FBI'dan flaş operasyon! 2.3 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirildi

FBI'dan flaş operasyon! 2.3 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirildi

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Ofisi FBI, Amerika Birleşik Devletlerili enerji işletmesinin bilgisayar korsanlarına ödediği 2.3 milyon dolar bedelindeki kripto parayı geri aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, siber fidye yazılım hamlesine uğrayan ve sistemine geri ulaşım sağlamak için fidyecilere Bitcoin'le ödeme yapan Amerika Birleşik Devletlerili benzin boru hattı firmacısının fidyecilere verdiği takribî 2.3 milyon dolar bedelindeki kripto paranın kurtarıldığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletlerili Colonial Pipeline firmayı, geçen ay bilgisayar korsanlarının fidye yazılım hamlesine uğradığı için altyapı kuruluşlarında geniş aksaklıklar yaşamış ve ehemmiyetli benzin boru hatlarını devre dışı vazgeçmek zorunda kalmıştı. Bu hamle Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en devirici siber hamle olarak kayıtlara geçmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcı Destekçisi Lisa Monaco, soruşturmayı yürüten güvenlik ünitelerinin Colonial firmayı tarafından fidyecilere ödenen takribî 2.3 milyon dolar bedelindeki 63.7 Bitcoin'i ele geçirdiklerini dün duyurdu.

UZMANLIKLARINI ÇOĞALDIRDILAR

Yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Ofisi'nun FBI fidyenin büyük bir kısmının aktarıldığı Bitcoin cüzdanının özel parolasını ele geçirerek cüzdana ulaşım sağladığı duyuruldu. Ancak FBI'ın Bitcoin cüzdanının parolasını nasıl elde ettiği öğrenilmiyor.

Colonial Pipeline sisteme yine ulaşım sağlamak için siber fidyecilere takribî 5 milyon dolar verdiğini açıklamıştı.

Thodex vurgununda flaş gelişme Kripto tosuncuk Faruk Fatih Özerin yeni görüntüleri ortaya çıktıThodex vurgununda flaş büyüme! Kripto tosuncuk Faruk Fatih Özer'in yeni görüntüleri ortaya çıktı

Bitcoin'leri ele geçirmek çok sık tesadüfülen bir vaziyet değil ancak fidye yazılım ataklarının milli güvenlik için daha büyük bir tehdit haline gelmesiyle yetkililer dijital para akışının takibi mevzusunda uzmanlıklarını çoğaldırdılar.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Colonial Pipeline siber korsanlık atağı sonrasında siber fidye yazılım hücumlarıyla alakalı soruşturmalara terörizm soruşturmalarındakine eş bir öncelik vereceğini açıklamıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara