FED toplantısı ne zaman yapılacak? Piyasaları ilgilendiren kritik toplantı

FED toplantısı ne zaman yapılacak? Piyasaları ilgilendiren kritik toplantı

FED Toplantısı için piyasalardaki bekleyiş sürüyor. En son Ocak ayında gerçekleşen toplantının ardından yeni kararın yönünü merak eden pek çok kişi, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye…

FED Toplantısı, global piyasalarda ehemmiyetli bir rol oynayacak. Pek çok kişinin yakından izlediği FED Toplantısı, 2021 seneninde 7 sefer daha gerçekleşecek. Her toplantı, ürem artırımı, düşürümü veyahut sabit karar için ehemmiyet arz edecek. Peki, FED Toplantısı ne vakit yapılacak? İşte, o konu ile ilgili bir takım bilgiler

FED TOPLANTISI NE VAKİT YAPILACAK?

16-17 Mart, 27-28 Nisan, 15-16 Haziran, 27-28 Temmuz, 21-22 Eylül, 2-3 Kasım ve 14-15 Aralık.

23 ŞUBAT TARİHLİ SUNUM ÖNEM ARZ EDİYOR

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında olay sayısı 112 milyonu aşarken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 2,5 milyona yaklaştı. Salgında vaka artış hızı yavaşlasa da değişinim rizikosu ve küresel ekonomilerdeki toparlanmaya ait sual işaretleri piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Beynelmilel Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, bir gün önce yaptığı izahta salgın hasebiyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve gayri muntazam olduğunu vurgulayarak, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına kapı araladığını dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen ise, aza ülkeleri salgının ekonomik neticeleri ile mücadele için hazırladıkları kurtarma programının başlayabilmesi için şart olan öz kaynak artışı kararını onaylamaya çağırdı.

Bu gelişmelerin yanı sıra AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başta olmak üzere gelişmiş ülke tahvil üremleri ve emtia ücretlerinin yükseliş eğilimini sürdürmesi dikkati çekti. 

Bir gün önce AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'nin, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketini onaylaması sonrası, paketin hafta sonuna doğru Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi bekleniyor. 

Destek paketine ilişkin gelişmelere rağmen dün New York borsasında karışık bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi, yüzde 0,09 değer kazanırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,77 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,46 düşüş kaydetti. Nasdaq endeksinin düşüşünde Tesla paylarının takriben yüzde 9 gerilemesi tesirli oldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin 10 senelik tahvil faizleri ise dün yüzde 1,3940 ile son bir sene en yüksek düzeyini görmesinin hemen peşinden yüzde 1,37'nin hemen altında dengelendi.

Avrupa tarafında, dün izah eden verilere göre Almanya'da endüstri imalatı, bilhassa otomotiv ve yedek parça imalatındaki gerileme ile 2020’de bir evvelki seneye göre yüzde 10,8 azalırken, Ifo İş Dünyası Endeksi, şubatta beklentileri aşarak 92,4 puana yükseldi. Endeksin yükselişinde, kısıtlamalara karşın şirketlerin iyimser olmasının tesirli olduğu bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde, dün yaptığı konuşmada ECB'nin, finansman şartlarının ekonomiyi destekleyecek kadar elverişli olup olmadığını değerlendirebilmek için tahvil kazançlarını yakından izlediğini söyledi. 

Bu gelişmelerle dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,31, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,11 değer kaybetti. 

Bugün Asya tarafında, Japonya'da resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem gerçekleştirilmezken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 yükseldi, Güney Kore'de Kospi endeksi yatay izledi. Petrol ve bakır ücretlerindeki yükselişin devam etmesi ise Asya piyasalarında öne çıkan fiyatlamalar arasında bulunuyor.

Brent petrolün varil ücreti yüzde 1,7 artışla 65,5 dolar çıkarken, bakırın libre ücreti ise yüzde 1,6 artarak, 4,14 dolarla Eylül 2011'den bu yana en yüksek düzeyini gördü.

Yurt içinde, dün Avrupa borsalarındaki negatif seyir ve döviz kurlarının beynelmilel piyasalara paralel yükselmesiyle Borsa İstanbul'da satıcılı bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi, yüzde 0,62 değer kaybederek günü 1.550,61 puandan bitirdi. Endeksin düşüşünde, yüzde 2'ye yakın değer kaybeden bankacılık endeksinin tesirli olduğu görüldü.

Dün 7,0880'i görmesinin ardından günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 7,0249'dan bitiren dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,0090 düzeyinde işlem görüyor.

Analistler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin ekonomik destek paketine ilişkin gelişmeler ve Avrupa başta olmak üzere salgında önlemlerin marttan itibaren kademeli olarak kalkacağı istikametindeki izahlara karşın emtia ücretleri ve tahvil faizlerindeki artışın küresel piyasalarda oynaklığın artmasına kapı araladığını bildirdi.

Bugünün data takviminde Avro Bölgesinde enflasyon ve  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de tüketici güven endeksinin öne çıktığını kaydeden analistler, Fed Başkanı Powell'ın yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ilişkin Senato'nun Bankacılık, Konut ve Şehirsel İşler Komitesi'nde yapacağı sunumun izleyeceğini dile getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.570 ve 1.582 düzeylerinin direnç, 1.525 puanın destek konumunda olduğunu belirterek, dolar/TL'de ise 6,95-7,05 bandının izleneceğini söyledi.

Piyasalarda bugün izleyecek veriler şöyle:

10.00 İngiltere, aralık ayı işsizlik oranı

13.00 Avro Bölgesi, ocak ayı Tüketici Ücret Endeksi

18.00 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, şubat ayı tüketici güven endeksi