'Film gibi hikaye' demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

'Film gibi hikaye' demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

Dünya geçtiğimiz hafta gerçekten mucizevi bir kavuşma hikayesine şahit oldu. 2015 senesinde vizyona giren bir filme de mevzu olan olay, insana gerçekten "Neler oluyor hayatta" dedirtiyor.

Takvimler 21 Eylül 1997 gününü gösteriyordu. 2,5 yaşında bir çocuk, ailesiyle beraber yaşadığı evin kapısının önünde oynarken kaçırıldı. Aile aylarca hatta senelerce yılmadan, yorulmadan oğullarını bulmaya çalıştı ama nafile...

Ta ki geçtiğimiz hafta sonuna kadar. Artık 26 yaşında erişkin bir erkek olan o çocuk, geçtiğimiz pazar günü nihayet ailesine kavuştu. Anne babanın gözyaşlarına boğulmuş halleri, izleyenleri de derinden etkiledi.

Dilerseniz hikayeye en başından başlayalım...

KAÇIRILAN BİNLERCE ÇOCUKTAN BİRİ

Çin'in doğusunda bulunan Shangdong eyaletinin Liaocheng şehrinde yaşayan Guo Xinzhen, 2,5 yaşındayken evinin kapısının önünden kaçırıldı. Ailesi hemen polise müracaat etti ve çocuklarının tanımadıkları bir kadın tarafından kaçırıldığını bildirdi. Başta kan ve Deoksirübo Nükleik Asit misalleri olmak üzere bir hayli ispat toplandı. Ancak yarıyılın teknolojisinin sağladığı imkânlar kısıtlı olduğundan bir netice elde edilemedi.

Üstelik her sene binlerce çocuğun kaçırıldığı Çin için Guo Xinzhen'in kaçırılması sıradan bir olay dahi sayılabilirdi. Ancak babası Guo Gangtang için, biricik oğlunun ellerinden kayıp gitmesi netlikle sıradan değildi. Bu hikayeyi gizeme dışı bir hale getiren de Guo Gangtang'ın gayreti oldu.

Film gibi hikaye demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

500.000 KM YOL YAPTI

Bugün 51 yaşında olan ve sanat yapıtları sattığı bir dükkan işleten baba Guo Gangtang, oğlu kaçırıldıktan sonraki bir ay içinde 80 kilodan 60 kiloya düştü ve yeisten saçları bembeyaz oldu.

Oğlunu bulmak için bir kampanya başlatan Guo Gangtang'a Çin'in dört bir yanından ihbarlar yağdı. Tam bu ihbarları ciddiyetle değerlendiren Guo Gangtang, motosikletine atlayıp Çin'i bir uçtan bir uca kerelerce kat etti.

Oğlunun ararken Çin'in 34 eyalet ve bölgesinden Tibet ve Şincan hariç tamamına giden Guo Gangtang, bu süreçte 500.000 kmden fazla yol yaptı. Yanında yalnızca bir çanta dolusu el duyuruyu taşıyordu. El duyurularında oğlunun resminin yanı gizeme "sol ayağının minik parmağında bir yara izi var" gibi detaylar yer alıyordu.

Çin resmi haber ajansı Xinhua'nın aktardığına göre, Guo Gangtang, yolculukları süresince tam birikmişine tüketti, çok büyük borca girdi, babasının ve akrabalarının dayanağıyla hayatını sürdürebildi ve 10 motosiklet yıprandırdı ama asla yılmadı. Motosikletinin üzerine yerleştirdiği flamalar sayesinde, Guo Xinzhen'in bebeklik hali Çin'in en öğrenilen suratlarından biri haline geldi.

HİKAYESİNİ EN ÜNLÜ OYUNCULARDAN BİRİ CANLANDIRDI

Guo ailesinin hikayesi o kadar dikkat çekti ki, 2015 senesinde bir sinema filmine mevzu oldu. "Shi Gu" İngilizce ismiyle "Lost and Love" başka bir deyişle "Kayıp ve Sevgi" adlı filmin başrolünde dünyaca ünlü Hong Konglu oyuncu Andy Lau yer aldı. Lau'nun fiyat almadan oynadığı film sayesinde ailenin çilesi daha da öğrenilir hale geldi.

Film vizyona girmeden kısa bir vakit evvel Guo, Shandong'dan yayın yapan bir kuruluşa verdiği görüşmede, "Yalnızca yoldayken kendimi bir baba gibi seziyordum" dedi ve ilave etti: "Aramayı vazgeçmek için hiçbir nedenim yok. Üstelik durmam da imkânsız."

