Facebook'un basına sızan raporu tepki çekti! Zararlı etkilerine göz yummuşlar

Facebook'un basına sızan raporu tepki çekti! Zararlı etkilerine göz yummuşlar

Facebook'un, sahibi olduğu Instagram resim uygulamasının, ergenlik çağındaki gençler için hasarlı olduğunu öğrenmesine karşın, çocuklar için Instagram uygulamayı üzerinde çalıştığı bildirildi.

Facebook'un müessese içi raporlarına erişen Wall Street Journal gazetesi, sosyal medya işletmesinin sahibi olduğu Instagram uygulamasının, başta ergenlik çağındaki kızlar olmak üzere, gençler üzerindeki hasarlarının, bu raporlara birden fazla defa yansıdığını ortaya koydu.

Buna göre, mevzubahisi raporlardan birinde, intiharı düşünen gençler arasında İngiliz kullanıcıların yüzde 13'ünün, Amerikalı kullanıcıların ise yüzde 6'sının, meseleyi Instagram'a bağladığı bilgisi yer aldı.

Ayrıca raporda, ergenlik çağındaki kızların yüzde 32'sinin, vücutları mevzusunda kendilerini makûs sezdiklerinde Instagram'ın gidişatı daha makûs hale getirdiğini düşündükleri, ergenlik çağındaki erkeklerinse yüzde 14'ünün Instagram sebebiyle kendini makûs sezdiği belirtildi.

Ancak Facebook, gençlerin büyük kısmının Instagram'dan negatif şekilde etkilenmediğine, gençleri en çok etkileyen seçme gönderimlerden oluşan ve bağımlılık yaratan ana sayfanınsa, uygulamanın temel öğesi olduğuna karar verdi.

Raporun, firmanın CEO'su Mark Zuckerberg'e sunulduğunu aktaran gazete, ancak firmanın, gençlerin hasar görmelerini manilerken, aynı zamanda kullanıcıların uygulamayı tekerrür tekerrür kullanmasını sağlayacak bir çözüm bulamadığını iddia etti.

Tüm bu bilgilere karşın, Facebook'un 13 yaş ve altı çocuklar için bir Instagram uygulamayı geliştirdiği açıklandı.

Wall Street Journal gazetesinin haberi, Amerika Birleşik Devletlerinde kurultay azalarının tepkisine neden oldu.

Massachusetts Temsilcisi demokrat Lori Trahan, Facebook'u tenkit etirken, işletmeyi, şipşak çocuklar için uygulama geliştirme tasarılarından bırakmaya ve mevcut kullanıcısı olan gençleri hasarlı tesirlerden gözetmek için çalışmaya davet etti.

Washington temsilcisi Cumhuriyetçi Cathy McMorris Rodgers ise yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi'nin, yaptığı çağrılara karşın, çocukların us sıhhati üzerine raporları ulusa açıklamayı yalanlamış olduğunu anımsattı.

Facebook ise araştırmaların mülkiyet haklarını ve katılımcıların özel bilgilerini gözetmek için araştırmaları paylaşamadıklarını, ancak firmanın, araştırmaları mevzusunda daha transparan olmak için çalışmalar yaptığını duyurdu.

Instagram kullanıcıların yüzde 40'ını, 22 yaş ve altı gençler oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde her gün Facebook uygulamasını kullanan 5 milyon gence karşılık Instagram'ı 22 milyon gencin kullandığı kaydolunuyor.

Gençlerin, Instagram'da, Facebook'tan yüzde 50 daha fazla zaman geçirdiği belirtiliyor.