Filyos Limanı yarın açılıyor

Filyos Limanı yarın açılıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin karadaki merkezi olan Filyos Limanı’nın açılışını yapacak.

Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın karaya çıkarılacağı adres olan Filyos, Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olacak. Erdoğan, Filyos Limanı’nda ulusal sondaj gemisi Kanuni’yi de derin denizlere uğurlayacak. Keşfedilen doğalgaz için Filyos Sanayi Bölgesi’nin bir kısmına rafineri kurulacak. Bütün kapanma yarıyılında şehir ziyaretlerine ara veren Erdoğan, uzun bir müddetin ardından ilk ziyaretini yarın Zonguldak’a yapacak. Erdoğan, temasları kapsamında lojistik üs konumundaki Filyos Limanı’nın açılışını yapacak. 3 bin metre rıhtım boyu, 2 bin 450 metre mendirek ve 25 milyon ton kapasitesi bulunan Filyos Limanı, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için de kritik bir konumda bulunuyor.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK LİMAN

Doğalgaz arama ve tarama çalışmalarının merkezi haline gelecek olan Filyos Limanı, Türkiye’nin dünyaya açılan üçüncü büyük limanı olma özelliği taşıyor. Erdoğan’ın Filyos Limanı’nın kurdele kesim merasiminde, sismik araştırma gemilerinin arama çalışmaları sonunda tespit ettiği yeni bir doğalgaz ve petrol bulgusuyla alakalı müjde vermesi tasarlanıyor. Lojistik üs konumundaki Filyos Limanı, Kanuni ve Fatih Sondaj Gemilerinin yanı gizeme sismik arama ve tarama gemilerine de konut sahipliği yapacak.

Projeyle yeni taşımacılık holleri oluşturulması, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın trafik yükünün eksiltilmesi, kaliteli yapımın, beynelmilel taşımacılık ve ticaretin artırılması tasarlanıyor. Filyos Limanı Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için tasarlanan üç büyük yatırımdan birini oluşturuyor.

RAFİNERİ KURULACAK

Filyos Limanı’nda Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için bir de rafineri kurulacak. Limanın bir kısmının böldüğü rafinerideki çalışmaların bitirilmesiyle Karadeniz’de bulunan doğalgazın, buradan dağıtımının yapılması tasarlanıyor. Erdoğan, Filyos Limanı’ndaki merasim sırasında Kanuni Sondaj Gemisine canlı irtibat da yapacak.

Karadeniz’deki hidrokarbon rezervlerini sondajla çıkartmak için Kasım ayında Filyos Limanı’na erişen Kanuni Sondaj Gemisi, mayıs ayı başında Sakarya Gaz Sahası’na hareket etmişti. Kanuni, Türkali-2 kuyusunda derin deniz kuyu testlerini yapıyor. Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı stokuna katılan Kanuni, 227 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip ve 11 bin 400 metre derinliğe kadar sondaj yapabiliyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara