Eski Hamas lideri Halid Meşal: İsrail'in Mescid-i Aksa'dan çıkması ilk şartımız

Eski Hamas lideri Halid Meşal: İsrail'in Mescid-i Aksa'dan çıkması ilk şartımız

Daha Önceki Hamas Politik Ofis Başkanı Halid Meşal, İsrail'le gerilimin sona ermesi için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin teşebbüsleri olduğunu ve öncelikle İsrail'in Mescid-i…

Hamas'ın hali hazırda yurt dışı mesullüğünü yürüten Halid Meşal, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Arapça'ya verdiği görüşmede, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'ya müteveccih ihlalleri ve Gazze Şeridi'ne hücumlarının ardından gelinen evreyi değerlendirdi.

İsrail'in ateşle oynadığını, Mescid-i Aksa'ya baskın tertip ederek mevcut krizi tetiklediğini söyleyen Meşal, Gazze'deki Filistinli direniş gruplarının, işgalci İsrail'i Kudüs'e müteveccih hamlesini durdurması için birkaç gün uyardığını vurguladı.

Meşal, "Bu ulusal bir gayret. Zira biz bu topraklarda yaşayan bir millettik ve işgalciler gelip bizi yerimizden etti. Başka Bir Deyişle bu, işgalcilere karşı bir direniştir. Onlarla Yahudi oldukları için değil, işgalci oldukları için gayret ediyoruz. Topraklarımızı korunma hakkımız var." ifadelerini kullandı.

Hiç kimsenin Filistin ulusunu direniş hakkından yoksun edemeyeceğine dikkati sürükleyen Meşal ayrıca Gazze'nin de Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın yanında olma hakkından da yoksun vazgeçemeyeceğinin altını çizdi.

GERİLİMİN SONA ERMESİ İÇİN HAMAS'IN KOŞULLARI

Meşal, Gazze ve İsrail arasındaki tırmanışın hakimiyet altına alınmasına müteveccih Türkiye, Mısır, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri tarafında hareketlilik olduğunu dile getirdi.

Arzlarının Gazze ve Kudüs'teki tırmanışın durdurulması olduğunu belirten Meşal, "En ehemmiyetli koşullar işgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'dan çıkması, ulusumuza ve Mescid-i Aksa'daki Müslümanlara iman hürlüğü tanınması ve Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlilerin yerlerinden edilmesinin durdurulmasıdır." dedi.

Halid Meşal, direniş gruplarının Gazze'deki ambargoya karşın askeri maharetlerini geliştirebildiğini ifade etti.

KUDÜS VE GAZZE'DEKİ HADİSELER

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar zaman tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok rakamda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne müteveccih "Surların Muhafızı" ismiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.
İsrail'in Gazze Şeridi'ne tertip ettiği ataklarda 10 Mayıs'tan bu yana 31'i çocuk 20'si kadın, 126 Filistinli şehit oldu, yaralı rakamı 950'ye erişti.