Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden seçildi

Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına, Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin yine seçildi.

Türkiye Belediyeler Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Birliğin 2021 Seneyi Mayıs Ayı Bayağı Meclis Buluşması, Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Buluşmaya, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı.

Buluşmada konuşan Fatma Şahin, Bakan Selçuk'a teşekkür ederek, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından çocukların salgın sürecinde topallayan eğitimlerinin karşılamasına müteveccih yaşama geçirilen projenin çok ehemmiyetli olduğunu söyledi. Şahin, bu süreçte, belediyelerin talebelerin eğitimine destek veren çalışmalarını anlattı.

Türkiye Belediyeler Birliğinin, Cumhuriyet tarihinin en güçlü müesseselerinden biri olduğuna işaret eden Şahin, "Birliğimiz, 'demokrasi mahallîde başlar' kavrayışıyla herkesin masada olduğu, herkesin görüş ve fikirlerini paylaştığı bir birliktir. Büyük bir küresel meseleyle karşı karşıya kaldığımız bu süreçte çözüm odaklı, 'beraber rahmet var' kavrayışıyla çalışan bir birliktir." diye konuştu.
Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden seçildi
Dünyanın güç bir yarıyıldan geçtiğini dile getiren Şahin, şunları söyledi:

"Hepimiz zamanın ve mekanın tanıklarıyız. Küresel bir meseleyle karşı karşıyayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli bir gayret veriyoruz. Bugün çıkacak Bakanlar Heyeti kararlarını bekliyoruz. Genelgelerin en ehemmiyetli uygulayıcısı belediyeler. Çok güç bir yarıyıl, kazançlar eksildi, giderler arkasıydı, temenniler yüksek. Cemiyetin iyileşmesi gerekli. Tam belediyelerimizin bu yarıyılda 'sevgiyle, paylaşarak, beraber iyileşeceğiz' fikriyle nasıl bir gayret gösterdiğine tanığız. Tünelin ucu göründü. Allah'ın izniyle bu süreçten en az hasarla çıkacağız."
Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden seçildi
"BÜYÜK BİR EĞİTİM ORDUSUYUZ"

Fatma Şahin, salgından sonra yeni bir dünyanın kurulduğunu, yeni dünyaya şimdiden hazırlanmak gerektiğini vurguladı.

Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin, Birliğin, bakanlıklarla iş birliği halinde yürüttüğü, Uslu Şehirler, Yeşil Şehirler, Sıfır Atık, Yiyeceğini Koru; Sofrana Sahip Çık, Çocuk Arkadaşı Şehirler gibi çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Birliğin yürüttüğü eğitim faaliyetlerine ait de bilgiler paylaşan Şahin, "Belediyeciliğin bir mektebi yok. Büyük bir deneyim istiyor. Türkiye Barolar Birliği olarak büyük bir eğitim ordusuyuz ve belediyecilerimiz için mütemadiyen eğitimler yapıyoruz." dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının OECD İçerici Sihrime İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu'na davet edilen ilk belediye başkanı olan Fatma Şahin, küresel gündemi tutmanın gereklilik olduğuna vurgu yaparak, "Geçen hafta Paris'te 37 ülkenin 63 belediye başkanının olduğu şampiyonlar liginde ilk kere Türkiye'den Gaziantep bu kategoriye dahil edildi. Bu davet, Türkiye'de belediyeciliğin geldiği noktayı ve Sayın Cumhurbaşkanımızla 1994 senesinde atılan tohumun artık küresel ölçekte kabulünü gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN SELÇUK: "BELEDİYELERİN GAYRETLERİNİ DEVAMLI İZLİYORUZ"

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da buluşmaya, belediyelere teşekkür etmek üzere katıldığını belirterek, "Tam belediyeler çocukların eğitim, öğretim ve sosyal yaşamlarını nasıl hoşlaştırırız, nasıl iyileştiririz, nasıl destek oluruz diye çok büyük bir gayet sarf ediyorlar. Bu gayretleri devamlı izliyoruz. Karşılıklı temas ve iş birliği halindeyiz. Böyle bir küresel salgın yarıyılında eğitimin ehemmiyeti hakikatinde çok daha şuurlu bir biçimde sarihe çıktı." diye konuştu.

Selçuk, belediyelerin salgın sürecindeki tablet ve sosyal destekleri ile bazı eğitim yayınlarının bastırılması ve dağıtılması gibi çalışmaları için teşekkür etti.
Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden seçildi
Talebelerin topallayan eğitim-öğretimlerinin karşılamasına müteveccih yarın yaşama geçirecekleri Milli Destekleme Programı hakkında da bilgiler veren Bakan Ziya Selçuk, karşılama programıyla alakalı belediyelerle toplanarak fikir alışverişinde bulunduklarını aktardı. Selçuk, "Destekleriniz için peşin peşin şükranlarımızı sunuyoruz. Sizlerin yaptığı yapıtları gördükçe kıvanç dinliyoruz. Çocuklarımızın geleceği için ortaya koyduğunuz bu enerji için şimdiden teşekkür ediyorum." dedi.

Türkiye Barolar Birliği ENCÜMEN ABONELERİ DE YİNE SEÇİLDİ

Birliğin 2021 Seneyi Mayıs Ayı Bayağı Meclis Buluşmasında yapılan oylama neticeyi, Fatma Şahin, Belediyeler Birliği Başkanlığına yine seçildi.

Buluşmada, Türkiye Belediyeler Birliği encümen aboneleri de tanımlandı. Buna göre, Bursa Megakent Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Manisa Megakent Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kayseri Megakent Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç, Trabzon Megakent Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz encümen aboneleri oldu.