Eski nişanlısının sokak ortasında öldürdüğü Raziye Oskay gözyaşlarıyla toprağa verildi

Eski nişanlısının sokak ortasında öldürdüğü Raziye Oskay gözyaşlarıyla toprağa verildi

Mersin'de eski nişanlısı Barış Can Uçuk (24) tarafından sokak ortasında tabancayla vurularak öldürülen Raziye Oskay (25) gözyaşlarıyla toprağa verildi. Uçuk, gözaltına alınırken olay anının ise iş yerinin

Olay, dün sabah saatlerinde Toroslar ilçesi, Hüseyin Okan Merzeci Mahallesi'nde meydana geldi. Barış Can Uçuk, işe gitmek için evden çıkıp durağa yürüyen eski nişanlısı Raziye Oskay'ın karşısına çıktı. Uçuk, genç kadına doğru hızla ilerleyip, tabancasını çekerek peş peşe ateş ettikten sonra kaçtı.

Mermilerin isabet ettiği Oskay, kanlar içinde yere yığıldı. Oskay, çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye gelen sağlık görevlilerince ambulansla Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan ağır yaralı Oskay, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı.

Oskay'ın cansız bedeni, otopsi için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi morguna kaldırıldı. Gözaltına alınan Barış Can Uçuk ise sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Öte yandan olay anının çevredeki iş yerinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı.

Eski nişanlısının sokak ortasında öldürdüğü Raziye Oskay gözyaşlarıyla toprağa verildi

Yakınları tarafından hastane morgundan alınan Raziye Oskay'ın cenazesi, Akdeniz ilçesindeki Nacarlı Mezarlığı'na getirildi. Burada kılınan namazın ardından Oskay'ın cenazesi, gözyaşlarıyla toprağa verildi.

TUTUKLANDI

Barış Can Uçuk, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından Mersin Nöbetçi 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan Uçuk, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan Raziye Oskay'ın ölmeden önce şarkı söyleyip, sosyal medya hesaplarından paylaştığı görüldü.

DAHA ÖNCE DE EVİNE SİLAHLA SALDIRMIŞ

Barış Can Uçuk'un 2017'de Raziye’nin evine düzenlediği silahlı saldırı nedeniyle 'kasten adam öldürmeye teşebbüs', 'silahla tehdit', 'konut dokunulmazlığını ihlal' suçlarından 1,5 ay kadar tutuklu kaldığı ortaya çıktı.

Raziye Oskay'ın avukatı Işıl Akan, Mersin Barosu'nda değerlendirmelerde bulundu. Akan, "5 yıl önce aynı kişi Raziye’nin evine silahla saldırmış, 'kasten adam öldürmeye teşebbüs, silahla tehdit, konut dokunulmazlığını ihlal' gibi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanmış ve 1,5 ay kadar tutuklu kalmıştır. Dava sonrası da failin tehdit ve benzer eylemleri sürekli devam etmiş, davalar, şikayetler, uzaklaştırma kararları faili durdurmamış ve geçtiğimiz yıllarda Raziye, can korkusu ile son çare olarak izini kaybettirmeye karar vermiş, her türlü telefon vs gibi şahsi bilgilerini değiştirerek İstanbul'a yerleşmiş ve orada çalışmaya başlamıştır. Ancak fail bir süre sonra Raziye’yi orada da bulmuş ve iş yerine gidip gelmeye başlamıştır" dedi.

'SOKAK ORTASINDA KATLETMİŞTİR'

Raziye'nin, Barış Can Uçuk'tan kaçamayacağını anlayınca ailesiyle yaşamak üzere Mersin'e döndüğünü kaydeden Akan, "2021 yılı içinde failin artan eylemleri nedeniyle tarafımızca yeniden şikayetçi olunmuş olup cinsel saldırı, şantaj ve tehdit suçlarından halen soruşturması devam eden bir savcılık dosyası daha vardır. Bu dosyada fail adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, serbest kaldıktan sonra uzaklaştırma kararlarını hep ihlal etmiş, her gün Raziye’nin iş yerine gelmiş, her gün tehdit mesajları atmaya devam etmiştir. Bu vahim durum ve delilleri sunmak sureti ile adli kontrol kararlarına itiraz edip Raziye’nin artık can güvenliği olmadığı yönünde dilekçeler vermişsek de ne yazık ki fail tutuklanmamıştır. Geldiğimiz noktada ise fail hiçbir zaman durmak bilmemiş ve gencecik bir kadını, Raziye’yi sokak ortasında katletmiştir" diye konuştu.