Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'un ismi Erzincan Havalimanı'na verildi

Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'un ismi Erzincan Havalimanı'na verildi

Erzincan Havalimanı’na daha önceki Başbakan Yıldırım Akbulut’un adı verildi. Ad farklılığı sebebiyle tertip edilen merasimde konuşan merhum Yıldırım Akbulut'un kızı Prof. Dr. Çiğdem Kırca, "Sevgili…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Nisan'da yaşamını kaybeden daha önceki Başbakan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Yıldırım Akbulut'un adının Erzincan Havalimanına verileceğini bildirdi. Erzincan Havalimanı’nın adının değiştirilmesiyle alakalı karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ad farklılığı bugün akşam yapılan merasimle gerçekleştirildi. Erzincan’da tertip edilen merasime Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Akbulut Ailesi ve çok rakamda Erzincanlı katıldı.
Eski Başbakan Yıldırım Akbulutun ismi Erzincan Havalimanına verildi
Vali Mehmet Makas, Erzincan'ın yetiştirdiği bir devlet adamına vefa gösterildiğini söyledi. Akbulut ailesi ismine konuşan Yıldırım Akbulut'un kızı Prof. Dr. Çiğdem Kırca, "Sevgili babamız gençlik senelerinden başlayarak yaşamının son anına kadar ülkeye hizmet için çalışmıştır. Ülkemizde çok şerefli misyonları yapmak ona kısmet olmuştur. Bu havalimanının Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak adlandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Eski Başbakan Yıldırım Akbulutun ismi Erzincan Havalimanına verildi
ÖZAL’IN EN YAKIN DOSTU OLDU

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 14 Nisan’da vefat eden Yıldırım Akbulut’un Türk politik tarihinde saygıdeğerliğiyle yer edindiğini söyledi. Akbulut’un adının yaşatılacağını ifade eden Karaismailoğlu, "Erzincan’ın yetiştirdiği değerli devlet adamlarından biri olan daha önceki Başbakan ve Meclis Başkanı merhum Yıldırım Akbulut’un adını sonsuza kadar yaşatmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Erzincan Havalimanı’nın ismini Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değiştirdik. Merhum Yıldırım Akbulut, Siyasette sivilleşme mücadelelerinin yaşandığı senelerde merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın en yakın yol dostu oldu. Milletvekilliği, Bakanlık, Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık ile aziz ulusumuza hizmet yolunda had safhalarda vazifeler ifa etti” diye konuştu.
Eski Başbakan Yıldırım Akbulutun ismi Erzincan Havalimanına verildi
LOJİSTİKDE SÜPER EFOR OLMA YOLUNDA