Filmde Guo'nun yollarda geçirdiği yarıyılda başından geçen kazalar, uğradığı hücumlar, parası olmadığı için köprü altlarında yatmak zorunda kalması gibi bir hayli detay yer aldı.

Film gibi hikaye demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

100'DEN FAZLA KAÇIRILAN ÇOCUĞU KURTARDI

Guo daha evvel yaptığı açıklamalarda bir kere intiharı dahi düşündüğünü ama oğlunun resmini gördüğünde onu yanında sezerek bıraktığını söyledi.

Guo, "Bir Hayli insan benim harika bir baba olduğumu söylüyor ama asla harika değilim. Naçarım. Mucizevi bir güçlük yaşadıktan sonra hayatımı yine başlatma cesaretine sahip değilim. Bu sebeple de aramaya devam ettim" diye konuştu

Anne Zhang da aynı yarıyılda verdiği görüşmede, "Artık yaşamamın ne faydası var? Çocuğu kaybeden bendim" diye konuşmuştu.

Guo Gangtang kendi oğlunu bulamadı belki ama 2012'de kurduğu internet sitesi ve 2014'te hayata geçirdiği vakıf aracılığıyla 100'den fazla kaçırılmış çocuğun izini tespit edip ailelerine kavuşmalarını sağladı.

SONUNDA KAVUŞTULAR

Ve Guo ailesinin acıları da nihayet sona erdi. Liaocheng polisinden 12 Temmuz günü yapılan açıklamada, Guo Xinzhen'in Shangdong'un komşu eyaleti Henan'da bulunduğu ve ailesine kavuşturulduğu açıklandı.

Pazar günü yaşanan kavuşmanın görüntülerini de yayınlayan polis, Guo Xinzhen'i kaçırdıklarını ve bir kadına sattıklarını itiraf eden bir kadın ve bir erkeğin hapsedildiğini de bildirdi.

BBC'nin Çin devlet televizyonu CCTV'den aktardığına göre, polisin yayınladığı görüntülerde Guo Gangtang ve eşinin oğullarına sarılıp ağladıkları, anne Zhang Wenge'nin de "Bebeğim, geri döndün" dediği görülüyor.

Guo Gangtang ise oğluna kavuştuktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada "Çocuğumuz bulunduğuna göre, bundan sonra bizim için mutsuzluk diye bir şey yok" diye konuştu.

Guo, oğlunu yetiştiren çifti de "akraba gibi göreceklerini" söyledi.

Guo Xinzhen ise Henan'da yaşamaya devam edeceğini ancak biyolojik ebeveynini de sık sık ziyaret edeceğini söyledi. Oğul Guo, "O harika bir baba. Kendisiyle onur dinliyorum" ifadelerini kullandı.

Film gibi hikaye demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

POLİS DOSYAYI HİÇ KAPATMAMIŞ

Associated Press'in aktardığı üzere, Liaocheng Emniyeti'nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Guo Xinzhen'in kaçırılma dosyasının aradan geçen 24 senede hiç kapanmamış olduğu, genç adamın kimliğinin de Deoksirübo Nükleik Asit testleri neticeyi tespit edildiği belirtildi. Baba Guo'ya ise 24 sene süresince 100'den fazla çocuğun bulunmasında oynadığı rol için teşekkür edildi

Yeni bir ipucunu takip eden Kamu Güvenliği Bakanlığı, Haziran ayında surat tanıma yazılımlarını kullanarak, çocuğun erişkin halinin neye benzeyeceğine dair misaller oluşturdu. Bu misallerin milli bilgi tabanlarıyla mukayese etilmesi neticeyi Henan'da potansiyel bir eşleşme tespit edildi.

Yetkililerin hakikatleştirdikleri Deoksirübo Nükleik Asit testleri, neticeyi mevzubahisi şahsın gerçekten de kayıp Guo Xinzhen olduğu ispatlandı.

ÇOCUĞU KAÇIRIP SATMIŞLAR

Yapılan açıklamada Hu 56 soyadlı erkek ile Tang 45 soyadlı kadının, çocuğu kaçırdıkları kuşkusuyla nezaretine alındığını da bildirdi. İkili sorguları sırasında çocuğu kaçırdıklarını itiraf etti. Polisin aktardığına göre evvel Tang çocuğu kaçırdı ardından Hu ile buluşup bir otobüsle Henan'a gitti. Burada çocuğu birilerine sattılar.

