FETÖ dağılıyor mu? Yeni bir yapılanmaya mı gidiyor?

FETÖ dağılıyor mu? Yeni bir yapılanmaya mı gidiyor?

SON yarıyılda sosyal medyada FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’in sıhhati ve teşkilatın bundan sonraki yapılanmasına ait bir hayli spekülasyon dönüyor.

Spekülasyonları bir tarafa vazgeçerek, reelde neler olduğunu, mümkün bazı vaziyetlerde teşkilatın nasıl bir yol haritasına hazırlık yaptığını üst düzey kaynaklarımla konuştum. Edindiğim ehemmiyetli bilgileri sizlerle paylaşacağım. Ancak  evvel dünyanın güya en büyük “demokrasi korunucusu” Amerika Birleşik Devletleri’nin hepimizin bildiği ancak bizzat bir Amerikalı idareyici tarafından dile getirdiği reeli andırdıracağım.

DARBE TASARILAMA İTİRAFI

Daha Önceki Beyaz Saray Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton, CNN televizyonunda bir programda kendisini, “başka ülkelerde darbe tasarılamalarına takviyeci olmuş biri” olarak belirledi. 15 Temmuz 2016’da Bolton, Beyaz Saray’da değildi. Ancak Bolton’ın bu lafları; Amerika Birleşik Devletleri idaresinde üstelik Beyaz Saray’da her zaman başka ülkelerde darbe tasarlayan görevliler olduğunun ispatıdır. Lütfen altta güvenlik kaynaklarıyla yaptığım görüşmelerden ortaya çıkan tahlili bu lafları usunuzda tutarak okuyun...

81 YAŞINDA...

FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen 81 yaşında ve şeker hastası. Sıhhatiyle alakalı spekülasyonlar var. Amerika Birleşik Devletleri’de olduğu öğreniliyor. Ancak şimdiden ondan sonrasının tartışılmaya başlandığı malum. Peki ne tasarlıyorlar? İşte üst düzey kaynaklarıma göre cevapları:

KONSEY GÜNDEMDE

Silahlı kült teşkilatlar, liderleri can verince ya da teşkilatı idareyemez hale gelince; münazarayı, dağılınmayı önlemek için üst düzey adlarından konsey oluştururlar.

Aynı usulü Öcalan tutulduktan sonra PKK uyguladı.

Konseyin temel emeli bölmeyi önlemek ve tabanı bir arada yakalamaktır. Kısacası konsey, liderin yerine geçmeye çalışacaktır.

Zaferli olup olamayacaklarını zaman gösterecektir.

KASALARINDA ALTIN VAR

Teşkilat alçak darbe teşebbüsünden evvel malvarlığını yurtdışına kaçırdı. Altın ve paralar Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Afrika ve Asya’da saklı kasalarda, saklı konutlarda yakalanıyor.

Artık Türkiye’de güçlü değiller. Ancak bu paraları, altınları yurtdışında yer edinmek, o ülkelerde taraftar edinmek, özellikle de politikler için kullanıyorlar.

En çok Amerika Birleşik Devletleri’de para tüketiyorlar. Demokratlara yatırım yapıyorlar.

Lobi faaliyetlerinin yanı gizeme gazetelerde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine haber yaptırmak için kullanıyorlar.

Teşkilatın temel gayelerinden biri Amerika Birleşik Devletleri idaresine sızmak.

Enes Kanter’in kurultay azası olması amaçlanıyor.

TÜRKİYE’NİN İADE ARZLARI

Bağlaşıklık ruhu, ikili uyuşmalara karşın neden Türkiye’nin iade arzları cevapsız kalıyor temel sual... Kaynaklarım bunu şöyle maddeliyor:

1 Mesele Türkiye’yi sıkıştırmak, koz olarak yakalıyorlar.

2 İkili ilişkilerde pazarlık mevzusu olarak kullanıyorlar

3  Başka ülkede kabahat işleyen gittiği ülkede kabahat işlemediyse bir legal boşluk oluşuyor.  

4 Kısacası herkesin teröristi kendine kaideyi işliyor.

TEŞKİLATIN SON VAZİYETİ

Teşkilat Türkiye’de hareket hünerini yitirdi. Ancak Türkiye iki hassasiyetini sürdürüyor.

1 Kamu personeli alımı: Güvenlik bürokrasisi personel seçerken bir anlamda şahsın 7 sülalesini inceliyor, tehlike alınmıyor.  

2Kamuda saklı teşkilat üyelerinin ayıklanması: Rakamları az da olsa çalışmalar sürüyor. İşlemler uzun araştırmaların sonucunda yapılıyor. Söylenti değil, doğrudan somut kanıt olup olmadığına bakılıyor.