Eymen'in katillerine indirimsiz ceza! Mahkeme başkanı konuştu, salon buz kesti: Rapor alamadık çünkü...

Eymen'in katillerine indirimsiz ceza! Mahkeme başkanı konuştu, salon buz kesti: Rapor alamadık çünkü...

Cesedi tandırda bulunan 4,5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın öldürülmesi davasında maznunların cezaları emin oldu. Maznunlar, Eymen'in annesi Mine Durak ve onun erkek dostu Serkan Elçetin, üç farklı kabahatten

İzmir Şehir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü takımları, eşi ölüm eden Mine Durak'ın, oğluna iyi bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019 senesinin Eylül ayında tahlil başlattı. Polis, uzun vakit konuta gelmeyen Mine Durak'ı yakınlarının yanında buldu. Minik Eymen'e ise erişemedi. Polise paradokslu ifade veren Durak, oğlunun erkek dostu tarafından hırpalanarak öldürüldüğünü öne sürdü. Durak'ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurundaki poşette, Eymen'in elleri ve ayakları bağlı cansız vücudunu buldu. Eymen'in cesedi, otopsi ve Deoksirübo Nükleik Asit testi için İzmir Adli Tıp Müesseseyi'na götürüldü. Polis ekipleri, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.'yi nezaretine aldı. Harekâtlarının ardından adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, hapsedildi, E.E. ise adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçildi.

İLK KARAR İSTİNAFTA BOZULDU

İzmir 9'uncu Ağır Ceza Duruşması'nde geçen sene 9 Temmuz'da görülen davanın karar duruşmasında maznunlardan Mine Durak'a 'kaliteli isteyerek öldürme' ve 'işkence' kabahatlerinden ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7 sene mapus, Serkan Elçetin'e de aynı kabahatlerden ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 sene mapus cezası verildi. Maznun avukatları cezayı fazla, Saadet Hoca Çocuk İstismarı ile Gayret Derneği UCİM ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu bahanesiyle karara itiraz etti. Dosya, İstinaf Duruşması'ne taşındı. İtirazlar üzerine dosyayı araştıran İzmir Bölge Adliye Duruşması 1'inci Ceza Dairesi, yerel duruşmada yapılan suçlamada; maznun Serkan Elçetin'in cep telefonunun kilitli olması sebebiyle araştırılamadığı için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'na sevk edilerek bilirkişi analizi yapılması gerektiğine karar verdi. Maznun Mine Durak'ın ise cezai ehliyeti mevzusunda İstanbul Adli Tıp Müesseseyi 4'üncü İhtisas Kurulu'ndan rapor aldırılmasına hükmedildi ve yerel duruşmanın kararı bozuldu.

İSTİSMAR GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Bozma kararının ardından 25 Mart'ta İzmir 9'uncu Ağır Ceza Duruşması'nde dava tekerrür görülmeye başlandı. Duruşma başkanı, maznun Mine Durak'ın cezai ehliyetinin tanımlanması için İstanbul Adli Tıp Müesseseyi 4'üncü İhtisas Kurulu'ndan rapor alınmasını, maznun Serkan Elçetin'in telefonunda küçük Eymen'e ait istismar görüntüsü olup olmadığının tespiti için bilirkişi raporu istedi. Elçetin'in telefonunda küçük Eymen'e ait istismar görüntüsü olup olmadığının tespiti için istenen bilirkişi raporu bitirildi ve dava dosyasına girdi. Raporda, Eymen'in yaşça büyük bir erkeğin istismarına uğradığı görüntülerin olduğu, Eymen'in bir vasıtada tamamen üryan halde ve bedeniyle suratında darp izinin olduğu resimlerin bulunduğu belirtildi. Tahlilde, Mine Durak'ın Eymen ile çekilmiş videosu da bulundu. Mevzubahisi videoda Durak'ın, küçük Eymen'i istismar ettiği görüntüler olduğu belirtildi. Tahlilde, Durak'ın uyuşturucu madde üretiminde kullanılan bir mekanizmayla çekilmiş video kaydının da bulunduğu tespit edildi.

