Ev satın alma tercihleri değişti! Fiyatlar yüzde 50 arttı... Talep patlaması yaşandı

Ev satın alma tercihleri değişti! Fiyatlar yüzde 50 arttı... Talep patlaması yaşandı

Koronavirüs pandemisiyle konut alma seçimlerinde de başkalaşım yaşandı. Bahçeli konutlar yoğun arzla karşı karşıya kalırken, maliyetler de yüzde 50 çoğalış yaşadı.

Koronavirüs konut alma seçimini de değiştirdi. Yapılan araştırma, konut satın alırken yurttaşın balkonlu ve bahçeli konutu seçim ettiğini ortaya çıkardı. Emlak Danışmanı Ulaş Dolaşan da bahçeli ve balkonlu konutlara olan arzın, maliyetleri geçen seneye oranla yüzde 50 artırdığını söyledi.

Koronavirüsün konut satın alma seçimine tesiri incelendi. 633 bireyle yapılan araştırmada, Türkiye'de yüzde 47,9luk kesimin bahçesiz-balkonlu, yüzde 37.6nın bahçeli-balkonlu, yüzde 8.7nin ise bahçesiz ve balkonsuz konutta oturduğu ortaya çıktı. Araştırma firmayı Areda Survey tarafından yapılan araştırmada, koronavirüsün tesiriyle yeni konut tercihi yapanların rakamı yüzde 28 olarak tanımlandı.

ARZ YÜZDE 30 ARKASIYDI

Yeni konut satın alırken ya da kiralarken yurttaşın dikkat ettikleri arasında ise yüzde 29,1 ile konutun maliyeti, yüzde 23 ile balkonlu ve bahçeli konut olması yer aldı. Koronavirüs sebebiyle ev sektöründe yaşanan başkalaşımı değerlendiren Emlak Danışmanı Ulaş Dolaşan, Arzlar geçen seneye mukayeseyle yüzde 30 arkasıydı. Yazlık kesimlerde doluluk oranı çok yüksek. Geçen sene ile bu sene arasında maliyetlerde de yüzde 50ye yakın çoğalış var diye konuştu.

FRANSIZ BALKON VE 1+1 KONUTLARA ARZ YOK

Emlak Danışmanı Ulaş Dolaşan, genellikle apartman dairelerinin balkonsuz olduğuna dikkat toplayarak, Daireler Fransız balkon biçiminde ve 1+1 dairelerde hemen hemen hiç balkon yok. Bu tip dairelere arz oldukça düştü dedi.

YAZLIK DAİRELER, KIŞLIK OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANDI

Daha çok bahçe kullanımlı dairelere ve müstakillere yönelimin çoğaldığını belirten Dolaşan, Daha Öncekinden Büyükçekmece'de yazlık daireleri satamazdık, arz çok azdı. Şu anda çok yoğun bir arz yaşıyoruz. Satılık ve kiralık villa stilinde binalar bulunamıyor. Site içerisinde veya fertsel kullanımlı dairelere yönelim var diye konuştu.

ARZLARDA YÜZDE 30'LUK ÇOĞALIŞ MEVZUBAHİSİ

Arzların geçen seneye mukayeseyle yüzde 30 çoğaldığına vurgu yapan Dolaşan, Koronavirüs kapsamında özellikle bir hayli sitede ve yazlık kesimlerde doluluk oranı çok yüksek. Yüzde 30 ortamında arzlarda çoğalış var. Bunlar maliyetleri ve sayıları da etkiledi ifadelerini kullandı.

MALİYETLER YÜZDE 50 ARKASIYDI

Arzın maliyetlere de tesir ettiğine dikkat toplayan Dolaşan, Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 50ye yakın oranda çoğalış var. Bunun esas nedeni insanlar ortak alanların az olduğu müstakil yerlerde haklarını kullanmak istiyorlar. Oralarda zaman geçirmek istiyorlar. Toprağa basmak istiyorlar dedi.

Lüks vilalara tatilci akınıLüks vilalara tatilci akını

YURTTAŞ BAHÇELİ KONUT İSTİYOR

Site içerisinde balkonlu bir konutta oturduğunu dile getiren Uğur Gökgöz ise Öncelikli seçimimiz artık bahçeli konut oldu. Pandemi sebebiyle insanlar sosyalleşemiyor, dışarı çıkamıyor. En azından konutumuzda kendi içimizde sosyalleşelim bahçe ve toprakla uğraşalım tasasındayız ifadelerini kullandı.

Yeni konut seçimini bahçeli ve balkonlu konuttan yana kullanacağını söyleyen Emine Akbul da Şimdiki konutlarda havalandırma sınan bir şey yok. Dümdüz yapıyorlar, ufacık bir havalandırma koyuyorlar. Herkesin konutu bahçeli olamaz ama apartman dahi olsa geniş bir balkonu olması gerekli. İnsanlar soluk alabilmeli. Zelzele tehlikeyi de var. Artık yüksek binaların devri bitti. Ranza gibi konutlar yapıyorlar diye konuştu.

BAHÇELİ KONUTUN AVANTAJI ÇOK FAZLA

Bahçeli bir konutu akdikeni olarak dolaşmak için gelen Gökhan Demirel ise Bir apartmanın üst katında oturuyorum ama bahçeli bir konut satın almak istiyorum. Bahçeli konutun avantajı çok fazla. Çiçek yetiştirebiliyorsunuz, ayağınız çimenlere basıyor. Çocuğunuz da gözünüzün önünde oluyor. Bunlar parayla satın alınamayacak avantajlar. Koronavirüs dünyada salgın halinde bizi de en fazla etkilediği nokta konuta kapanma noktası. Bu noktada bahçe katının motivasyonu öteki katlara göre çok daha yararlı oluyor dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara