Etiyopya'da yeni yıl heyecanı! Yarın 2014 yılına girecekler

Etiyopya'da yeni yıl heyecanı! Yarın 2014 yılına girecekler

Kendine özgü takvim ve saat sistemi kullanan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, yarın 2014 senesine girmeye hazırlanıyor. Başbakan Ahmed, yeni sene evveli başşehir Addis Ababa'daki yaşlı ve manililere yılbaşı

Etiyopya'da çarşı ve pazarlara akın eden millet yılbaşı hazırlıklarını bitirildi. Başbakan Abiy Ahmed, yeni sene evveli kutlama iletiyi yayımladı ve başşehir Addis Ababa'daki yaşlı ve manililere yılbaşı armağanı dağıttı. Ülkede "Enkutataş" olarak anılan senenin ilk günü, yağış mevsiminin sona ermesi ve hasat yarıyılının başı olarak da kabul ediliyor. Güneş temelli bir takvim olan Etiyopya takvimi, Etiyopya ve Eritre Hristiyanları için dini bir takvim olmasının yanı gizeme Etiyopya devleti tarafından tüm resmi işlerde kullanılıyor.

TAKVİMDEN ESRARENGİZ DETAYLAR

Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini takribî 7 sene 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, Mısır'daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle eşlik gösteriyor. Etiyopya takviminde de tıpkı Kıpti takvimi gibi 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü kapsayan 13'üncü ay bulunuyor. Kendine özgü takvimin yanı gizeme değişik saat sistemi de kullanan Etiyopya ulusu için gün saat 00.00'de değil saat 06.00'da başlıyor. Gün, 12 saatlik iki değişik kısımdan oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi saat 06.00'da, ikinci dilim ise saat 18.00'de başlıyor.