Fenerbahçe Başkanı Ali Koç 'Oyların yüzde 49,7'si Norveç'ten dedi, sosyol medya yine karıştı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç 'Oyların yüzde 49,7'si Norveç'ten dedi, sosyol medya yine karıştı

Yeni teknik direktör için çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe'de Başkan Ali Koç, gazetecilerle bir araya geldiği buluşmada yeni öğretmenin 1-2 hafta içerisinde belli olacağını sarihlerken, sosyal medyada

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Adana Demirspor maçı evvelinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla maçta görevli basın mensuplarıyla sohbet buluşması reelleştiren Ali Koç, ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

Yapılan buluşmada yeni teknik direktör çalışmaları hakkında ehemmiyetli açıklamalar yapan Koç, Fenerbahçe'nin öğretmeninin 1-2 hafta içerisinde belli olacağını söyledi.  

"1-2 HAFTA İÇİNDE BELLİ OLUR"

Yarından itibaren teknik direktör için seyahatlerin başlayacağını kaydeden Koç, "Testim olumsuza döndü. Bu vaziyet görüşmeleri sekteye uğrattı. Nihayet görüşmeler için yarın birkaç ülkeye seyahatim başlayacak. Teknik direktörü belirlememiz 1-2 hafta daha sürebilir. Hayal ettiğimiz model için şimdi gelmesi lüzumlu ama bazı kalibredeki adlar sezon ortasında gelmek istemiyor. Haziran ayında çalışacağımız öğretmenya rehberlik edecek bir öğretmen modeli de olabilir. Kimsenin sorgulayamayacağı bir öğretmen tasarınız var ise bu ertesi gün gerçekleşmiyor. Görüştüğümüz bir öğretmen var ki maddiyattan evvel sistem ve projeyi konuşmak istiyor." dedi.

YILMAZ VURAL İDDİASI

Yılmaz Vural iddialarını da yanıtlayan Koç, "Yılmaz Öğretmenyı çok hoşlanırım çok iyi bir Fenerbahçelidir." biçiminde yabide verdi.

Öte yandan sosyal medyada yapılan anketlerde negatif oyların yüzde 49,7'sinin Norveç'deri boot hesaplardan geldiğini ima eden Koç, "Ali Koç bırak git şeyi var ya bunların hepsini inceliyoruz. Yüzde 49,7'si Norveç'deri boot hesap. Onların basında ayakları var, bunlar organize çeteler. Norveç'te ne kadar çok Fenerbahçeli varmış. Bundan etkilene dürüst taraftarlarımız da var" biçiminde bi çıkış yaptı.

Adana Demirspor maçının ardından Kadıköy'de bir defa daha istifa tezahüratları yükselirken sosyal medyada Norveç temalı binlerce tweet atıldı. 

O TWEETLERDEN BAZILARI VE ALİ KOÇ'UN GAZETECİLERLE YAPTIĞI TOPLANTIDAN AÇIKLAMALAR ŞÖYLE;

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Oyların yüzde 49,7si Norveçten dedi, sosyol medya yine karıştı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Oyların yüzde 49,7si Norveçten dedi, sosyol medya yine karıştıFenerbahçe Başkanı Ali Koç Oyların yüzde 49,7si Norveçten dedi, sosyol medya yine karıştı

"ACAYİP BİR SEZON OLUYOR"

Acayip bir sezon daha geçirildiğini ifade eden Ali Koç, "Yalnızca biz değil, ligde acayip bir sezon oluyor. Sezonun ne kadar eksantrik geçtiğinin en hoş misali, üç ekibin de teknik direktörünün olmaması. Türkiye'de sabır yok. Yabancı öğretmen olduğunda kolay değil, daha gelmeden yerden yere vurmaya başlıyorlar. Daha 4'üncü hafta 9-10 puan, burada başladı" diye konuştu.

