Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi... Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında değişmez yakaladı. Fed, aşılama ile beraber ekonomide etkinlik ve istihdamın arttığını dikkat…

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed faizi rey birliğiyle yüzde 0 ile 0.25 arasında yakalamaya karar verdi. Federal Sarih Piyasa Komisyonu bugün sona eren 2 günlük buluşmasında federal fon faiz oranlarında ve bono alım programında farklılık yapmadı.

Federal Sarih Piyasa Komisyonu FOMC faizin ve varlık alım programının değiştirilmemesi kararını oybirliği ile aldı.

FOMC buluşmasının ardından yayınlanan açıklamada Fed, "Aşılamada ilerlemeye ve eforlu siyaset yardımına bağlı olarak ekonomik etkinlik ve istihdam göstergeleri kuvvetlendi" ifadelerin kullandı.

Yapılan açıklamada, pandemiden en negatif etkilenen sektörlerin cılız olmaya devam etmekle beraber iyileşme gösterdikleri de belirtildi.

FOMC, enflasyonun yükseldiğini ancak bunun büyük miktarda geçici etkenleri yansıttığını ifade ettiği açıklamasında, "Şayet Fed niyetlerine erişilmesini yasaklayacak tehlikeler büyür ise, para siyaseti duruşunu uygun biçimde ayarlamaya hazır olacağız" denildi.

Koronavirüs sürecine ait olarak Fed "Ekonominin izleyeceği patika virüsün rotasına ciddi biçimde bağlı olacak. Kamu sıhhati krizi ekonomik etkinlik üzerinde baskı yaratmaya devam edecek, görünüme müteveccih tehlikeler devam ediyor" açıklamasında bulundu. 

Fed faiz kararını açıkladı

Fed'den yapılan açıklama şöyle:

Bono alımları niyetler mevzusunda daha fazla ilerleme sağlanana kadar devam edecek. Fed, ekonomiye destek için tüm taşıtları kullanmaya bağlı. Sihrime ve istihdam göstergeleri kuvvetlendi. Finansal koşullar destekleyici olmaya devam ediyor. Ekonomik görünüm için tehlikeler devam ediyor.

Enflasyon yükseldi, ancak büyük miktarda geçici etmenlerden kaynaklı olarak. Pandemiden negatif biçimde etkilenen ekonomik sektörler iyileşme gösterdi. 

Aylık 80 milyar dolar meblağında trajiğe kağıdı ve 40 milyar dolar meblağında mortgage dayanaklı menkul kıymet alımı maksimum istihdam ve maliyet kararı niyetlerine doğru ehemmiyetli ilerleme sağlanana kadar devam edecek.

Cari Fed fon faiz oranı işgücü piyasası maksimum istihdama ve enflasyon yüzde 2 niyetini bir vakit için ılımlı biçimde aşana kadar devam ettirilecek.

Enflasyon yüzde 2'yi bir vakit için ılımlı biçimde aşana kadar destekleyici para siyaseti devam ettirilecek.

Şayet Fed niyetlerine erişilmesini yasaklayacak tehlikeler büyür ise, para siyaseti duruşunu uygun biçimde ayarlamaya hazır olacağız.

Ekonominin izleyeceği patika virüsün rotasına ciddi biçimde bağlı olacak. 

Kamu sıhhati krizi ekonomik etkinlik üzerinde baskı yaratmaya devam edecek, görünüme müteveccih tehlikeler devam ediyor.

Genel olarak finansal koşullar destekleyici olmaya devam ediyor.

Fed faiz kararını açıkladı

POWELL'IN AÇIKLAMALARI

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alımlarını eksiltmeyi konuşmaya başlamanın henüz zamanı olmadığını, bankanın amaçları güzergahında kayda bedel bir ilerleme sağlanana kadar varlık alımlarının mevcut süratinde devam edeceğini belirtti.

Powell, Fed'in siyaset faizini yüzde 0-0,25 aralığında değişmez yakalamasının ardından video konferans usulüyle basın buluşması düzenledi.
Para siyasetinin derlenme bitirilene kadar ekonomiye eforlu biçimde yardım sağlamaya devam edeceğini tekrarlayan Powell, eşi görülmemiş mali siyaset eylemlerinin yanı gizeme yaygın aşılamanın da derlenmeye eforlu yardım sağladığını söyledi.

Powell, "Senenin başından bu yana ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri kuvvetlendi." değerlendirmesinde bulundu.

"SALGINDAN EN NEGATİF ETKİLENEN SEKTÖRLER İYİLEŞME GÖSTERDİ"

Hanehalkı tüketmelerinin eforlu biçimde çoğaldığına dikkati sürükleyen Powell, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınından en negatif etkilenen sektörlerin cılız kalmaya devam ettiğini ancak iyileşme gösterdiğini aktardı.

Powell, "Derlenme genel olarak beklenenden daha süratli ilerlemiş olsa da kumpassız ve bitirilmekten uzak." dedi.
Devam eden aşılamanın bu senenin sonlarında daha bayağı ekonomik şartlara dönüşe izin verebileceğine işaret eden Powell, genel ekonomik faaliyette olduğu gibi işgücü piyasasındaki şartların da iyileşmeye devam ettiğini anlattı.

"MALİYETLERDEKİ BİR KERELİK ÇOĞALIŞLARIN ENFLASYON ÜZERİNDE GEÇİCİ TESİRLERİ OLMASI OLASI"

Powell, enflasyon okumalarının çoğaldığını ve muhtemelen azıcık daha çoğalacağını belirterek, 12 aylık şahsi tüketim tüketmeleri PCE enflasyon ölçümlerinin kısa vadede yüzde 2'yi aşmasının beklendiğini kaydetti.

Ekonominin yine basmakalıpa dönmeye devam ederken maliyetler üzerinde yukarıya istikametli baskı görülmesinin olası olduğunu belirten Powell, "Ancak maliyetlerdeki bu bir kerelik çoğalışların enflasyon üzerinde sadece geçici tesirleri olması olasıdır." diye konuştu.

Powell, istihdam ve enflasyon amaçları sağlanıncaya kadar para siyasetinin geçimli duruşunun sürdürülmesinin beklendiğine işaret ederek, "Enflasyonda bu sene yüzde 2'nin üzerinde geçici bir yükseliş faiz çoğalışı için zorunlu standardı karşılamayacaktır." dedi.

VARLIK ALIMLARINA DEVAM MESAJI

Bankanın varlık alımlarına da devam edeceğine dikkati sürükleyen Powell, "Ekonomi, maksatlarımızdan çok uzakta ve büyük bir ilerleme kaydolunması muhtemelen azıcık zaman alacak." değerlendirmesinde bulundu.

Powell, varlık alımlarının ne zaman eksiltileceğine ait suale "Varlık alımlarını eksiltmeyi konuşmaya başlamanın henüz zamanı değil." cevabını verdi.
Varlık alımlarını eksiltmenin zamanı geldiğinde haber vereceklerini dile getiren Powell, niyetlere müteveccih ilerlemeyi izlediklerini ve kayda bedel bir ilerlemenin görülmesinin azıcık zaman alacağını kaydetti.

Powell, "Niyetlerimiz güzergahında kayda bedel bir ilerleme görene kadar varlık alımlarına mevcut süratinde devam edeceğiz." dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara