Facebook'tan Trump’a kötü haber... Cezası belli oldu!

Facebook'tan Trump’a kötü haber... Cezası belli oldu!

Sosyal medya platformu Facebook, Amerika Birleşik Devletleri’nin daha önceki Başkanı Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını, Himaye Heyeti’nun çağrısına uyarak 2 seneliğine askıya…

‘Facebook Himaye Heyeti’, geçen ay, 6 Ocak başşehir Washington olaylarında şiddete karışan şahısları methettiği için Amerika Birleşik Devletleri’nin daha önceki Başkanı Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarının askıya alınmasını onaylamış ancak Heyet, Facebook’un bu kararını “Facebook'un bilinmeyen ve standartsız zamansız askıya alma cezası vermesi uygun değil” gerekçesine tenkit etmişti.  

Himaye Heyeti, Facebook’un net ve orantılı bir karar vermesini isteyerek bir dizi öneride bulundu.

Facebook, 4 Haziran’da yaptığı resmi açıklamada, “Bugün, bunun gibi istisnai gidişatlarda uygulanacak yeni yaptırım protokollerini açıklıyoruz ve Trump’ın hesaplarına uyguladığımız protokollerle meblağlı olarak zaman bağlı cezayı teyit ediyoruz” dedi.

Buna göre Trump’ın hesapları, ilk askıya alma tarihi 7 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere 2 sene vakitle askıya alındı.

TRUMP, İHLALİ TEKERRÜR EDERSE HESAPLARI KALICI OLARAK KAPATILABİLİR

Trump’ın cezasının sonunda, müessese, kamu güvenliğine müteveccih tehlikenin eksilip eksilmediğine bakarak tekerrür değerlendirme yapacağını ifade etti. Kamu güvenliği için hala ciddi bir tehlike olduğu tespit edildiği takdirde yeniden ‘emin bir zaman’ askıya alma uygulanacağı vurgulandı.

Trump’ın askıya alınması kararı kaldırıldığında ve Trump bu sayfalar aracılığıyla daha fazla ihlal yaparsa ‘hesapların kalıcı olarak kaldırılması’ gibi bir dizi yaptırım uygulanacağı ayrıca ifade edildi.

FACEBOOK, BU CİNS OLAYLARA KARŞI YETERLİ YAPTIRIMI OLMADIĞINI KABUL ETTİ

Facebook resmi açıklamasında, istisnai olayda askıya alma kararlarını onaylayan Himaye Heyeti’na minnettar olduklarını ifade ederek o zamanki koşullarda bu cins olağandışı olaylara karşılık vermek için yeterli yaptırım protokolleri olmadığını ‘netlikle’ kabul ettikleri vurgulandı.

Açıklamada “Artık onlara sahip olduğumuza göre, sadece en ender gidişatlarda uygulanabileceklerini umuyor ve bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.