FETÖ'nün 'kadim abi'si Yusuf Bekmezci'nin tahliye talebi reddedildi

FETÖ'nün 'kadim abi'si Yusuf Bekmezci'nin tahliye talebi reddedildi

İzmir'de yakalanan ve FETÖ içinde "kadim abi, irşatçı" olarak nitelendirilen Yusuf Bekmezci'nin (81), 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan yargılandığı davaya devam edildi.…

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY'nin Ege Bölgesi'ndeki finansörleri, yöneticileri ve sözde imamlarına yönelik yürüttüğü tahkikat dahilinde örgütün 'Karşıyaka Eyalet İmamı' Akif Sarı, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince takibe alındı. Sarı, takip esnasında Bornova'da örgütün 'Çiğli Eyalet İmamı' Fatih Mehmet Arslan ile buluştu. Aylar süren takibin nihayetinde 2020 senesi ocak ayında operasyon tertip etti. Operasyonda Sarı ve Arslan ile beraber aynı tahkikat dahilinde 2016 seneninden itibaren ile ilgili arama kararı bulunan Yusuf Bekmezci de yakalanıp gözaltına alındı. Bekmezci, 23 Ocak 2020 tarihinde gönderildiği adliyede gözaltına alındı.

Yusuf Bekmezci ile ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim' suçundan hazırlanan iddia belgesi, İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede hakkında 'ağırlaştırılmış ömür boyu' istenen Bekmezci'nin, örgüt içinde sözde 'kadim abi, irşatçı' gibi ifadelerle anıldığı, elebaşı Fetullah Gülen ile bizzat bağlı olan örgütün ilk mütevelli kurulunda bulunduğu, 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünün sorumluları arasında olduğu belirtildi.

İddianamede, Bekmezci'nin, örgüt yapılanmasında şehir- bölge- ülke imamlarının bile üstünde, içsel bir konumda olduğu, polis kayıtlarına göre 'Ege Bölgesi Alevi yapılanması sorumlusu' olarak bilindiği, ayrı olarak örgütle iltisaklı olan Türkiye'deki tüm vakıfların sorumlusu olduğuna değin bilgiler bulunduğu da kaydedildi.

'NEDEN BURADAYIM BİLMİYORUM'

Yusuf Bekmezci'nin yargılamasına bugün İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu maznun Bekmezci ve avukatları katıldı. Duruşmada şahit olarak dinlenen F.K., "Ben 2008 ile 2013 seneleri arasında kolejde müdürlük yaptım. 2013 seneyin kış aylarında il imamı olarak bildiğimiz bir kişi bize Fethullah Gülen'e yakın birinin geleceğini söyledi. Ben de kolejin konferans salonunu hazırladım. Yusuf Bekmezci seansta konuştu. Fethullah Gülen ile olan hatıralarından söz etti" diye konuştu.

Sanık Yusuf Bekmezci ise önceden yaptığı savunmalarını tekrar ettiğini ve hakkındaki suçlamaları reddettiğini belirterek, "Neden burada olduğumu bilmiyorum" dedi. Sanık Bekmezci'nin avukatı da müvekkilinin alzheimer hastası olduğunu dile getirerek, tahliye talebinde bulundu. Hastalığı sebebiyle salıverilmemesi vaziyetinde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaatta bulunacakları belirten maznun avukatı, mahkemenin hak ihlali yaptığını iddia etti.

Mahkeme kurulu, Bekmezci'nin tutukluluk halinin devamına ve maznun avukatlarının taleplerinin reddine karar verip duruşmayı erteledi.