Esra Hankulu cinayetinde gerekçeli karar: Pişman değildi

Esra Hankulu cinayetinde gerekçeli karar: Pişman değildi

Ümitcan Uygun’u 10 sene mapusla cezalandıran duruşma, “maznunda pişmanlık ve ileri kabahat işlemekten çekineceği kanıyı oluşmadığı” bahanesiyle iyi hal indirimi yapılmadığını belirtti.

Esra Hankulu 3 Ağustos 2020 tarihinde evinde ölü bulunmuştu. Kuşkulu vefatla alakalı olarak, genç kızla geceyi geçiren Ümitcan Uygun hakkında ‘isteyerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, olay gecesi konutta bulunan Dilan Civelek ve Furkan Gürgil için de ‘kabahat kanıtlarını yok etme, saklama veya değiştirme’ kabahatinden 5 seneye kadar mapus arzıyla Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Yapılan suçlama neticesinde Uygun’a ‘sonucu nedeniyle ağırlaşmış yaralama’ kabahatinden 10 sene ceza verilirken, değişik iki maznun için de 1 sene 6 ay mapus cezasına hükmedilmişti. Duruşma bahaneli kararını tamamladı.

DARP VE CEBİR UYGULADI

Esra Hankulu cinayetinde gerekçeli karar: Pişman değildi

Bahaneli kararda, olay günü maznun Uygun’un maktule ile beraber saat 01.00- 02.00 ortamında odaya geçtikleri anlatılarak, “İlerleyen süreçte maznun ve can veren Esra’nın telefonlarını değiştirdikleri muhtemelen cep telefonundaki fotoğraf ve iletiler sebebiyle tartıştıkları telefondan birtakım kayıtların silindiği sonradan tespit edilmiştir, maznunun can veren Esra’ya darp ve cebir uyguladığı, maktulenin kendisini korunduğu maktulün kollarındaki, bacağındaki, uyluk bölgesindeki ve boyundaki yaralanmalardan anlaşıldığı” belirtildi.

BEYİN KANAMASI NETİCEYİ...

Kararda, Esra Hankulu’nun baygınlık geçirdikten sonra banyoya götürülüp üzerine su döküldüğü de anlatılarak “Kendine gelmesi neticeyi bir süre birlikte oturdukları, sonrasında saat 03.00-04.00 ortamında maznun ve can veren Esra’nın beraber odaya geçtikleri sonrasında maktulenin beyin kanaması neticeyi ölüm ettiği” ifade edildi.

ÖLDÜRME KASTI YOKTU

Taraflar arasında husumet bulunmadığına da dikkat çekilen kararda “Öldürmeye ergonomik bir alet kullanılmamıştır. Can Verenin bedenindeki darp ve cebir izleri hafif sayılabilecek kalitededir. Bu sebeplerle maznunda öldürme maksadının bulunmadığı kabul edilmiştir” tespiti de yapıldı. Kararda maznun Ümitcan Uygun hakkında “maznunun fiilden sonraki tavırları, maznunda pişmanlık ve ileri kabahat işlemekten çekineceği kanıyı oluşmadığı” bahanesiyle iyi hal indirimi yapılmadığı da anlatıldı.