Eskişehir'de tam kapanmada kameralar devrede! Tespit edilip ceza kesiliyor

Eskişehir'de tam kapanmada kameralar devrede! Tespit edilip ceza kesiliyor

Eskişehir'de 17 günlük bütün kapanma sürecinde mobese kameraları devreye girdi. Kısıtlamaları ihlal ettiği tespit edilenlere yönetimsel para cezası uygulanıyor.

Koronavirüs temkinleri kapsamında, ülke genelinde uygulanan olan 17 günlük 'bütün kapanma' sürecinde, Eskişehir'de polis ekipleri tüm kavşaklarda vazife alarak, taşıtları ve şahısları tek tek hakimiyet ediyor. Şehir Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik İdare Sistemi KGYS bünyesinde faaliyet gösteren Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü takımları ise 24 saat temeliyle cadde kameralarından kısıtlamayı ana sokak ve caddelerin yanı gizeme park ile bahçelerdeki takribî 500 mobese kamerasıyla hakimiyet ediyor. Kısıtlamaya karşın dışarı çıktığı tespit edilenlere de polis ekiplerince yönetimsel para cezası uygulanıyor.

Eskişehirde <strong>tam kapanma</strong>da kameralar devrede Tespit edilip ceza kesiliyor


'TÜM NOKTALAR HAKİMİYETİMİZ ALTINDA'

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Muhabere Şube Müdürü Mustafa Aydemir, 500 kamera ile şehrin tüm noktalarının hakimiyetleri altında olduğunu söyledi. İnsanların genel lüzumları dışında kısıtlamayı ihlal ettiklerinde kameralardan tespit yaptıklarını anlatan Aydemir, “Şu an tüm kameralarımızla, yaya ve motorize vazifelilerimizle bu kapanma süreci içerisinde takibini yapmaktayız. Genel olarak yurttaşlarımızın esas lüzumları hariç caddelere çıkmadığını ve konutlarında kaldığını gözlemlemekteyiz. Münferit bazı vaziyetler oluyor ve vazifeli dostlar uyarıyorlar. Uyarma haricinde şu ana kadar çok ciddi ebatlarda yasak dışı yaptırımlar uyguladığımız olmadı. 500 ortamı kamera ile caddeleri izlemekteyiz. Biz buna 'âmâ nokta' adını veriyoruz. Âmâ nokta diyebileceğimiz, yurttaşın yoğun olarak bulunup da izlemediğimiz noktamız yok. Eskişehir'de tüm noktalar yüksek seviyede bizim hakimiyetimiz altına alınmış gidişatta. Vakalara anında müdahale edilmekte, rastgele bir hadiseye karşı önüne geçilmektedir” dedi.YÜKSEK TEHLİKELİ ŞEHİRLER ARASINDA

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tehlike haritasında Eskişehir 100 bin şahısta 535,87 oranla ‘çok yüksek tehlikeli’ şehirler arasında yer alıyor. Hayat Konuta Sığar HES uygulamasındaki tehlike haritasına da kentin tamamı ‘çok yüksek tehlike’ anlamına gelen kırmızı renkle gösteriliyor.