Eyüp Sultan’da defineci talanı

Eyüp Sultan’da defineci talanı

Gömücüler, Eyüp Sultan Kabirliği’ndaki daha önceki kabirleri delik deşik etti. Esnaf ve mahalle soğukkanlıları yeterli rakamda güvenlik vazifelisi ve kamera sistemi olmamasından şikâyetçi.

İstanbul'un en daha önceki kabirliklerinden Eyüp Sultan, tarihi süresince kabir soyguncularının gayesindeydi. Ancak son günlerde soygun hadiseleri süratle arkasıydı. Soyguncular tarihi kabirlerin altını oydu, taşlarını kırdı, bazı taşları da yerlerinden sökerek götürdü.

Eyüp Sultan’da defineci talanı

MESULLÜK KİMİN?

2017 senesinde Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Sultan Tarihi Merkez Projesi ESTAM kapsamında, kabirlikteki zarar görmüş türbe, hazire ve mezar yerlerinin onarılması kararı aldı. Ancak bugüne kadar rastgele bir onarım yapılmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü, İstanbul Megakent Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi tarihi kabirliklerin kendi mesullüklerinde olmadığını iddia ediyor.

Kabirliğin hemen yanında işyeri bulunan Fatih Kocabıyık da kabir soyguncularından şikâyetçi. Kocabıyık yaşananları, “Gömücüler gece geliyor, burayı altüst edip gidiyor. Polisler yakalarsa nezaretine alıyor ama hür kalıyorlar. Hür kalır kalmaz da yeniden kabirliğe geliyorlar. Göz göre göre tarih kaybolup gidiyor” diye anlattı. Bir başka esnaf da “Kabirlikte kamera yok. Yeterli rakamda güvenlik yok. İsteyen istediği gibi girip çıkıyor. Kimsenin bir şey sorduğu da yok” dedi.