Eski sefir Libya başkanı olunca Miçotakis, kovduğu elçinin ayağına gitti

Eski sefir Libya başkanı olunca Miçotakis, kovduğu elçinin ayağına gitti

Libya hücumu başlatan Yunanistan Başbakanı Trablus’ta, Türkiye uyuşması sebebiyle hudut dışı edilen Libya’nın daha önceki Atina Büyükelçisi, şimdiki Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi ile görüştü.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkesinin Libya ile bozulan ilişkilerini düzenlemek emeliyle, dün Trablus’a giderek geçici idarenin başkanı Muhammed Menfi ve Başbakan Abdülhamid Dibeybe ile görüştü. Miçotakis’in bu temasları, Yunanistan’ın 2019’da Türkiye-Libya uyuşmasının imza atılması üzerine, o yarıyılda Atina’da büyükelçi olan Muhammed Menfi’yi hudut dışı etmiş olması ve hukuki Milli Uzlaşma Hükümeti’ne karşı silahlı çaba yürüten darbeci Halife Hafter’e destekledimesi sebebiyle ehemmiyetli bir siyaset farklılığına işaret ediyor.

YENİ SAYFA TUTKUSU

Miçotakis, Libya ile ilişkilerin sıradanlaşması yolunda attığı bu ilk adım çerçevesinde, 7 yıldır kapalı olan Yunanistan’ın Trablus Büyükelçiliği’ni de yine açtı.

Dibeybe ile görüşmesi sonrası tertip edilen ortak basın buluşmasında Miçotakis, “İlişkilerimizde yeni bir sayfayı yazarken, daha önceki sayfadaki yanlışları da silme fırsatı bulacağız. Negatif şeyleri geride vazgeçelim” dedi. Türkiye-Libya uyuşmasına dair de, “Güya devletler arası uyuşma gibi gösterilen, oysa yasal hiçbir geçerliliği bulunmayan yasa dışı dokümanların iptal edilmesi bizim için ehemmiyetlidir” ifadesini kullandı, ayrıca Yunanistan ile Libya arasında deniz yetki hudutlarının tanımlanmasına ait görüşmelerin tekerrür başlatılması gayesini dile getirdi.

Eski sefir Libya başkanı olunca Miçotakis, kovduğu elçinin ayağına gitti

Dibeybe ise Miçotakis’e cevaben, “Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Biz başka ülkelerin değil, Libya’nın çıkarları yönünde hareket ediyoruz” dedi.

TRABLUS’A ÜST SEVİYE ZİYARETLER SÜRÜYOR

Libya’da geçici idarenin işe başlamasının ardından uluslarası ziyaretler devam ediyor. AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in pazar günkü ziyaretinin ardından dün de İtalya Başbakanı Mario Draghi Trablus’a gitti. İtalya, özellikle sığınmacı göçünün önlenmesi mevzusunda Trablus ile işbirliğini umursuyor. Draghi ilk yurt dışı gezisini yaptığı Libya’da, Miçotakis ile de görüştü.