Hu ve Tang'ın Guo Xinzhen dışında iki oğlunu daha kaçırdığı ve sattığı belirtildi. İkilinin vefata varabilecek ağırlıkta cezalarla suçlanması bekleniyor. Guo Xinzhen'i satın alan şahısların kimliği ve çocuğun hangi şartlarda yetiştirildiğiyle alakalı ise bir açıklama yapılmadı. Bu şahısların cezalandırılıp cezalandırılmayacağı da netlik kazanmadı.

Film gibi hikaye demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...

Shi Gu filminin rejisörü Peng Sanyuan ise, bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Bildiğim kadarıyla Guo Xinzhen üniversite eğitimi almış. Kendisini yetiştiren aile ekonomik olarak iyi durumdaymış" diye konuştu.

Haberlerde Guo Xinzhen'in hocalık yaptığı detayı da yer aldı.

ÇİN SOSYAL MEDYASINDA MUTLULUK İLETİLERİ

Guo Xinzhen'in bulunması Çin'de bir bayram havası yarattı. Bir Hayli şahıs sosyal medya platformları üzerinden mutluluk ve aileye destek iletileri paylaştı.

Ding Dalong adlı Zhihu kullanıcısı, "Bay Guo için çok mutluyum. Uzun zamandır kayıp olan oğlunu buldu. Artık hayatına devam edebilir" yorumunu yaptı.

Filmde Guo Gangtang'ı canlandıran Lau da kısa bir videolu ileti paylaşarak, çok mutlu ve coşkulu olduğunu dile getirdi.

Çekimler sırasında Guo'yu tanıma fırsatı elde ettiğini de laflarına ilave ede Lau, "Kardeşim Guo, azmine hayran olduğumu söylemek isterim. Aynı zamanda polisimizi de senelerdir sürdürdükleri gayretlerinden dolayı kutlamak isterim" diye konuştu.

Lau kamuoyuna da polisin çocuk kaçırma olaylarıyla çabasına destek verme çağrısı yaptı.

Film gibi hikaye demek az kalır... Bir baba, bir çocuk ve bir kavuşma...
Andy Lau

ERKEKLER ÇİNLİ AİLELERE, KIZLAR YABANCILARA SATILIYORDU

Yukarıyada da dediğimiz gibi Çin'de çocuk kaçırma olayları oldukça yaygın. Bir Hayli aile kayıp çocuklarını asla bulamıyor. Aktivistler ve uzmanlar son senelerde rahatlatılmış olan tek çocuk siyasetinin kaçırma olaylarında tesirli olduğunu belirtiyor.

Tek çocuk siyasetinin geçerli olduğu uzun vakit süresince oğul isteyen ailelerin kaçırılan çocukları satın alması oldukça yaygın bir vaziyetti. Kız çocuklar ise öyle olmadıkları halde öksüzmüş gibi başka ülkelerdeki ailelere satılıyordu.

Çin'de her sene kaç çocuk kaçırıldığına dair net bir bilgi yok ama CNN'e göre hipotezler sayıların on binleri bulduğu güzergahında. Çin hükümetinin de geçmişte bu mevzuda çok fazla çaba gösterdiğini söylemek olası değildi.

SON SENELERDE ÇÖZÜM ÇABALARI ARTTI

Ancak 2000'lerin başından itibaren Pekin hükümeti sualin çözümü için ehemmiyetli adımlar attı. 2009 senesinde bir milli Deoksirübo Nükleik Asit bilgi tabanı, 2016 senesinde ise bir insan firariciliği ile gayret platformu heyetti.

Xinhua haber ajansına göre son 5 senede 4700'den fazla kayıp çocuğun izi bulundu. Daha geçen hafta Guangzhou'da bir annenin 26 sene evvel bir tren istasyonunda kaçırılan oğluna kavuşturulmasının haberi ülke medyasında yer aldı.

Son olarak Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın bu sene başlarında hayata geçirdiği "Kavuşma Projesi" ile kaçırma olaylarıyla ilgili soruşturmaların süratlendirilmesi kastediliyor.

South China Morning Post, projenin başlangıcından bu yana 2609 kaçırılan şahıs bulunarak ailelerine geri döndüğünü bildirdi. Hadiselerden bir tanesinin 61 senelik olduğu açıklandı.

Bakanlık, 147 çocuk kaçırma olayıyla ilgili 372 şahsın tutulduğunu da duyurdu.