Facebook'a şok! Yasayı çiğnemekle suçlandı

Facebook'a şok! Yasayı çiğnemekle suçlandı

Facebook, iş duyurularını ele alma şeklinde yaptığı cinsiyetçilikle denklik kanununu çiğnemekle yargılandı.

Zaman zaman skandallarla gündeme gelen Facebook cinsiyetçi iş reklamlarına izin vermekle yargılandı. Evrensel Witness kampanya grubu, reklamların cinsiyet ayrımcılığını ön tasarıda yakalayan bir biçimde amaçlanmasını yasaklayamadığını ve algoritmasının onları kimin göreceğini seçme mevzusunda önyargılı olduğunu söyledi.

Yapılan bir iş bülteni onaylama sürecinde de bu sınandı. Facebook, sisteminin insanlara en çok ilgilenebilecekleri reklamlar gösterdiğini söylese de Evrensel Witness, onay için iki iş bülteni gönderdi ve gösterilmemesini istedi. İş duyuruları bayanlara ve 55 yaş üzerindeki herkeseydi. 

: İlginize Sürükleyebilir Evham verici seyir sürüyor... Bakan Koca son vaziyeti açıkladı ve çözüm yolunu gösterdiCumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Hocalara büyük müjde!Erdoğan'dan Draghi'ye net ileti!

Ve sosyal medya devi, kuruluştan bu gruplara karşı ayrımcılık yapmayacağını söyleyerek bir koliyi işaretlemesini istemesine karşın, her iki reklamı da yayınlanmak üzere onayladı. Evrensel Witness, reklamları yayınlanmadan evvel çekti.

Facebook şunları söyledi: "Sistemimiz, insanlara en çok ilgilenecekleri reklamları sınamak ve sunmak için değişik cinsteki bilgileri dikkate alıyor ve bu rapordaki belirtileri gözden geçiriyoruz." 2019'da da Amerika Birleşik Devletleri Ev ve Kentsel Gelişim Bakanlığı'nın kavmi köken esasında ayrımcılığa uğradığını iddia ettiği Facebook'ta konutla alakalı reklamlar sebebiyle Amerika Birleşik Devletlerinde dava açılmıştı. 

Sosyal ağ o zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da bu cins ayrımcı reklamlara izin vermeyeceğini açıklamıştı.  Evrensel Witness'ın soruşturmasını idareyen Naomi Hirst, "Bunu İngiltere'de Facebook'ta yapmanın olası olması özellikle şok edici" dedi.

 

 

'AYRIMCI UYGULAMALAR'

Evrensel Witness, avukat Schona Jolly QC'den ispatlarını tahlilini istedi. Ve Birleşik Kraliyet Denklik ve İnsan Hakları Komisyonu'na yaptığı bir sunumda şunları yazdı: "Facebook'un sisteminin kendisi ayrımcı neticelere yol açabilir."

Evrensel Witness ismine hareket eden bilgi hakları avukatı olan Ravi Naik, evhamının Facebook'un reklam mekanizmalarının sosyal ağ alıcılarının denklik kanunlarını ihlal etmesine yol açabileceği olduğunu söyledi.

 

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın