Evden tarih çıktı! Savunması şaşkına çevirdi

Evden tarih çıktı! Savunması şaşkına çevirdi

Antalya'da bir parkta elindeki poşette 153 adet sikkeyle tutulan K.U.'nun 44 evinde yapılan aramada ise Milattan Evvel M.Ö. 400 senesine ait olduğu değerlendirilen 5 adet 'gözyaşı şişesi' ele…

Vaka, 8 Nisan günü saat 16.00 sularında, Kepez ilçesi Atatürk Semti Yıldırım Beyazıt Sokağı ile Sakarya Bulvarı'nın kesiştiği sokak üzerindeki parkta alana geldi. Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık Kabahatleri Ofis Amirliğ misyonluları, hareketlerinden şüphelendikleri K.U.'ya elindeki poşette ne olduğunu sordu. K.U. ise tarihi yapıt bulunduğunu belirtti. Yapılan hakimiyette, poşet içerinde 153 adet sikke olduğu tanımlandı.

Antalya 5. Barış Ceza Hakimliği'nin kararıyla K.U.'nun Barış Semti'ndeki evinde arama yapan polisler, burada da 13 adet tarihi kalitede sikke, 43 adet değişik ebatta metal obje, Milattan Evvel 400 senesine ait biri kırık 5 adet gözyaşı şişesi, 3 parçaya parçalanmış bir adet bileklik, takribî 4 cm boyunda 1 adet tarihi obje, takribî 2 cm boyunda 1 adet tarihi obje, bir adet yarım sırça bileklik, 7 adet değişik ebatta obje, balçıklı değişik ebatlarda 5 adet sırça obje ve 5 adet alan tarama çubuğu ele geçirdi.

Emniyetteki ifadesinde ele geçirilen tüm tarihi yapıtların kendisine ait olduğunu belirten K.U., “İnşaat sektörü ve kendi yapımım olan spor aleti imal ve satışını yapıyorum. Hobi olarak da tarihi yapıtlara merakım var. Takribî 10 yıldır spor emelli tabiat yürüyüşü yapmak için gittiğim yerlere tarihi yapıt bulma emeliyle yanımda dedektör bulundururum. Hatta 2 sene evvel takribî 10 adet tarihi objeyi Antalya Müze Müdürlüğü'ne teslim ettim. Bir sene evvel de Antalya'nın değişik bölgelerinde bugün ele geçirilen tarihi yapıtları buldum. Antalya Müze Müdürlüğü'ne vermek için yola çıktım. Parkta uygulama yapan polislerin poşette ne olduğunu sorması üzerine tarihi yapıtları teslim ettim. Bulduğum objeleri satma emelim yoktu" diye konuştu.

Hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na göre harekât yapılan K.U., çıkarıldığı savcılıktan hür vazgeçildi. K.U. hakkında kamu davası açılacağı kaydolundu.