"ÖĞRETMEN FARKLILIĞINA GİTMEK BİZİM İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI OLDU"

Ali Koç, öğretmen farklılığına gitmek zorunda kalmalarının kendileri için hayal kırıklığı olduğunu dile getirerek, "Yabancı öğretmen olmak kolay değil. Türk öğretmen olursun 7 maç kaybedersin, sabretmek gerek der, aynı adam bir yabancı öğretmenyı yerden yere vurabiliyor. Bu işin maliyeti de var. Ben yine de getirdiğimiz öğretmenin iyi bir öğretmen olduğuna inanıyorum. Fakat koşullar öyle bir noktaya geldi ki metamorfoza gitmek zorunda kaldık. CV'ye baktığın zaman geçmişte başarıları var. Buradaki çalışma saatlerine, kuruluş etmek istediği sistemle çok doğru yoldaydık. Trabzon maçından sonra ne olduysa, bir defa daha 8-9'uncu haftadan sonra inişe geçtik. Bu yıl yalnızca biz değil, Avrupa'da maç yaptığımız rakiplerimiz de üç günde bir maç yapmanın kasvet oluşturduğunu ifade ettiler. 3-4 günde maç trafiğini kaldıracak kadro derinliğine sahip olunması gerek. Bana sorarsanız kağıt üzerinde ya 1 ya 2 derim Fenerbahçe'nin şu anki kadrosuna. Ama bütün ekip olabildik mi? Oluyorduk, Trabzonspor maçında tılsım bir biçimde kaçtı. Kırılma maçı, hatırlarsanız domine ediyorduk, 1-0 öndeydik. Sonra eksantrik bir kırmızı kart sonrası, 83'e kadar dayandı ekip. Kırılma maçlarından bir tanesi odur. Bu yıl hakikat anlamda makûs oynadığımız Konya maçıydı. Alanya'ya burada top göstermedik, o maçtan mağlup ayrılmamız fantastik olay. Kayseri ile 4 direk 1 penaltı Kayseri ile 2-2 berabere kaldık. Niye bu stadyumda bu kadar kasvet yaşıyoruz? Geçen yılye dönelim aynı ekip aynı öğretmen dış sahada rekor puan aldık, iç sahada rekor puan kaybettik. Ne hikmetse burada zorlanıyoruz. Bu bahane değil, Trabzon da iyi bir yıl geçiriyor. Kazanma alışkanlığı vardır, o alışkanlığı yakaladınız zaman. Büyük ekiplerde de bütün tersi olabiliyor, o özgüven çabuk gidebiliyor" dedi.

"SİSTEM GÜVEN KURULUŞ EDEMİYOR"

Hakemlerden her kulüp başkanının şikayetçi olduğunu laflarına ekleyen Ali Koç, "Niyetten bağımsız standart performans o kadar düştü ki, artık kanıksamaya başladık. Anadolu ekiplerinin maçlarını çok fazla seyredemiyoruz, uzun uzun tartışılmıyor. 5-6 hafta sonra kritik haftalar başlayacak, daha külfetli bir vaziyet. Sistem güven kuruluş edemiyor. İrade, istek, arzu varsa bu mesele çözülür. İlk kere irade olduğunu görüyoruz, göstermelik irade olmamasını diliyorum. Dünya çapında ad yapmış bir hakem danışman olarak yakalandı. Benzer bir çalışmayı Belçika Federasyonu ile yapmışlar, 64 tavsiye vermişler ve birebir uygulanmış. Bu açıdan bakarsak tünelin sonunda ışık var. Konuştuklarımızın yarısı reelleşirse büyük ümit var. Çok heyecanlandırıcı fikirler ortaya konmuş, olabilirse hepimiz için bir devrim olur. Sual işareti olan mevzular da var. Heyetler ayrı olmalı dedik, fiziken taşıdılar. Bütün bağımsızlık olamıyor, ücreti federasyon veriyor" biçiminde konuştu.

"11 PUANDAN GERİ GELİP ŞAMPİYON OLDUĞUMUZ YILLAR OLDU"

Ali Koç, acayip bir yıl olduğunu ve bu yılyi mevcut koşullara en iyi yerde bitirmek istediklerini ifade ederek, "Türkiye Kupası'na odaklanmak, olasıysa Avrupa'da bir tur sıçramak üzerine odaklanmamız gerek. Öteki taraftan bu futbol neyin ne olacağı belli olmaz. 11 puandan geri gelip şampiyon olduğumuz yıllar oldu. Hem asılcı hem de önümüzdeki sezon için doğru tohumların atılacağı bir yarıyıla giriyoruz. Hepiniz öğretmenyı merak ediyorsunuz" diye konuştu.

