Fed sonrası yükseliş hareketi! Gundlach’tan şok Bitcoin tahmini

Fed sonrası yükseliş hareketi! Gundlach’tan şok Bitcoin tahmini

Kripto para piyasalarında sarsılan güven etrafının yine oluşturulması güçleşirken müessesesellerin alımlarıyla hareket etmeye çalışan piyasalar düşük montanlı macera devam ediyor. Kripto paralarda ufak

Küresel piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın laflı manipülasyonlarına odaklanmıştı. Fed faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e çıkardı ve son 28 senenin azami faiz çoğalışını hakikatleştirmiş oldu.

Enflasyonla gayret mevzusunda kararlılıklarını sürdürdüklerini belirten Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı açıklamalarda ne şahin ne de güvercin davranış takındı. Faiz artırımlarının süreceğini, enflasyon niyetinin yüzde 2 olduğunu, işsizlik ve ekonomik etkinliğin yavaşlasa da iyi olduğunu belirten Powell, Fed’in attığı adımların resesyon yaratmaya çalışmadığını da belirtti.

Fed’in kararının ardından altın ve dolar hafif efor kazanırken tepki alımlarının son bulmasıyla maliyetler soğukkanlılaşmaya başladı. Kripto para piyasaları da hafif yükseliş yaşadı. Bitcoin 20 bin dolar seviyelerinden 22 bin dolara yükseldi. Bitcoin tarihi doruğundan yüzde 69 geride izliyor.

GUNDLACH’TAN ŞOK BITCOIN VARSAYIMI

Amerika Birleşik Devletleri’li Doubleline Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Bitcoin maliyetlerinin 10 bin dolara düşmesinin kendisini donakaltmayacağını belirtti.

Gundlach “Kripto para piyasalarının bazı parçaları patladı. Bitcoin 10 bin dolara gerileyebilir. Bitcoin 30 bin doları alt kırdığında 20 bin dolara çok tez geldi. Bunu görmüştüm” dedi.

FED’E TENKİT

Fed’in kısa vadeli hareket yaptığını belirten Gundlach, 2022 seneyi sonunda Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun yüzde 7’ye yanaşmasını beklediğini, yaz aylarında da Fed’in faiz artırımlarını devam ettirmesini beklediğini kaydoldu.

“Amerika Birleşik Devletleri EKONOMİSİ CILIZ”

Gundlach, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin bazı bireylerin belirttiğinden daha cılız vaziyette olduğunu da sözlerine ilave etti.

BITCOIN HAFİF PRİMLİ

Fed’in faizi artırmasının ardından kripto paralardaki baskı kalkmış görünse de dip seviyelerden hafif yükseliş hareketi reelleştiriyorlar. Bitcoin yüzde 6 oranında primle 22 bin 150 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.

ETHEREUM 1000 DOLARA DÜŞMEMEK İÇİN ÇIRPINIYOR

Ethereum maliyetleri de 1000 dolar kıyısında gezmeye başladı. Ethereum da Fed’in kararı sonrasında hafif primlendi. Yüzde 9 ortamında yükselen Ethereum 1201 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.

AVAX YÜZDE 15 YÜKSELDİ

Çok süratli düşen ve yatırımcısını üzen Avax da yükseliş hareketi gösteriyor. Avax yüzde 16 primle 17.9 dolardan operasyon görüyor.