Ev sahiplerinin 'yüksek kira' pişmanlığı... 'Ellerim kırılsaydı da evimi onlara vermeseydim!'

Ev sahiplerinin 'yüksek kira' pişmanlığı... 'Ellerim kırılsaydı da evimi onlara vermeseydim!'

Konutlarıni değerinin üstünde kiralayan bazı konut sahipleri 'Yaşasın, artık ücret kadar kazancım var...' düşüncesinden 'Ah ah, ben konutumu neden kiraya verdim' noktasına gelmiş gidişatta. Kimi parasını

Özellikle İstanbul'da son dönemin en sihirk sorunu 'kiralık' konutlar. Her geçen gün anormal yükselen rakamlara yüksek arz da eklenince astronomik kira maliyetleri ortaya çıkıyor. Bodrum katları için dahi 5 bin lira ve üzerinde rakamların telaffuz edildiği İstanbul'da yavaş yavaş 'konut sahibi mağduriyetleri' de yaşanmaya başladı. Konutlarıni fahiş rakamdan kiraya veren konut sahipleri ya kiralarını zamanında alamıyor ya da 'sorunlu' kiracılarla uğraşmak zorunda kalıyor.

İşte onlardan yalnızca birkaçı ve uzmanlardan 'Son pişmanlık fayda etmez' ihtarları...

'AİDATI DAHİ ÖDEMEMİŞLER, EVİN İÇİ NHAKİKAT DÜŞÜNEMİYORUM'

Geçtiğimiz sene Aralık ayında, Bahçelievler şehirçesindeki evini, 2 bin liraya oturan kiracısının çıkmasının ardından emlakçısı aracılığıyla 6 bin 500 liraya kiraya verdiğini anlatan M.Ç. "Aslında 3-4 bin liraya bir aileye verecektim. Ancak emlakçım bana aynı iş yerinde çalışan iki erkek arkadaşın oturacağını söyledi. Rakam yüksek olunca cazip gelmişti. Ben de güvenerek konutu verdim. Şehirk 2 ay kirayı zamanında yatırdılar. Ancak Mart ayından beri kira ödemiyorlar. Sitenin vergi borcunu da hiç ödememişler. Meğerse konutta 4-5 kişi kalıyorlarmış. Kontratta imzası bulunan arkadaşa erişemiyorum. Konuta kimin girip çıktığı muhakkak değil. Evin içi nhakikat düşünmek dahi istemiyorum. Mahkemeye verdim. Tahliye kararını bekliyorum ancak parasal olarak mağdur oldum" dedi.

Konutu değerinin üzerinde rakamlara yakalayıp, sonra vaat ettikleri tarihten çok daha erken çıkan. Dairede sihirk zarara yol açıp ortadan kaybolan ya da kirasını ödemeden kayıplara karışan kiracılar, konut sahiplerini mağdur etti. Bir kısmı çareyi dava açmakta buluyor. Kiracısı iz bırakmadan kaybolanlar ise zararını sineye çekmek zorunda kalıyor.

KİRACI: KESEME GÖRE KONUT YOKTU, MECBUREN YAKALADIM

Benzer bir gidişatı da Şubat ayında aylık kira değeri 3 bin lira bandında olan konut sahibi N.Ş. yaşadı. Bağcılar'daki evini internet ilanı ile 5 bin liraya, "Kurumsal bir şirkette çalıştığını beyan eden" Mehmet K.'ya veren N.Ş., "Bana elektrik ve su aboneliklerinin dilersem üzerimde kalabileceğini" söyledi. Ben de güvenip 'Tamam' dedim. Nisan ayında kirayı geç ödedi. Mayıs ayında ise hiç ödemedi. 3 aydır geriden geliyor. Doğalgaz ve elektriği de sürekli geç ödüyor. Bir taraftan konuttan çıkarmaya çalışıyorum öbür taraftan elektrik ve doğalgaz faturalarını düşünüyorum. Mahkemelik olmadan konuttan çıkmasını istiyorum. 'Neden kirayı yatırmıyorsun' diye sorduğumda bana "Ne yapayım. Keseme göre konut bulamadım. Mecburen sizinkini yakaladım. Sonra da işten atıldım. Borcum borç. İş bulursam ödeyeceğim" diyor. Ne yapacağımı öğrenmiyorum" diye konuştu.

2 BİN 500 LİRALIK KONUTU 7 BİN LİRAYA VEREN KONUT SAHİBİ: ELLERİM KIRILSAYDI

Küçükçekmece'de, kira değeri 2 bin 500 lira olan evini 7 bin liraya geçtiğimiz Mart ayında yeni konutlu olduklarını beyan eden bir çifte verdiğini anlatan H.K. ise "Meğerse konutlu değillermiş. Aynı iş yerinde çalışan iki arkadaşmış. Konuta girip çıkan muhakkak değil. Kirayı sürekli geç ödüyorlar. Paranın da ötesinde sürekli kavga, hengame. Ben de aynı sitede oturuyorum. Komşuların, site yönetiminin şikayetlerinden bıktım, usandım. 4 ayda en az 10 kere karakolluk olduk. Tahliye davası açtık. Kendi konutumu tahliye ettirmek için şimdi imza topluyorum. Rakam yüksek olunca hiç ardını arkasını denetlemeden konutu vermiştim. Keşke ellerim kırılsaydı da onlara vermeseydim. Bir daha ederinden fazla para teklif edene vermeyeceğim. Sütten ağzım yandı" diye anlattı yaşadıklarını.

EMLAK UZMANI: SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ, HER ŞEY PARA DEĞİL

Son dönemde birçok kiracının konut bulamadığı için mecburen yüksek maliyetten konut kiraladığını anlatan Emlak Uzmanı Serkan Yazıcı konut sahiplerini şu laflarla uyardı:

"Burada hiç kusura bakmasınlar ama bazı konut sahiplerinin aç gözlülüğü bu mağduriyetlere yol açıyor. Her şey para değil. Kirası azıcık az olsun ama düzenli ve zamanında ödensin. Ben paradan önce kiracının bu parayı zamanında yatırıp yatırmayacağına bakarım. Birçok kere konut sahiplerini 'Bu para yüksek. Sorunsuz kiracı bu parayı ödeyemez' diye uyardığım da oldu. Ben gerekirse kira değerini düşürüyorum ancak mümkünse sorunsuz kiracılara konutları veriyorum. Orta ve dar kazançlılar için minimum fiyatın üzerindeki her kira değeri fahiştir. Bodrum kattaki evini 7 bin liraya kiraya verip sorunsuz bir kiracı-konut sahibi ilişkisi beklemek abes. O rakamları kabul eden ya çaresizliğinden kabul ediyordur ya da konutu misafirhane gibi kullanacaktır. Konut sahiplerinin azıcık insaflı ve mantıklı düşünmeleri gerekir. Son pişmanlık fayda etmez."