2003 senesinden bu yana erişimde, haberleşmede, bilişimde, dünyayla rekabet edebilmek için yılmadan yorulmadan çalıştıklarını kaydolan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Son 19 senede ülkemizin erişim ve irtibat altyapısına takribî 1 trilyon 108 milyar Lira yatırım yaptık. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında; Türkiye’yi, erişimin her modunda halklar arası bir antreye dönüştürdük. Biz devlet usuyla hep bir adım ötesini tasarlıyoruz. Son maksadımız; millî ekonomik bağımsızlık yaklaşımını destekleyerek Tamsal Kalkınmayı yaşama geçirmek. Bunun için de Türkiye’yi Orta Koridor’da lider, dünyada ise en büyük lojistik efora dönüştürmek için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, İstanbul Havalimanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otobanları gibi nice dev eriştirme projeleri bu gayeleri yaşama geçirmek için tamamladık ve hizmete sunduk. Çok yakın bir zamanda da Türkiye’nin lojistik bir süper efor olmasına çok ehemmiyetli katkı sunacak Kanal İstanbul’un esasını attık. Bu dev prestij projelerin yanı gizeme parçalanmış yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kmden 28 bin 260 kmnin üzerine çıkardık. Parçalanmış Yol uzunluğumuzu 2023 senesinde 30 bin kmye çıkarmayı hedef aldık. Parçalanmış yol imaline ağırlık verdiğimiz gibi tek yolların da fiziki ve geometrik standartlarının iyileştirilmesi çalışmalarına da ağırlık vererek 15 bin km tek yol tamamladık. Bin 714 km olan otoban uzunluğumuza ise bin 809 km daha ilave ederek, 3 bin 532 kmye eriştirdik. 2003 evveli 311 km olan toplam köprü ve viyadük uzunluğumuzu 708 kmye çıkardık. 50 km olan toplam tünel uzunluğumuzu 617 kmye yükselttik. Demiryollarında reform sürecini başlattık. 2003 senesine kadar el dokunmayan demiryollarının tamamını yeniledik. Ulusumuzun yarım yüzyıllık hayali Yüksek Süratli Tren hatlarını inşa ettik. Dünyanın en ehemmiyetli projelerinden biri olan Marmaray’la iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya sürekli demiryolu iletişimi sağladık. 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik.
Eski Başbakan Yıldırım Akbulutun ismi Erzincan Havalimanına verildi
50 ülkede 60 noktaya yapılan dış hat uçuşlarımızı 127 ülkede 329 noktaya çıkartarak hava yoluyla dünyada en çok destinasyona uçan ülke olduk. Kapasitemizi artırarak, lojistik hareketliliği daha aktif ve faydalı idareyebilmek ismine, denizlerimiz ve limanlarımızda da atılımlar reelleştiriyoruz. Yakın zamanda Açılışını yaptığımız Filyos Limanı’mızın yanı gizeme, Çandarlı ve Mersin limanlarımızda genişletme çalışmalarımızı en süratli zamanda tamamlamayı kastediyoruz. Rize İyidere Lojistik Limanımızı hizmete almak için de çalışmalarımız süratle sürüyor.”

KANAL İSTANBUL ÖNÜMÜZDEKİ 100 SENEYE DAMGA VURACAK BİR YATIRIM

Konuşmasında Kanal İstanbul projesine de değinen Bakan Karaismailoğlu, "Önümüzdeki 100 seneye damga vuracak bir yatırım Kanal İstanbul’un bitirilmesiyle Marmara Bölgesi limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu iletişimleri, Marmaray’ı ve gelişen sanayisiyle, Avrasya’nın ekonomi, finans, ticaret merkezi olacak” dedi.

YILDIRIM AKBULUT’UN ADI YAŞATILACAK

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "Bugün toplanmamızın nedeni çok bedelli hemşerimiz ülkemizde bir faniye kısmet olacak bir hayli ehemmiyetli misyonu Başbakanlık, Meclis Başkanlığı, Bakanlık Milletvekilliği ve en son Cumhurbaşkanlığı İstişare Heyeti Azalığı gibi ehemmiyetli ve gururlu misyonları yapan bedelli büyüğümüz Yıldırım Akbulut'un adını yaşatacak Erzincan Havalimanının ad farklılığı vesilesiyle toplandık. Vefa öğrenmek ehemmiyetli bir şeydir. kadir öğrenmek ehemmiyetli bir şeydir biz de milletvekillerimizle toplandık, dedik ki merhum Başbakanımızın ismini ebedileştirecek bir iş yapalım ve bu havalimanının adının Yıldırım Akbulut olmasına karar verdik. Sorunu Cumhurbaşkanımızı açtık Allah kendisinden razı olsun orada hiç kararsız etmeden 'natürel' dedi şipşak Eriştirme Altyapı Bakanımız Adaletli Bey'e söyledi zorunlu harekâtlar yapıldı ve bugün de buradayız. Vesile olan katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Başbakanımız Yıldırım Akbulut nasıl bir insandı diye sorarlarsa adam gibi adam, çok iyi bir insandı kime sorarsanız mesele, biz ondan hoşlandık, o hak, hukuk bilen zarifliğiyle, samimiliğiyle Türk siyaset tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Erzincan Havalimanı'nın adı, Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değiştirildi.