Eşini döven Güney Koreli profesör Namkook Lee ağlayarak savunma yaptı! 6 yıl verildi, tahliye edildi

Eşini döven Güney Koreli profesör Namkook Lee ağlayarak savunma yaptı! 6 yıl verildi, tahliye edildi

Eşini saatlerce darbettiği iddiasıyla hakkında üç ayrı kabahatten 14 sene 6 aya kadar mapus istemiyle dava açılan İstanbul'da bir özel üniversitede öğretim abonesi olan ve dünyada da bir hayli animasyon

İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya maznun Namkook Lee tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi SEGBİS aracılığıyla katıldı. Şikayetçi olan eşi Jae Young Lee'yi 64 ise duruşmaya katılmadı.

"İNTİHAR ETMESİN DİYE DURDURMAK İSTEDİM, VURMADIM"

Maznun Namkook Lee çevirmen eşliğinde İngilizce ifade verdi. Lee, "Eşime hiçbir zaman vurmadım. Benim hikayem üç ay evvel başladı. Özel üniversitede kontratlı olarak çalışmaya başladım. İki sınıfta vazife alıyordum. Paramı birinci sömestrde aldım, ikinci sömestrde alamadım. Bu surattan stresliydim. Hayal kırıklığına uğramıştım. 2 ay sonra neredeyse tükenmiştim. Bundan dolayı eşimle aramızda meseleler vardı. Aramızda kavgalar oluyordu. Olay günü eşim intihara kalkışmıştı. Komşularım da gördüler. Durmasını söylediler. İkinci kattaki pencereden intihara kalkışmıştı. Eşim 70 kilodur. Ben ise 45 kiloyum. Onu geri sürüklemeye çalıştım. Sonra enerjim bitmişti. Son eforumu kullandım ve onu yere çektim. Onun can vermesini yasaklamaya çalıştım. Ona kasti olarak vurmak ya da darbetmek istemedim. Onu durdurmak istedim. Ben bir erkeğim ama ondan daha ince bir fiziğe sahibim. Yalnızca onu çektim. Ona netlikle vurmadım" dedi.

"KARIMDAN HOŞLANIYORUM" DEYİP AĞLADI

Dominantın, mağdurun suratında ve bedenindeki yaralanmalara ait hekim raporunu sorması üzerine maznun Lee, "Bilmiyorum. Sizden duydum" diye yanıt verdi. Dominantın, "Eşiniz şu anda nerede, kendisiyle görüştünüz mü?" biçimindeki sualini maznun Namkook Lee ağlayarak "Karımdan hoşlanıyorum, sağlık gidişatım iyi değil. Eşimle beraber olmak istiyorum. Eşimin Türkiye'de olup olmadığını öğrenmiyorum. Cezaevinde olduğumdan beri eşimden haber almadım" diye yanıtladı.

Maznun avukatı Turan Altun, "Müvekkilim dünya çapında tanınan, öğrenilen bir insandır. Eşiyle 45 yıldır konutludur. Müvekkilimin kabahat işlemeye dair maksadı yoktur. Eşi Türkiye'ye alışmadığını söyleyerek bu gidişatı mesele haline getirmiştir. Şikayetçi intihar etmeye çalıştığı için maznun intiharı yasaklama evresinde oluşan yaralanmalar vardır. Darp değil, intiharı yasaklamaya müteveccihtir. Rapordaki yaralanmaların tümü, müvekkilimin eşine sürüklerken oraya buraya çarpmasıyla oluşan yaralanmalardır. Alınan raporların yeterli olmadığını düşünüyoruz, tekerrür Adli Tıp Müessesesine sevk edilmesini istiyoruz" dedi.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Mahkeme savcısı temel hakkındaki mütalaasında maznun hakkında "hakaret" ve "tehdit" kabahatlerinden salıverilmesini arz ederken, "isteyerek yaralama" kabahatinden ise cezalandırılmasını arz etti. Maznun avukatı Turan Altun ise "hakaret" ve "tehdit" kabahatinden mütalaaya katıldıklarını belirtirken, "isteyerek yaralama" kabahatinden verilen mütalaaya katılmadıklarını belirtti.

"BENİ BAĞIŞLAYIN"

Mütalaaya karşı söz verilen maznun Namkook Lee ise, "Türk yargısına saygılıyım, hakına da güveniyorum. Beni bağışlayın. Yanılgıma bakmayın" dedikten sonra Türkçe olarak teşekkür etti.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Duruşma, maznun Namkook Lee'nin "hakaret" ve "tehdit " kabahatlerinden ispat bulunmadığından salıverilmesine karar verirken, hayati riske sokacak biçimde eşini isteyerek yaralama kabahatinden 6 sene 3 ay mapus cezasına çarptırılmasına karar verdi. Duruşma, maznun hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza atması şartıyla da tahliyesine karar verdi.

İDDİA BELGESİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddia belgesinde, tarafların konutlu oldukları ve bir sene evvel kuşkulu koca Namkook Lee'nin işi sebebiyle Güney Kore'den Türkiye'ye taşındıkları belirtildi. Taraflar arasında ihtilaf bulunduğu ve 26 Mayıs 2022'de konutta oturdukları sırada Namkook Lee'nin eşinin göğsüne üç kere yumruk vurarak yaraladığı anlatıldı. Ertesi gün de bu kez dışarıda beraber oturdukları sırada tekerrür eşiyle tekerrür tartışan kuşkulu Namkook Lee'nin eşinin ağzına vurduğu, daha sonra karnına yumruk attığı belirtildi. Beraber gittikleri konutta kuşkulu Namkook Lee'nin eşinin suratına ve bedeninin her yerini yumruklamaya devam ettiği kaydedildi.

İddia Belgesinde, kuşkulu Namkook Lee'nin eşini saatlerce vurduğu, vurma sırasında da "Seni öldüreceğim" diyerek küfür, hakaret ve tehditte bulunduğu anlatıldı. Olay sebebiyle Jae Young Lee'nin alınan raporlarında hayati risk geçirecek biçimde yaralandığı belirtildi. İddia Belgesinde, kuşkulu Namkook Lee'nin "hayati risk alana getirecek biçimde isteyerek yaralama", "hakaret" ve "tehdit" kabahatlerinden 5 sene 10 aydan 14 sene 6 aya kadar mapusu arz edildi.