Eski nişanlısı canice öldürmüştü! Avukat Dilara Yıldız için acı tören

Eski nişanlısı canice öldürmüştü! Avukat Dilara Yıldız için acı tören

İstanbul'un Tuzla ilçesinde öldürülen avukat Dilara Yıldız için İstanbul Barosu önünde merasim düzenlendi. Merasimde konuşan Yıldız'ın annesi Elvan Yıldız, 'Lüzumlu cezayı alsın, hiç dışarıya çıkmamasını

Tuzla'da daha önceki nişanlısı Oktay Dönmez'in öldürdüğü 29 yaşındaki avukat Dilara Yıldız için Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Barosu önünde merasim düzenlendi. Dilara Yıldız'ın cenazesi saat 12.00'da İstiklal Caddesi'ndeki baro binası önüne getirildi. Merasime Dilara Yıldız'ın annesi Elvan Yıldız, kız kardeşi Merve Yıldız, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ve meslektaşları katıldı.

“CANİ LÜZUMLU CEZAYI ALSIN"

Anne Elvan Yıldız, "Benim çocuğum hiç yerine can verdi. Çok ceza almasını istiyorum, oradan çıkmamasını istiyorum. Acım büyük. Acımla beraber hiddetim de çok büyük. Yavrumu boş yere öldürdü, cani.

Avukat Dilara Yıldız için acı törenAvukat Dilara Yıldız için acı törenHaberin Tüm Görselleri

Lüzumlu cezayı alsın, hiç dışarıya çıkmamasını istiyorum, ömür boyu dışarı çıkmasın istiyorum. Kızımı tehdit ediyordu" dedi.

Alakalı haberAvukat Dilara Yıldız eski nişanlısı tarafından öldürülmüştü... Caninin ifadesi ortaya çıktıAvukat Dilara Yıldız daha önceki nişanlısı tarafından öldürülmüştü... Caninin ifadesi ortaya çıktıHaberi Görüntüle

“BU DEFA MERMİYİ BİZ YEDİK"

Merasimde konuşan İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ise, “Bu cinayet şimdiye kadar işlenen cinayetlerden çok değişik. Bize, dünyaya bir şeyler anlatması gereken bir cinayet.

Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören
Bizler bu ülkenin tam avukatları olarak bir mermi yedik. Bu defa mermiyi biz yedik. Bundan hepimiz ders almalıyız. Gözden KaçmasınMeteorolojiden tüm yurda yağış uyarısı İstanbulda kar yağışı başladı... Peş peşe açıklamalarMeteoroloji'den tüm yurda yağış ihtarı! İstanbul'da kar yağışı başladı... Peş peşe açıklamalarHaberi Görüntüle

Kadın cinayetlerini önlemeye müteveccih olarak alınan ihtiyatlar şu ana kadar yapılanlardan ibaret olmamalı. Biz çabamıza sonuna kadar devam edeceğiz.

Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören Cemiyetsel cinsiyet denkliğini sağlayana kadar barolar olarak bu gayrete devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi ismine hukukçular olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu.
Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören Törenin ardından Dilara Yıldız'ın cenazesi toprağa verilmek üzere Samsun'un Bafra İlçesi'nin Aktekke Köyü sevk edildi.

ANKARA'DA AVUKATLARDAN 'DİLARA YILDIZ' EYLEMİ

Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen çoğunluğu kadın avukatlar ismine açıklamayı Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel yaptı. Koranel, bir meslektaşlarını kadın cinayetlerinde kaybetmenin derin yeisi içine olduklarını belirterek, "Şiddet karşısında sağlam, somut, köklü adımlar atılmaması, teftiş mekanizmasının olmayışı şiddeti tırmandırmaktadır. Bugün meslektaşımızın vefatı her kesimden kadının şiddetle ve vefatla burun buruna ve gözetmesiz olduğunu bir defa daha göstermiştir" dedi.

Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören
Kadın cinayetlerinin cemiyetsel cinsiyet denksizliğine direndiğini ve kadınların var olma haklarının ellerinden alındığını ifade eden Koranel, "Devlet cemiyetsel cinsiyet denkliğini sağlamaya müteveccih siyaset üretmekle ve denksizliğe neden olabilecek ayrımcı, aşağılayıcı her türlü eylem ve söylemin karşısında olmakla mükelleftir.
Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören
Kadına müteveccih şiddetin önlenmesi için anlayış metamorfozunun, kadına bakış açısının, cemiyetsel cinsiyet denkliğinin sağlanması için çaba etmek; bugün geldiğimiz noktada daha da ehemmiyet kazanmaktadır" diye konuştu.

Açıklamanın ardından avukatlar sloganlar atarak Kızılay alanındaki baro merkezine yürüdü.
Eski nişanlısı canice öldürmüştü Avukat Dilara Yıldız için acı tören