Eski başdanışman tekrar sahnede: Boris Johnson'a şok suçlama!

Eski başdanışman tekrar sahnede: Boris Johnson'a şok suçlama!

İngiltere Başbakanı'nın daha önceki başdanışmanı Dominic Cummings, Boris Johnson’ın, '80 yaşın üzerinekiler can veriyor diye ekonomiyi tamamlayamayız' dediğini iddia etti. Bu skandal açıklamanın…

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın daha önceki başdanışmanı Dominic Cummings, salgının ilk yarıyılına dair, Başbakan Johnson'ı politik baskı altında vazgeçecek, ehemmiyetli iddialarda bulundu.

BBC'ye müzakere veren Cummings, Johnson'ın 2020 son baharında sınırlamaları sıkılaştırmak mevzusunda gönülsüz olduğunu ve "can verenler 80 yaşın üzerinde" fikri ile hareket ettiğini öne sürdü.

Dominic Cummings, Başbakan Johnson'ın kendisine gönderdiği bir iletide, "Artık bu sağlık sistemi çökecek söylemine inanmıyorum" dediğini iddia etti.

Daha Önceki başdanışman, Boris Johnson'ın Covid'in tüm ülkeye dağılmasından çok, ekonomiyi düşündüğünü de korundu.

Cummings, merkezinde olduğu bir dizi politik büyüme sonrası ilk kere bire bir müzakere verdi.

Başbakanlık bürosundan, mülakatta dile getirilen iddialarla alakalı olarak, "salgın müddetince insanların hayatlarının korunması için bilimin önderliğinde hareket edildiği" açıklaması yapıldı.

Eski başdanışman tekrar sahnede: Boris Johnsona şok suçlama

Başbakanlık sözcüsü, İngiltere'deki Milli Sağlık Hizmetleri'nin NHS üzerindeki baskıyı aşabilmesi için üç kere milli sınırlama uygulandığını da ilave etti.

Cummings'in öne çıkan iddialarından biri de yaptığını iddia ettiği bir ihtara aitti.

Daha Önceki başdanışman, salgının en başlarında, Boris Johnson'ı Kraliçe Elizabeth ile haftalık görüşmeye gitmemesi mevzusunda uyardığını öne sürdü.

"KRALİÇE'Yİ GÖRMEYE GİDEMEZSİN"

Cummings, 18 Mart 2020 tarihinde reelleştiğini söylediği bu görüşme için, Başbakanla arasında şu konuşmanın geçtiğini iddia etti:

"Şu anda bu büroda karantina altında olanla var. Sende de virüs olabilir. Bende de olabilir.

"Kraliçeyi görmeye gidemezsin. Ya gidip ona koronavirüs bulaştırırsan? Gitmemelisin."

Cummings konuşmanın şöyle devam ettiğini öne sürdü:

"Ona koronavirüs bulaştırırsan ve can verirse ne yaparsın? Bu görüşmeyi yapamazsın. Bu tehlikeyi alamazsın. Bu çılgınca olur"

Dominic Cummings, Johnson'ın bu ihtar sonrası kendisine "Evet, gidemem" dediğini söyledi.

Eski başdanışman tekrar sahnede: Boris Johnsona şok suçlama

İngiltere 2020 senesinin 23 Mart'ında ilk sınırlamaları açıkladı.

Cummings daha evvel de vekillerin suallerini cevapladığı resmi bir seansta, salgın idaresine dair ehemmiyetli iddialar dile getirmiş ancak bu iddialardan kimilerini ispatla desteklememekle tenkit etilmişti.

Cummings, baş danışmanlık misyonundayken, tüm ülkede koronavirüs mevzusunda en sıkı tedbirlerin bülten edildiği yarıyılda, Londra'daki evinden çıkıp 424 km mesafedeki Durham'a, ailesinin evine gitmişti.

: İlginize Sürükleyebilir 'Yeni bir yarıyıl var' diyerek anlattı: NATO, Amerika ve Türkiye...Müjdenin parolaları: Sonraki adımda 'Kuzey' giderŞok yargılama! '80 yaşındakiler can verecek diye...'