DURAK'IN CEZAİ EHLİYETİ BÜTÜN

Ayrıca telefonda, 'Güzelbahçe Deniz' adıyla kayıtlı bir şahısla iletileşmeler de yer aldı. 'Güzelbahçe Deniz' adlı şahsın Elçetin'e, cinsel içerikli iletiler yolladığı belirtildi. Elçetin'in telefon kaydında, 'Aa Annem' olarak kayıtlı bireyden, 'Sen Mine'ye ileti at. Oğlunun ifadesini alacakmış. Götürsün gitsin. Polis çok ciddi konuştu. Sakın yanlış bir şey söyleme oğlum' biçiminde iletilerin olduğu da yeniden raporda yer aldı. Elçetin'in telefon kılavuzunda 'Mineee' adıyla kayıtlı numaraya cinsel içerikli iletiler de attığı belirtildi. Öte yandan bilirkişi raporunun ardından duruşmanın, Elçetin'in telefonunda 'Güzelbahçe Deniz' olarak kayıtlı şahıs hakkında kabahat ilanında bulunduğu bilindi. Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu'nca hazırlanan raporda Durak'a yapılan tetkik neticesinde cezai mesullüğünü ortadan kaldıracak veya eksiltecek mahiyet ve derecede rastgele bir us hastalığı ve zihin geriliği tespit etilmediği ve bulunduğu kabahatlere karşı cezai mesullüğünün bütün olduğu belirtildi.

'RAPOR ALAMADIK ZİRA CESET ERİMİŞTİ'

Maznunlar, İzmir 9'uncu Ağır Ceza Duruşması'nde dün yine egemen karşısına çıktı. Tutuklu maznunlar davaya SEGBİS ile katılırken, taraf avukatları ve Saadet Hoca Çocuk İstismarı ile Gayret Derneği Başkanı UCİM Saadet Özkan ile izleyiciler salonda hazır bulundu. Mahkemede söz verilen maznun Mine Durak, Eymen'i kendisinin öldürmediğini korundu. Değişik maznun Elçetin de masum olduğunu öne sürdü. Elçetin, "Eymen'in boğulma biçimiyle alakalı rapor alınmasını istemiştim ama almadınız" dedi. Bunun üzerine duruşma başkanı, "Alamadık zira ceset erimişti" cevabını verdi. Korunmaların ardından karar açıklandı.

İNDİRİM UYGULANMADI

Duruşma kurulu Durak ve Elçetin'i beraber 'fikir ve eylem birliği içinde hareket edip isteyerek öldürme' kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırdı. Maznunlara, 'çocuğun kaliteli istismarı' kabahatinden 20’er sene mapus cezası verildi, bu ceza kabahatin birden fazla şahısla hakikatleştirilmesi nedeniyle 30’ar seneye yükseltildi. Kabahatin cebir ve tehdit ile hakikatleştirilmesi ve birden çok defa zincirleme olarak reelleşmesi nedeniyle her iki maznunun cezaları artırılıp, 67'şer sene 6’şar aya çıkartıldı. Maznuna yasalar gereği 30 seneden fazla ceza verilemeyeceği için bu cezaları 30'ar sene mapus cezasına çevrildi. Duruşma Elçetin ve Durak'ı, 'işkence' kabahatinden de 8’er sene mapus cezasına çarptırdı.

DUYGULANDIRAN MAZERETLİ KARAR

Kararın ardından hazırlanan mazeretli kararda, "Gülerken çekilmiş tek resmini de yeis içerisinde kararımızda paylaştığımız üzere Eymen Sadık Durak, henüz 4,5 yaşındayken ne yazık ki dosyaya yansıyan kanıtlara göre canice öldürülmüş. Eymen'in ufacık vücudu bir minik bavula sığsın görüşüyle elleri ve ayakları kutu bandıyla sarılıp embriyo pozisyonunda bavula sıkıştırılmış. Bu dünyada hak ettiği mutluluğu alamayan Eymen bebeğin vücudu 2 gün süresince servis vasıtasının artta taşınması sebebiyle toprağa kavuşması bile geciktirilmiş. 2 günün sonunda ormanlık alanda bir su kuyusuna atılarak üzerine konulan taş ve tuğlalar ile Eymen bebeğin bu dünyadaki izleri yok edilmeye çalışılmıştır. Dileğimiz Eymen bebeğin bu dünyaya sığan kısacık ve acılar dolu ömrünün değişik dünyada mükâfatlandırılması ve hak ettiği mutluluğu değişik dünyada yaşaması olacaktır. Eymen bebeğin gülen gözlerinin asla unutulmaması dileğiyle. Ruhun şad olsun Eymen bebek" ifadelerine yer verildi.