Eskişehir koronavirüs vaka oranı artışında birinci sırada

Eskişehir koronavirüs vaka oranı artışında birinci sırada

Eskişehir'de en az iki doz aşı olan şahısların oranı yüzde 85'e erişmesine karşın olay oranı neredeyse 2 katına çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tehlike haritasında 900 bin popülasyonlu kent, olay

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25-31 Aralık haftasına ait koronavirüs tehlike haritasını açıkladı. 900 bin popülasyonlu Eskişehir'de olay rakamı 100 bin bireyde 427,42 seviyesinden 398,5 çoğalışla 825,92’ye yükseldi. 580 bin popülasyona sahip Kütahya'da da olay rakamı, 100 bin bireyde 137,16’dan 30,35 oranında çoğalarak 167,51’e çıktı. Popülasyonu 220 bin olan Bilecik'te de 100 bin bireyde olay rakamı 286,67 seviyesinden 69,5 çoğalarak 356,17’ye yükseldi. Eskişehir son açıklanan bilgilerle beraber İstanbul, İzmir, Aydın, Çanakkale, Muğla, Kırklareli, Gümüşhane, Edirne ve Kocaeli’nin yer aldığı en çok olay oranı artan kentlerde birinci oldu. Türkiye'nin koronavirüs aşı haritasında 'mavi' kentler arasında yer alan Eskişehir'de en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü şahısların popülasyona oranı yüzde 85,3 olurken, bu oran Bilecik'te yüzde 83,4, Kütahya'da ise yüzde 79,1 oldu.

ESKİŞEHİR TAMAMEN ‘KIZARDI’

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya'da aktüellenen olay rakamları, Hayat Konuta Sığar HES uygulamasındaki tehlike haritasına da yansıdı. Kütahya ve Bilecik’te artan olaylar sebebiyle yeşil alanlar eksilirken, Eskişehir'de ise haritanın tamamı 'çok yüksek tehlike' anlamına gelen 'kırmızı' renkle kaplandı. Olay çoğalışının yaşandığı Eskişehir’de sağlık kurumulardaki yoğunluk da sürüyor. Koronavirüs testi yaptırmak isteyenler Eskişehir Şehir Sağlık Kurumu, Yunus Emre Devlet Sağlık Kurumu ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Kurumu'nde kuyruk oluşturdu. Eskişehir Sağlık Şehir Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon takımlarınca yapılan tahlilde, 3 üniversitesiyle talebe kenti olan şehirde olay çoğalışlarının sosyal hareketliliğin yanı gizeme kapalı civarlarda uzun müddet kalınmasından ve şahsi ihtiyatların da eksiltilmesinden kaynaklandığı saptandı.

Eskişehir koronavirüs vaka oranı artışında birinci sırada

'DIŞARI ÇIKMAYA KORKUYORUZ'

Milletin koronavirüs önlemlerine uymadığını ifade eden yurttaşlardan Meral Gümüş, dışarı çıkarken kaygı ettiklerini söyledi. Temkinsizliğin olay oranlarına da yansıdığını kaydolan Gümüş, “Dışarı çıkmaya korkuyoruz. Caddelere bakın, çoğu maskelerini çıkartmış. Daha Öncekinden herkes evinden çıkmıyordu, korkuyordu. Ama şimdi bakın dolaşanların ağzında maske yok. Hastalığı varsa yayıyor işte. Korka korka çıkıyoruz. Çok gereksinimimiz olmadıkça, zoraki kalmadıkça çıkmıyoruz zati” dedi. Kısıtlamaların geri gelmesi gerektiğini savunan Handan Çelik de maske teftişi istediğini belirterek, “Bir ara yasak getirdiler, ondan sonra vazgeçtiler. Çoğu insanda maske yok. Sorgulama çok az. Bu çoğalış basmakalıp diye düşünüyorum. Ben insanlara çok yanaşmak istemiyorum. Sıhhatimi düşünen birisiyim” diye konuştu.

Eskişehir koronavirüs vaka oranı artışında birinci sırada

'AŞI OLANLAR DA ÖNLEMLERE UYMALI'

Sağlık çalışanı Gizem Zengin ise olay çoğalışının insanların gerektiği gibi maske kullanmamasından kaynaklandığını söyledi. Caddede maskesiz insanları çok sık gözlemlediğini belirten Zengin, “Ben de eşimle sağlık kurumunda çalışıyordum. Sağlık Kurumuna gelenler bile maske kaidesine dikkat etmiyor. Bunun dışında dezenfektana da umursanmıyor. Aşıdan itibaren insanlar ‘aşı bana gözetiyor nasıl olsa' diye düşünüyor. Bu yosunu yanlış bir gidişat. Maskeye ve öteki kaidelere hali hazırda dikkat etmek gerekiyor. Dikkat edilmediği için de böyle devam ediyor ki daha da makûsa gider” dedi.

VALİLİK ÖNLEM ALDI

Eskişehir Valiliği, koronavirüs hadiselerindeki çoğalış sebebiyle kentte maske, mesafe ve hijyen teftişlerinin artırılmasının yanı gizeme Şehir Pandemi Heyeti kararıyla saat 24.00’deri sonra konaklama kuruluşları ve yeme­ içme yerlerinde müzik yayınları ile nikah, düğünlerde canlı müzik yapılmasının menetti.