Eskişehir'de vaka sayılarında korkutan yükseliş

Eskişehir'de vaka sayılarında korkutan yükseliş

Sağlık Bakanlığı’nca 14 Şubat’ta ilk defa paylaşılan ‘şehirlere göre haftalık hadise rakamı’ tehlike haritasında 100 binde 30,99 olarak açıklanan Eskişehir’de olaylar, aradan geçen 47 günde…

Sağlık Bakanlığı, 27 Mart- 2 Nisan haftasına ait koronavirüs tehlike haritasını açıkladı. Eskişehir, 100 bin bireyde 225,12 seviyesinden 358,90’a yükselerek ‘çok tehlikeli’ 58 şehir arasında yer aldı. Takribî 900 bin popülasyonlu kentte hadise çoğalışı evham yaratırken, günlük pozitif hadise rakamı ise 500’nam üzerine çıktı. PCR testi pozitif çıkmasına karşın rastgele bir semptom göstermediği için evinde rehabilitasyon edilenlerin rakamı 3 bin 800’ü aşarken, koronavirüs rehabilitasyonu sağlayan Eskişehir Yunus Emre Devlet Sağlık Kurumu, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Şehir Sağlık Kurumu’nde 400’nam üzerinde hasta hali hazırda Covid-19 servislerinde rehabilitasyon görüyor.


Eskişehirde vaka sayılarında korkutan yükseliş

47 GÜNDE 12 KAT ARTTI, HARİTA KIZARDI

Sağlık Bakanlığı 14 Şubat bilgilerine göre ‘şehirlere göre haftalık hadise rakamı’ tehlike haritasında hadise oranı 30,99 olan Eskişehir’de, aradan geçen 47 günde hadise rakamı takribî 12 kat çoğalarak 358,90’a çıktı. Olaylardaki çoğalış Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Konuta Sığar HES uygulamasındaki tehlike haritasına da yansıdı. Kentin tamamının 'düşük tehlike' anlamına gelen ‘mavi’ renkle gösterildiği harita, son 1 ayda çoğalan hadise rakamının ardından yine kırmızıya boyandı. Eskişehir Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, çoğalan koronavirüs hadiselerinin ardından Hamamyolu Sokağı’nde, özellikle 65 yaş ve üstü şahısların yoğun olarak toplandığı 500 metre uzunluğundaki alanda caddedeki oturma gruplarının etrafı güvenlik şeritleri çekilerek kullanıma kapattı. Ayrıca trafiğe kapalı olan İsmet İnönü ve İki Eylül sokaklarına giriş çıkışlar kısıtlanarak hakimiyetli olarak yapılmaya başlandı.


Eskişehirde vaka sayılarında korkutan yükseliş


FİLYASYON TAKIMI ARAŞTIRDI

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon takımlarınca yapılan tahlilde son yarıyıl hadiselerin konut bayanları ile mektebe giden talebeler sebebiyle çoğaldığı tespit edildi. Özellikle konut bayanlarının gün ya da doğum günü gibi aktifliklerle toplandığı tanımlanırken, bir araya gelinen konutlarda virüs kaparak mektebe giden talebelerin de hadise çoğalışına neden olduğu anlaşıldı.


Eskişehirde vaka sayılarında korkutan yükseliş

BİLECİK VE KÜTAHYA’DA DA ARTI

Sağlık Bakanlığı’nın bilgilerine göre, popülasyonu takribî 220 bin olan Bilecik’te 100 bin bireyde hadise oranı 227,69’den 1 hafta da 340,62’ye yükseldi. Popülasyonu 580 bin olan Kütahya’da ise hadise oranı 153,12 seviyesinden 190,57’ye çıktı.