FBI’ın en çok arananlar listesindeydi! Taliban'dan İçişleri Bakanı için açıklama geldi

FBI’ın en çok arananlar listesindeydi! Taliban'dan İçişleri Bakanı için açıklama geldi

Taliban Afganistan idaresini ele geçirdiğinden beri dünyanın gözü kulağı başşehir Kabil'den gelen haberlerde. Dün, günlerdir merakla beklenen yeni hükümeti açıklayan Taliban İçişleri Bakanı Sirajuddin

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Ofisi’nun FBI ‘En Çok Arananlar’ Listesi’nde bulunan Sirajuddin Haqqani’nin, Taliban’ın kurduğu hükümette İçişleri Bakanı olmasının ardından bugün resmi açıklama yapan Taliban, bu gidişatın Doha Uyuşması’na ters olduğunu belirtti.     

Taliban tarafından kurulan hükümette İçişleri Bakanı olarak soyulan Molavi Siraj udin Haqqani’nin, FBI’in ‘En Çok Arananlar’ listesinde olmasıyla gündeme gelmesinin ardından Taliban’dan bugün açıklama geldi. Taliban’ın Sözcüsü Zabihullah Mujahid’in paylaştığı açıklamada, Haqqani ailesinin abonelerinin Amerika Birleşik Devletleri’de kara listede olduğu belirtilerek bu gidişatın Doha Uyuşması’nın ihlali olduğu ifade edildi.  

 

FBI’ın en çok arananlar listesindeydi Talibandan İçişleri Bakanı için açıklama geldi

‘AYRI BİR İSMİ VEYA TEŞKİLATSAL YAPISI YOKTUR’

Taliban’ın Sözcüsü Zabihullah Mujahid’in paylaştığı açıklamada “Pentagon yetkilileri, İslam Emirliği'nin bazı kabine abonelerinin veya rahmetli Haqqani Sahib'in aile abonelerinin Amerika Birleşik Devletlerinin kara listelerinde olduğunu ve hala niyette olduğunu belirtti. İslam Emirliği bu pozisyonu Doha Uyuşması'nın sarih bir ihlali olarak görüyor” ifadeleri yer aldı. Açıklamada “Haqqani Sahib'in ailesi, İslam Emirliği'nin bir parçasıdır ve ayrı bir ismi veya teşkilatsal yapısı yoktur” dendi.

FBI’ın en çok arananlar listesindeydi Talibandan İçişleri Bakanı için açıklama geldi

FBI EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİ

FBI arananlar listesinde Haqqani için verdiği ayrıntıda “Sirajuddin Haqqani Ocak 2008'de Afganistan'ın Kabil kentinde bir otele tertip edilen ve biri Amerikan yurttaşı olmak üzere altı bireyi öldüren hücumla alakalı olarak denetlenmek üzere aranıyor. Afganistan'daki Amerika Birleşik Devletleri ve ortak yönetim eforlarına müteveccih hudut ötesi hücumları koordine ettiğine ve katıldığına inanılıyor. Haqqani'nin 2008 senesinde Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye müteveccih suikast teşebbüsünün tasarlanmasında da rol oynadığı iddia ediliyor” ifadeleri yer alıyor.

: İlginize Sürükleyebilir Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Çin'den flaş açıklama... Taliban'a milyonlarca dolar yardımAz evvel açıklandı! Aşılamada kritik eşik aşıldı