"KİMSENİN SORGULAYAMAYACAĞI BİR ÖĞRETMEN NİYETİM VAR İSE O DA ERTESİ GÜN OLMUYOR"

Sarı-lacivertli takımda görev yapan bir öğretmen varken yeni bir öğretmen ile görüşme yapmadığını kaydeden Ali Koç, "Bazı dostlar var ya sosyal medyada bir grup var. Hasan Ali'ye tag çalışması yapacağız, sonra bir sürü futbolculara yapıyorlar, futbolculardan telefon, ipad alıyorlar. Bu bize sökmez. Burada kesintisiz bu mevzu işleniyor. Bizim yoğurt yiyişimiz böyle. Kimsenin sorgulayamayacağı bir öğretmen niyetim var ise o da ertesi gün olmuyor. Olursa demek ki görüşmelerin geçmişi var demektir. Benim için de ayrılık güç bir şey ama ayrılmak zoruyduk. Biz hangi öğretmenyı getirirsek getirelim bkocamanları daha gelmeden yerden yere vurmaya başlar. Covid'in kasveti şu oldu, bu işler zoom'la telefonla bitecek işler değil. Konuşursun, istişare edersin, aynı frekansta mıyız bakarsın, iş öyle bir noktaya kazanç ki yüz yüze oturalım dersin. Yüz yüze de beklentilerini, hudutlarını paylaşırsın. Mesela bir tane öğretmen var para puldan evvel yapısal mevzuları konuşmak istiyor. En korktuğum şuydu, devlette tehlikesiz olup, pozitif çıkıp seyahat edememek. Çok şükür dün geç zaman da olsa olumsuza döndüm. Yarın birkaç ülke seyahati başlıyor. Niye bu ehemmiyetli? Şunu net söyleyebilirim bizim seçeceğimiz öğretmen A, B, C, bu yarıyıldan sezon sonuna kadar geçecek yarıyılın da nasıl geçeceğini belirleyecek. X öğretmen olursa bu yarıyılı başka cinsli, Y öğretmen olursa bu yarıyılı başka cinsli geçireceğiz. Gönül ister ki en ideal model, yeni öğretmen aldığınızda ne oluyor, sezon evveli hazırlıklar filan, bizim kafamızdaki hayal ettiğimiz modelde şimdi kazançsa ekibi hazırlamak için 6-7 ayı var. Ama belirli kalibredeki öğretmenler de sezon ortasında gelmeye sıcak bakmıyorlar. Bizim kafamızdaki öğretmenlerin somut seçimleri haziran. Bu da Fenerbahçe ve Türk futbolu için de bir ilk olur. Haziranda gelecek öğretmenyı şimdiden belirlemek. O ada göre kalan 3,5 ayın nasıl yönetileceğini kararlaştırmak en ideali haziranda çalışacağın öğretmenin şimdi başlamasa da bu geçiş yarıyılına liderlik, rehberlik etmesi. Bilmem ne ne yazmış, daha önceki yönetici profilinde Aziz Yıldırım yarıyılını kastetmiyorum, yönetici olmak isteyip olamayan bir sürü tip var, beni bazı destekleyenler var kerhen destekliyor. Aziz Yıldırım'ı yenemeyiz ama Ali Koç gelsin onu yıkar fikride olan tipleri biliyoruz. Ali Koç bırak git şeyi var ya bunların hepsini inceliyoruz. Yüzde 49,7'si Norveç'deri boot hesap. Onların basında ayakları var, bunlar organize çeteler. Norveç'te ne kadar çok Fenerbahçeli varmış. Bundan etkilene dürüst taraftarlarımız da var" dedi.

"FENERBAHÇE TARAFTARI HER ZAMAN KIZABİLİR, İLK KERE OLMUYOR AMA İLK KERE OLAN BAZI ŞEYLER VAR"

Ali Koç, laflarını şöyle noktaladı: "Yiyeceğimiz baskıyı yedik, kapsamlı bir basın buluşması yapacağız. Taraftarlarımızın haklı serzenişleri var, ona da saygı duyuyorum. Kader bir yerde dönecek, böyle gitmeyecek. Fenerbahçe taraftarı her zaman kızabilir, ilk kere olmuyor ama ilk kere olan bazı şeyler var. Fenerbahçe taraftarı kendi sahasında üç üç üç ne oluyor. Belirli bir grup insanlar var ilk kere bu sezon maça gelmeye başlamışlar. Fitili ateşleyen onlar. Görüyoruz kameralardan. Bizim seçim ettiğimiz bireyler haziran ayında gelmeyi seçim ediyorlar."