Filistin Devlet Başkanı Abbas'dan flaş açıklama: 'Kudüs olmaksızın seçimlere gitmeyeceğiz'

Filistin Devlet Başkanı Abbas'dan flaş açıklama: 'Kudüs olmaksızın seçimlere gitmeyeceğiz'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Kudüs olmaksızın uyumlara gitmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde tertip edilen Filistinli Liderler Buluşmasında 22 Mayıs’ta yapılması tasarlanan tercihlere ait açıklamalarda bulundu.

Filistin Devlet Televizyonunca canlı yayınlanan konuşmasında Abbas, Tel Aviv idaresinin hükümet olmadığı mazeretiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin tercihlerine ait kendilerine bir yanıt vermekten sakındığını belirtti.

Abbas, “Bugün İsrail’den hükümet olmadığı için Kudüs’te tercihlerin yapılmasına ait bir yanıt veremeyeceklerine dair iletiler aldık.” dedi.

Avrupa Birliği’nin AB de İsrail'in Kudüs'te tercih yapma arzına cevap vermemesinden dinlediği hayal kırıklığını Filistin tarafına bildirdiğine dikkati sürükleyen Abbas, “Kudüs olmaksızın tercihlere gitmeyeceğiz.” biçiminde konuştu.

Abbas ayrıca İsrail tarafının Filistin Merkezi Tercih Komiteyi Başkanı Hanna Nasır’ı tercih hazırlıkları kapsamında Doğu Kudüs’e gitmesi vaziyetinde nezaretine almakla tehdit ettiğini aktardı.

Bu akşam Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın başkanlığı ve Filistinli grupların liderlerinin katılımıyla Filistin tercihlerini görüşmek üzere tertip edilen buluşmadan henüz net bir karar çıkmadı.

Hali Hazırda devam eden buluşmanın netice bildirgesiyle tercihlere ait kararın açıklanması bekleniyor.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 sene aradan sonra İsrail işgali ve kuşatması altındaki Filistin topraklarında tercih yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imza atmıştı. Kararnamede 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Milli Konseyi tercihlerinin yapılması öngörülmüştü.