kolay atlatılamadı. Bina durgunlarından Suna Urtanur 56 ile torunu Elanur Şelimen 9 dumandan zehirlenerek can verdi.

SURATLARCA SAAT TARANDI

Bölgedeki tüm MOBESE kayıtlarının yanı gizeme dükkân ve konutlardaki güvenlik kameralarının kayıtları dahi toplandı. Suratlarca saatlik görüntüden, yangınları çıkartan şahsın Ahmet Tülek olduğu tespit edildi. Görüntülerde eksantrik bir ayrıntı daha vardı. Ahmet Tülek ateşe verdiği konutları daha sonra da söndürmeye dayanak ediyordu. Polis ekipleri, Tülek’i Bahçelievler’de nezaretine aldı. Tülek’in daha evvel de 3 defa yangın çıkardığı yargılamasıyla nezaretine alındığı tanımlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ahmet Tülek’e ‘yangın çıkarmak suretiyle iki şahsın vefatına neden olma’ kabahatinden iki defa ağırlaştırılmış müebbet mapus ile 3 şahsa karşı ‘yangın çıkarmak suretiyle öldürmeye girişim’ kabahatinden üçer defa 13 seneden 20 seneye kadar mapus, iki dairenin yangın sebebiyle hasar görmesinden de ikişer defa ‘mülke hasar verme’ kabahatinden 4 seneden 16 seneye kadar toplamda 2 defa ağırlaştırılmış müebbet mapus ile 47 seneden 92 seneye kadar mapus istemiyle dava açtı.

‘ÖZÜR DİLİYORUM’

Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde evvelki gün görülen ilk mahkemede korunma yapan Ahmet Tülek, “Cezaevindeyken psikolog bende yangın çıkarma hastalığı olduğunu söylemişti. Can Verenleri ve ailelerini tanımıyorum. Binaya gelişigüzel girip bodrum kattaki çekyatları çakmakla alevlendirdim. Doğalgaz vanasını kapatıp oradakileri uyardım, yurttaşlarla beraber destekçi oldum. Kimseye bir maksadım yoktu. Böyle bir vaka yaşanmasından pişmanım. Özür diliyorum” dedi.

Yangında annesi ve kızını kaybeden Elif Şelimen ise o geceyi şöyle anlattı: “Dışarı çıkmaya çalışırken yerler çok kaygandı. Bir şey dökülmüştü. Soluduğumuz koku petroldü. Yalnızca çakmakla yapılacak bir şey değildi. Yangında annem ve kızım can verdi. Bu pardon diyerek geçiştirilecek bir şey değil.”

PİROMANİ Mİ?

Duruşma kurulu, Ahmet Tülek’i piromani istekli ve maksatlı yangın çıkarma hastalığı olup olmadığının ve cezai ehliyetinin tespiti için Adli Tıp Müesseseyi’na sevk ederek mahkemeyi erteledi.

BÜYÜK ROMA YANGINI

Büyük Roma Yangını, 19 Temmuz 64’te başladı. Takribî bir hafta süren yangın, Roma’nın üçte ikisinin yanmasına neden oldu. Yangından hep İmparator Neron mesul yakalanmıştı. Bazı kaynaklar, şehri yerle bir etme hevesiyle dolu olan Neron’un, ayyaş taklidi yapan adamlarını şehri yakmaya yolladığını söylese de bu kuram ispatlanamadı. Yangına bütün olarak neyin neden olduğu bugün hâlâ kavga mevzusu. Ulusun çoğu, bunun bir kundakçılık olduğuna inandı ancak yeni ispatlar yangının bir kaza olduğunu takviyeler kalitede.

Esenyurtun Neronu: Bende yangın çıkartma hastalığı var. Kimseye kastım yoktu

28 Temmuz 2020 gecesi Esenyurt’ta Atatürk Semti, 2226. Cadde’taki binada Ahmet Tülek tarafından çıkartılan yangında bina durgunlarından Suna Urtanur 56 ile torunu Elanur Şelimen 9 dumandan zehirlenerek can verdi.