Eski vekil Çakar'a tepki yağdı: ‘Bu da bir nevi kadına şiddet'

Eski vekil Çakar'a tepki yağdı: ‘Bu da bir nevi kadına şiddet'

Bir televizyon programında oyuncu Melis Sezen’i giysisinden dolayı suçlayan daha önceki milletvekili Ahmet Çakar’ın, “Sutyen yok, göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş. O giysi kanunen kabahat” lafları,

NAMLILAR

BAŞINI ÇEVİR
Sabahat Akkiraz: Nasıl muhafazakâr kadınlarımız seçim ettikleri gibi giyiniyorsa, laik kadınlarımız, kızlarımız da istediği gibi giyinir. Rahatsız olan başını çevirsin. ‘Nefsine hâkim ol ki insan mümkünün.’ Nefsin bozuksa çuval da giyse bozuktur, mayo da giyse bozuktur.

TERBİYE CETVELİ
Bige Önal: İç çamaşırı üzerinden terbiye cetveli yakalamak ne demek? Kimin ne giydiği ile alakalı, ne taktığıyla alakalı, vücuduyla alakalı konuşmak ne demek? Ne münasebet! Cemiyetin şirazesini kimin ne giydiği değil, üstüne görev olmadan her mevzuyla alakalı konuşanlar kaydırıyor.

ARTIK KONUŞMAYIN
Hadise: Kadınların giysiyi, dekoltesi, saçı, kilosu ve makyajı hakkında konuşmayı ne zaman vazgeçeceksiniz? Yıllardır söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim! #AhlaksızlıkSizinKafanızda

TORUNUN YAŞINDA
Hazal Kaya: Torununuz yaşındaki kadının dekoltesini mi konuşuyorsunuz? Kadına şiddet kabahat değil mi? Ya da hedef göstermek?

SANA NE, BANA NE
Nilgün Belgün: Yahu sana ne, bana ne, bize ne kim ne giymiş ne yapmış? Ay usandık vallahi bu kılık elbiselerle uğraşanlardan.

BAĞNAZLIK HOBİ Mİ
Yunus Günçe: Haydi diyelim dekolte kabahat; peki geri kafalılık, uygarlıksız, bağnazlık, çağ dışılık, sığlık, densizlik, hadsizlik, utanmazlık ne? Hobi mi? 

SOSYAL MEDYA
GİYSİYİ DEĞİL CANLARI TASA EDİN

@dilankisii: Gündem olmuşken Melis Sezen’i ve kıyafetini, hatta göğüs dekoltesinin hoşluğunu konuşalım. Aradan 6 ay geçmiş ama adam hâlâ unutamamış belirli ki.”

PROMETHEUS: Kadınların sutyen takmamasını tasa ettiğiniz kadar, canlarını tasa etmediniz...

Red Women: Melis Sezen’in giysiyi mevzu olmuş. Size ne ağabeycim. Size ne! Kadınların ne giydiğinden, nasıl giydiğinden size ne! Siz Kadınlar bu ülkede neden hala öldürülüyor, neden tacize, makûs muameleye maruz kalıyor onu konuşsanıza!

KADIN DERNEKLERİ
KADINLAR İSTEDİĞİNİ GİYER
Kadın Meclisleri: Melis Sezen’in giysiyi kabahat değil. Kabahat arıyorsanız kadına müteveccih şiddet kabahatlerine, cezalandırılmayan faillere bakın. Kadınların elbiselerine de özgürlüğüne de dil uzatmamayı öğreneceksiniz.

Üniversite Kadın Meclisleri: Kadınların giysisiyle ilgileneceğinize kadın cinayetlerini durdurmak için çabalayın. Kadınlar istediği gibi giyinecek denk ve özgür yaşayacak!

Kadın Korunma Ağı Azası Buse Üçer: Melisa Sezen’e tek başına yapılan bir atak olduğunu düşünmüyoruz. Bu tüm kadınların vücuduna, yaşamına dair bir hücumdur. O sebeple daha evvel nasıl ki başka kadınların yanında olduysak, Melisa Sezen’in de yanındayız.

SİYASETÇİLER
Sapkın anlayış
Engin Özkoç CHP Grup Başkanvekili: Düşünce ve ifade özgürlüğü, insan haklarının temel ilkeleri arasında. Natürel olarak kadınların kendilerini ifade edebilmesi, özgürce görüşebilmesi ve istediği yaşam şeklini seçim edebilmesi onların hakkıdır. Bu hakkı yasaklamak, kanunlarımızda en büyük kabahattir. Televizyonlardan kadınların nasıl giyineceği, nasıl konuşacağı, kendilerini nasıl ifade etmesi gerektiği mevzusunda ahkam kesen anlayışı netlikle yalanlıyoruz.

Aylin Nazlıaka CHP Kadın Kolları Başkanı: Hakikat kabahat, giysiyi mazeretiyle bir kadını hedef göstermektir. Kadınlar ne giyip giymeyeceğini bu sapkın anlayışlara soracak değil. Bu karanlık kafa kendi yasasını yazmış.

Semra Koçoğlu Gelecek Partisi Kadın Kolları Başkanlığı: Vesayet, baş örtüye özgürlük diye gelip, karışmadıkları şey kalmadı. Eninde sonunda “herkese özgürlük” demeyi öğreneceksiniz.

NE DEDİ?
Daha Önceki Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, Akit TV’deki bir programda tepki sürükleyen şu lafları söyledi: “Sadakatsiz’de oynayan bir kız var. İsmini filan öğrenmem. Geçen gün onları bir galaya çağırdılar Bir giysi giymiş o giysi kanunen kabahat. Hem de şikâyete bağlı olmayan kabahattir. Zira göğüs dekoltesi tamamıyla sarih, cemiyet içinde kendini gösteriyor. Başka Bir Deyişle sutyen yok. Göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş. Başka Bir Deyişle bu arsızlığın daniskası değil midir? Bu yavaş yavaş şeye sirayet ediyor tutucu genç kızlarımızı da çok iğrenç giysilerde görüyorum. Başında başörtü, altında streç pantolon. Kızım bari başını örtme.”

MECLİS’TE ETEK DENETLEMİŞTİ
Ahmet Çakar, milletvekilliği yarıyılında parti kontenjanından Türkiye Büyük Millet Meclisi Yönet Amiri olarak vazife yaptığı 1999 senesinde de yeniden giysi müdahalesiyle gündeme gelmişti. Çakar, o yarıyıl bir kadın gazetecinin, “eteği kısa olduğu” mazeretiyle milletvekilleri kulisinden çıkarılmasını istemiş ve tepki toplamıştı. Çakar’ın Yönet Amiri olarak zaman zaman Meclis’teki kadın personelin etek boylarını sorgulaması da haberlere mevzu olmuştu.