FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Gözler temmuz ayı FED toplantısı tarihinde

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Gözler temmuz ayı FED toplantısı tarihinde

Küresel piyasalarda gözler FED buluşmasına çevrildi. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak faiz kararı piyasalara yeni güzergah verecek. Amerika Birleşik Devletlerinde…

FED Buluşması ile alınacak faiz kararı milyonları yakından ilgilendiriyor. Küresel piyasalarda tüm gözler Amerika Birleşik Devletlerinde enflasyon bilgisinin temennileri aşmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalara kilitlendi. FED Buluşması, 2021 senesinde 3 defa daha hakikatleşecek. Takvime göre bu ayki FED buluşması 27-28 Temmuz'da yapılacak.

FED BULUŞMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

FED buluşması, 27-28 Temmuz, 21-22 Eylül, 2-3 Kasım ve 14-15 Aralık'ta yapılacak.

Buluşmanın gelecek hafta yapılması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde hazirana ait enflasyon bilgisinin temennileri aşması, Fed'in varlık alımı azaltımı ve faiz artırımı süreçlerine öngörülenden daha evvel başlayabileceği kaygılarını artırdı.

Ülkede Harcayıcı Maliyet Endeksi TÜFE, haziranda aylık yüzde 0,9 ve senelik yüzde 5,4 çoğalarak 13 senenin azami seviyesine çıktı. Fed tarafından yapılan açıklamalarda harcayıcı maliyetlerindeki çoğalışın muhtemelen geçici olacağı vurgulansa da son Sarih Piyasa Kurulu Buluşması'na ait zabıtlar, azaların da bu mevzudaki kaygılarının bulunduğuna işaret etmişti.