Filipinler'den İngiltere ve Almanya'ya ilginç teklif: Aşı karşılığında hemşire!

Filipinler'den İngiltere ve Almanya'ya ilginç teklif: Aşı karşılığında hemşire!

Filipinli üst düzey bir yetkili, Berlin ve Londra'nın koronavirüs aşısı bağışlamayı kabul etmesi halinde, çoğunluğu hemşire olmak üzere binlerce sağlık çalışanının İngiltere ve Almanya'ya çalışmak…

Asya'nın koronavirüsten en fazla etkilenen ülkelerinden biri olan Filipinler, sıhhat çalışanlarının ülke dışına çıkma yasağını gevşetse de ülkeden ayrılmak isteyen tıbbi uzmanların sayısını senede 5 bin ile hudutlu tutuyor.

Euronews'un Türkçe haberine göre, Filipinler Çalışma Bakanlığı beynelmilel ilişkiler departmanı direktörü Alice Visperas, ülkesinin İngiltere ve Almanya'dan gelen aşı karşılığında mevzubahis kısıtlamayı (hemşirelerin ülke dışına çıkışı) kaldırmaya açık olduğunu söyledi.

Bu aşıların da bilhassa ülke dışında çalışanların aşılanması için kullanılabileceği ifade edildi.

Hemşireler, ülke dışında çalışan ve ülke ekonomisine senelik vasati 30 milyar dolar katkı sağlayan milyonlarca gurbetçinin ehemmiyetli bir bölümünü oluşturuyor.

Visperas, yaptığı izahta, olası anlaşmaya bağlı olarak sağlık çalışanlarının ülke dışına çıkması konusundaki sınırlamayı kaldırmayı düşündüklerini dile getirdi.

İNGİLTERE, ALMANYA VE FİLİPİNLER'DE KORONAVİRÜS VAZİYETİ

İngiltere, dünyanın altıncı en yüksek koronavirüs ölüm oranı ve pandeminin ekonomik tesirleriyle mücadele ederken Almanya global çapta en fazla olaya sahip 10'uncu ülke konumunda.

Her iki ülkede şu ana kadar toplam 23 milyon kişi aşılandı.

Çin tarafından bağışlanan aşıların ilk partisinin bu hafta gelmesi beklenen 108 milyon nüfuslu Filipinler'de ise aşılama işlemi daha başlamış değil.

Filipinler, toplamda 148 milyon doz aşı sağlamak istiyor.

Manila'daki İngiltere ve Almanya Büyükelçilikleri, sualleri cevapsız bıraktı.

Hükümet verilerine göre 2019'da takriben 17 bin Filipinli hemşire denizaşırı ülkelerde çalışmak üzere kontrat imza attı.

Aynı zamanda hemşireler ülke içinde düşük aylık ve ülke dışına göre daha 'kötü' çalışma şartlarından kaçmak için hükümetin yasakları kaldırmasını beklerken kimi sağlık çalışanları söz konusu öneriden rahatsız olduklarını bildirdi.

Filipinler Hemşireler Birliği Genel Sekreteri Jocelyn Andamo, Reuters'a yaptığı izahta, "Hükümetin hemşirelere ve sağlık çalışanlarına ihraç edilecek emtia veyahut ürün gibi muamele etmesinden tiksinti duyduk." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde Covid-19 sebebiyle bir hayli hastanede yer kalmazken sağlık çalışanları da zor bir sene geçiriyor. Bazı ülkeler ise sağlık personeli açığını değişik sektörlerdeki kamu çalışanlarını bu alana kaydırarak gidermeye çaba ediyor.