Evlat nöbeti 3'üncü yılında

Evlat nöbeti 3'üncü yılında

Diyarbakır’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 233 ailenin HDP Şehir Başkanlığı önündeki eylemi 3’şancı senesine girdi.

Aileler tarafından “Türkiye 3 Eylül’de nöbette” sloganıyla yapılan yürüyüşe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da katıldı. Yürüyüşte teröre lanet sloganları atıldı.

Bakan Yanık, “Çoğu 15 yaş altı, 9-10 yaşında çocukların dağa kaçırıldığını öğreniyoruz. 18-20-23 yaştan bahsetmiyoruz. Yatarken üzerlerini örttüğümüz çocukları dağa götüren eli kanlı bir terör örgütünden bahsediyoruz. Dolayısıyla burada anne ve babaların verdiği çaba son derece anlamlı, son derece değerli” diye konuştu.
Evlat nöbeti 3üncü yılında
İçişleri Bakan Dayanakçısı Muhterem İnce ise “Diyarbakır Anneleri’nin nöbet yakaladığı tarihten itibaren PKK terör örgütüne katılım rakamı 214’cins. Annelerin nöbet yakalamaya başladığı andan itibaren ikna ile dönenlerin rakamı 652’dir. Bütün üç katı” dedi.

ZAFER ANNELERİN ZAFERİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medya hesabından video iletiyle Diyarbakır Anneleri’ni selamlayarak şunları söyledi: “Sizi yıldıramadılar, birdiniz, bir şehir oldunuz, iki şehir oldunuz ve her geçen gün gelişmeye devam ediyorsunuz. Sizin bu şevkiniz, bu çabanız terör örgütünü çökertmeye yetti. Belki geç olacak, belki güç olacak ama zafer allahın izniyle sizin gibi inanan annelerin zaferi olacaktır.”
Evlat nöbeti 3üncü yılında
32 AİLE EVLADINA KAVUŞTU

Evlat nöbeti, Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Akar’ın 21 Ağustos 2019’da kaybolmasıyla başladı. Oğlunun teröristler tarafından dağa kaçırıldığını düşünen Hacire Akar, 1 gün sonra HDP Diyarbakır şehir binası önünde oturma eylemi başlattı. Akar’ın oğlu Mehmet Akar, eylemin 3’şancı günü ortaya çıktı. Hacire Akar eylemi tamamlarken, oğlu da konut mapusuna çarptırıldı. Akar’ın oğluna kavuşması öteki ailelere de umut oldu. Hacire Akar’ın da çağrısıyla 3 Eylül 2019’da çocukları kayıp aileler, Diyarbakır’da HDP şehir binası önünde oturma eylemi başlattı. 233 ailenin sürdürdüğü eylemde, Hacire Akar ile beraber çocuklarına kavuşan aile rakamı 32’ye yükseldi.
Evlat nöbeti 3üncü yılında
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Merkez Yönetim Kurulu Abonesi Şule Perinçek ve partililer de ailelere ziyarette bulundu.