Euro ve doların kaderi değişecek mi? ABD ekonomisi büyük sıkıntıya mı ilerliyor?

Euro ve doların kaderi değişecek mi? ABD ekonomisi büyük sıkıntıya mı ilerliyor?

Dev ekonomiler enflasyonla gayret etmeye devam ediyor. Enflasyonla gayret için faizi kullanan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde resesyon tehlikeleri ortaya çıkmaya başladı. Goldman Sachs, Amerika

Küresel ekonomilerde enflasyon meseleyi devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’de 40 senenin doruğuna çıkan enflasyonla gayret etmek için Fed saldırılarını yapsa da kısa vadede pozitif işaretler görülmüyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed son faiz buluşmasında 28 yıldır alınmayan azami faiz çoğalışı olan 75 baz puanlık faiz artırımına gitti ve faizi yüzde 1.75’e çıkardı. Amerika Birleşik Devletleri’de enflasyon yüzde 8.6’yken gerçek faiz ise oldukça düşük kaldı.

Fed, bilanço daraltma harekâtına başladı ve piyasadaki dolar talebinin eksilmesini, yatırımların mevduata dönmesini, ekonomiyi kısmen yavaşlatarak enflasyonun eksilmesi gibi hücumlarla gayretini sürdürürken küresel çapta oluşan yüksek petrol, emtia ve besin maliyetleri atılan adımların önünü tıkamaya başlıyor.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI BALANSLARI ALT ÜST ETTİ

Rusya’nın geçtiğimiz Mart ayında Ukrayna’ya karşı başlattığı hamleler dünya üzerinde maliyetleri kısa zamanda yükseltti. Petrol, natürel gaz, besin ve yonga imalinde kullanılan maden ve gazlar mevzusunda zengin olan iki ülke savaş sebebiyle güç günler geçiriyor. Rusya’ya karşı alınan ekonomik yaptırımlar sebebiyle mülk ve tedarik zinciri aksama yaşarken, Ukrayna’da da savaşın ağır tesirlerinden dolayı yapım durma noktasına geldi. Mülk ve tedarik zincirinin sekteye uğraması evrensel çapta meselelere neden oldu. Rusya’ya uygulanan yaptırım sebebiyle natürel gaz ve petrol maliyetleri sert yükseldi, besin emtialarının maliyetlerinde de bu paralelde yükselişler reelleşti.

RUS RUBLESİ YAPTIRIMLARA KARŞI KUVVETLENDİ

Rusya’ya AB, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi ülkelerin uyguladığı ekonomik yaptırımlar kısa vadede kaygı yaratsa da sonrasında bu gidişat terse dönmeye başladı. Savaş zamanında 1 dolarla 154 Rus Rublesi alınırken bugün 1 dolarla yalnızca 55 Rus Rublesi alınıyor. Savaş evveli grafiklere baktığımızda da Ruble uzun zaman 60-70 bandına izlemişti. Başka Bir Deyişle 1 dolarla 60-70 Ruble alınabiliyordu. Fiilen devam eden bir savaşın içinde savaşın ana oyuncularından olan Rusya tüm yaptırım ve tepkilere karşın parasının kıymetini yükseltmiş oldu. Ruble, Amerika Birleşik Devletleri doları karşısında Haziran 2015'deri bu yana görülen en güçlü seviyesinde harekât görüyor.

Rusya’nın emtia ihracatından yüksek kazanç elde etmesi, ithalatın yaptırımlar sebebiyle eksilmesi, sermaye hakimiyetlerinin devrede olması Ruble’nin efor kazanmasını sağlayan faktörler arasında yer alıyor.

Euro ve doların kaderi değişecek mi ABD ekonomisi büyük sıkıntıya mı ilerliyor

EURO/DOLAR PARİTESİ 1’İN ALTINA GERİLEYEBİLİR

Danimarkalı Danske Bank, euro/dolar paritesi için sansasyonel bir incelemede bulundu. Banka, zayıf sihrime, yüksek enflasyon sebebiyle euronun dolar karşısında efor kaybedebileceğini belirtti. Stagflasyon yarıyılına girilmesi fobisiyle beraber euronun dolar karşısında efor kaybının 0.80-1 aralığına doğru devam edebileceği kaydedildi.

Danske Bank analisti Lykke Merklin "Önümüzdeki 2-5 senede euro/dolar paritesinde alt doğrultulu grafik görmeye devam edebiliriz ve 0.80-1.00 aralığında düşüşler asıllaşabilir" dedi. 

Euro/dolar paritesi şu gizemeler 1.0564 seviyesinde bulunuyor.

Euro ve doların kaderi değişecek mi ABD ekonomisi büyük sıkıntıya mı ilerliyor

Stagflasyon: Ekonomide uysallıkla enflasyonun bir arada yaşanması vaziyetine denir.

Amerika Birleşik Devletleri EKONOMİSİ RESESYONA MI İLERLİYOR?

Amerika Birleşik Devletleri’li dev banka Goldman Sachs, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine müteveccih rapor hazırladı. Goldman Sachs, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin önümüzdeki sene resesyona girebilme ihtimalinin yükseldiğini rapor etti.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için GSYH varsayımları alt doğrultulu revize edilirken resesyona girme ihtimali de yüzde 15’deri yüzde 30’a yükseltildi.

İKİNCİ ÇEYREK SİHRİME BİLGİSİ TANIMLAYACAK

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde resesyona girilip girilmeme gidişatını açıklanacak olan ikinci çeyrek sihrime sayıları tanımlayacak. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi ikinci çeyrekte sihrime reelleştirip resesyondan kaçınsa da önümüzdeki sene resesyondan sakınmanın güç olduğunu ekonomistler anekdot etti. 2023 seneyi için resesyon olasılığı yüzde 25 seviyesine yükseldi.

KÜMÜLATİF OLARAK ORAN ARTIYOR

Ekonomistler kümülatif olarak hesapladıklarında Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin resesyona girme ihtimalinin önümüzdeki 2 senede yüzde 35’deri yüzde 48’e yükseldiğini de belirttiler.

ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ÇOĞALIŞ DİKKAT ÇEKTİ

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius, enerji maliyetlerindeki çoğalış, Fed’in enflasyona karşı atacağı adımlar resesyona ait görünümü değiştirebileceğini belirtti. Hatzius “Resesyon tehlikesini önden yüklemeli öngörüyoruz. Buna neden olarak da sihrime patikasının şu anda daha düşük olması, enerji maliyetlerinin süratli çoğalması halinde Fed’in yüksek enflasyona güçlü cevap veremeyeceği evhamının çoğalmasından dolayı” ifadelerini kullandı.

Resesyon: Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay vakitle gerileme yaşanması sebebiyle gerçek gayri safi yurt içi hasılanın düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklaması, olumsuz anlamda tutarlı bir konjonktür dalgasında doruğu izleyen gerçek ekonomik faaliyet seviyesinde ılımlı daralma düzeyidir.

Amerika Birleşik Devletleri’LİLERİN TASARRUFLARI DİBE İNDİ

Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının tasarruf oranları 14 senenin dibine geriledi. Amerika Birleşik Devletleri ulusunun tasarruf alışkanlıkları böylece değişmiş oldu. Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri’liler tüketilebilir kazançlarının yalnızca yüzde 4.4’namı tasarruf edebildiler. Geçtiğimiz senenin aynı yarıyılında ise bu oran yüzde 12.6 seviyesindeydi.