Finlandiya NATO kararını verdi! Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan ortak açıklama

Finlandiya NATO kararını verdi! Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan ortak açıklama

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı bugün yaptıkları açıklama ile NATO aboneliğine müracaat etmekten yana olduklarını duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna hamlesi şimdiye kadar askeri mevzularda suskunluğunu gözeten Finlandiya ve İsveç'i NATO ile ilişkilerini derinleştirmeye itti. İki ülkenin NATO ittifakına katılıp katılmayacağı uzun zaman tartışılıyordu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'DAN ORTAK AÇIKLAMA

Finlandiya merak edilen kararı mevzusunda ilk sinyali bugün verdi. Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı bugün yaptıkları açıklama ile NATO aboneliğine müracaat etmekten yana olduklarını duyurdu.

KESİN GÖZÜ İLE BAKILIYOR

Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin tarafından yapılan  yazılı açıklama Finlandiya'nın NATO aboneliğine katılmasının neredeyse kesin olduğu anlamına geliyor.

Komşu İsveç'in de eş bir biçimde önümüzdeki günlerde NATO'ya katılma kararı vermesi bekleniyor.

STOLTENBERG'DEN ÖZEL DAVET

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Finlandiya ve İsveç’in ittifaka dahil olmayı istemeleri gidişatında, bu arzın süratli şekilde hakikatleştirileceğini belirtmişti.

 RUSYA'DAN PEŞ PEŞE TEHDİTLER 

Rusya iki ülkeyi daha evvel de NATO mevzusunda uyarmış ve abone olmaları halinde Rusya'nın kendi ihtiyatlarını alacağını duyurmuştu. 

Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov ise Finlandiya'yı sarihçe tehdit ederek, "Finlandiya NATO'ya katılırsa Rusya'nın 'hukuki niyeti' olur ve ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır" demişti.