Fazıl Say'dan babasına 'Babam Ahmet Say' bestesi ile duygusal veda

Fazıl Say'dan babasına 'Babam Ahmet Say' bestesi ile duygusal veda

ANKARA'da hayatını kaybeden, piyanist Fazıl Say’ın babası müzikolog ve yazar Ahmet Say için anma merasimi tertip edildi. Fazıl Say, babası için bestelediği 'Babam Ahmet Say'ı ilk kere merasimde çaldı.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın 87 yaşında hayatını kaybeden babası, müzikolog ve yazar Ahmet Say için Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Modern Sanatlar Merkezi'nde anma merasimi tertip edildi. Merasime Fazıl Say ve eşi Ece Dağıstanlı, Ahmet Say'ın eşi Handan Say, yazar ve şair Ahmet Telli, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP İstanbul Şehir Başkanı Canan Kaftancıoğlu, oyuncular Fırat Tanış, Mustafa Alabora, politikacılar, sanat camiasından adlar ve çok sayıda birey katıldı.

Şair Ahmet Telli, Ahmet Say'ın dünyaca ünlü müzikolog olduğunu söyleyerek, "İnsan beğendiklerini yitirince tökezliyor. Kendimi öyle seziyorum. Ahmet Say, haysiyetli bir aydın kuşağını temsil ediyordu, öylece ayrılıyor işte aramızdan. Ahmet Say’dan laf ederken 'baba' ve 'devrimci' kelimelerinden bahsetmek gerekir. Hayatı 'Fazıl' odaklı yaşadığı zamanları öğreniyorum. Oğul babayı mahcup etmedi, dünya alem bunu öğreniyor. Oğluyla dost olabilen bir baba. Eylemleri fikirleri sebebiyle mapus yattı, açlık grevlerine katıldı. Haksız ve hukuksuzluklara karşı direnişte bulundu ve bulunmayı vazife saydı. Türk solu ehemmiyetlidir Ahmet Say için. Sosyal emekçi sınıfları eylemlerine doğru inmeye başladığı, olaylara eylemlere tenkidi bir açıdan bakan etik ve estetik alanda istisnasızdı" dedi.

Fazıl Saydan babasına Babam Ahmet Say bestesi ile duygusal veda
'SAY VAKFI KURMAYI TASARLIYORUZ'

Fazıl Say ise babası Ahmet Say’ın pek çok insana değdiğini söyleyerek, "Pek çok insana dokunmuş edebiyat ve tüm müzikçilerin Ahmet abisiydi. Benim için hepimiz için büyük bir onur. Onun ailesinin bir parçası Say Vakfı kurmayı tasarlıyoruz, babamın yapıtlarına sahip çıkmak ismine. Birlikte geliştiğim konutumda bu müzik yazarlığı, müzik tarihi; o kadar çok çalıştık ki babamla. Günde 16 saat çalışırdı, ben böyle bir adanmışlık görmedim. Tam o müzikler o yarıyılın yapıtlarıdır. Biz o kitapları yine revize ederek tekerrür basıyoruz. Babamın yapıtları ebedidir ve öyle de kalacaktır. Hem edebiyat hem müzik yapıtları. Türkiye’de babamı tanımayan bir müzik adamı yoktur. Handan’a büyük bir şükran borçluyum.

Fazıl Saydan babasına Babam Ahmet Say bestesi ile duygusal veda
12 Eylül günü konuta jandarmalar geldi. Son dakika gelmeden evvel solculuk ismine tam kitapları duvar piyanosu içine koydular. Jandarmalar konutu aradı sonra baktılar piyanoya ‘Bu ne’ dediler. Babam ‘Piyano, oğlum çalıyor’ dedi. ‘Bize bir mastika çalsın oğlunuz’ dediler. Ben de mastikayı çaldım. Piyano içindeki kitaplardan dolayı avangart müzik sesi geliyor" dedi.

BABASI İÇİN YAPTIĞI BESTEYİ ÇALDI

Fazıl Say, babası için bestelediği yapıtı ilk kere çalacağını da belirterek, "Bugün burada ilk kere dinleyeceğiniz bir müzik yapıtı çalınacak. Yapıtın ismi 'Babam Ahmet Say'. Aralık ayında besteledim. Kaydı hazır olduğunda ona dinletebilir miydim? İnsan babası için nasıl beste yapar? Ufak bir piyano parçası ile onu anmak istedim. Önümüzdeki ay albümü de çıkacak" diye konuştu.

Fazıl Saydan babasına Babam Ahmet Say bestesi ile duygusal veda

Fazıl Say, daha sonra 'Babam Ahmet Say' ve 'Kara Toprak' parçalarını piyano eşliğinde çalarak babadene veda etti. Ahmet Say'ın cenazesi, törenin ardından cenaze namazı için Kocatepe Camisi'ne götürüldü.