Filyasyon ekipleri 8 milyon km yol gitti... Dünyanın etrafını 203 kez döndüler

Filyasyon ekipleri 8 milyon km yol gitti... Dünyanın etrafını 203 kez döndüler

İlk hadisenin görülmesinden bu yana 81 şehirde tarama yapan filyasyon takımları, yaz kış demedi zorlu yollar aştı. Bugüne kadar 22 milyon filyasyon operasyonu yapan takımların kat ettiği 8 milyon…

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından telekonferans usulüyle asıllaştırılan 15’inci eTürkiye eTR Ödülleri merasiminde kamu müessese ve kuruluşları ile yerel idareler başlığı altında, 6 ödül ve bir özel ödül sahiplerini buldu. Hayat Konuta Sığar HES uygulaması, ‘Kamudan Yurttaşa En İyi Uygulama Ödülü’ alırken, pandemi ile çabada en etkin misyonu üstlenen filyasyon takımlarının kullandığı FİTAS, Enocta Özel Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’de 11 Mart 2020’de ilk koronavirüs olayının görülmesinin ardından filyasyon takımları, 81 şehirde, olay ortaya çıkar çıkmaz tarama yaparak, hadiseye ve temaslılarına erişip filyasyon harekâtını FİTAS uygulaması ile hakikatleştirdi. Bugüne kadar toplam 67 bin şahıstan oluşan 23 binden fazla takımla takribî 22 milyon filyasyon operasyonu yapıldı.

73 MİLYON HES KODU

114 bin şahıstan oluşan 32 bin takımla 33 milyon teftiş operasyonu yapılırken sistem üzerinden yurttaşlar 14 milyon kere arandı. Filyasyon takımlarının bugüne kadar yaptıkları ziyaretlerde kat ettikleri takribî 8 milyon kmlik yol ile dünya çevresinde 203 kere dönülebiliyor. Sağlık Bakanlığı’nca süratle hayata geçirilen gayret usullerinden biri de 10 Nisan 2020’de kullanıma sunulan HES mobil uygulaması oldu. Şu ana kadar 71 milyon kere indirilen uygulamadan, 73 milyon şahıs 138 milyon HES Kodu oluşturuldu. 5 milyar 13 milyon kere HES Kodu denetlendi ve bu denetlemelerde toplu taşıma kullanan 151 bin tehlikeli şahıs tespit edildi.

‘BU ÖDÜLLER TÜM SAĞLIK AİLESİNİN’

Filyasyon ekipleri 8 milyon km yol gitti... Dünyanın etrafını 203 kez döndüler

Ödülleri Bilişim Vakfı Genel Müdürü Modern Ergin ve Türkiye Bilişim Vakfı İdare Heyeti Başkanı Faruk Eczacıbaşı’ndan alan Sağlık Bakan Takviyecisi Dr. Şuayip Birinci, “Bu ödülleri tüm sağlık ailesi ismine almak istiyorum” dedi. 

ÇOĞALDIRILMIŞ REELLİKLE HES SORGUSU

Filyasyon ekipleri 8 milyon km yol gitti... Dünyanın etrafını 203 kez döndüler

İstanbul’daki 4 büyük AVM’de, HES kodu denetlemesinin çoğaldırılmış reellik gözlüğüyle yapılmasına başlandı. Şapkanın üzerine takılan gözlük, ziyaretçilerin HES kodunu uzak mesafeden okuyarak tehlikeli ya da tehlikesiz olduğunu gösteriyor. Böylece güvenlik vazifelileri daha süratli sorgu yaparak, girişlerdeki yoğunluğu eksiltiyor.