Finlandiya: NATO’ya Eylül’den önce üye olmamız mümkün değil

Finlandiya: NATO’ya Eylül’den önce üye olmamız mümkün değil

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile yürütülen görüşmelerde ilerleme olmadığını belirterek Finlandiya’nın Eylül ayından evvel NATO’ya abone olmasının olası olmadığını söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Avrupa Meclisi AP Başkanı Roberta Metsola ile toplandı. Görüşmede Ukrayna’daki savaş ve savaşın ekonomi ile enerji üzerine neticeleri ele alındı. İkili, görüşmenin ardından ortak basın buluşması için kamera karşısına geçti. Gazetecilerin suallerini cevaplayan Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, ülkesinin NATO aboneliğine müteveccih dün Türkiye ve İsveç arasında NATO karargahında yapılan buluşmaya değinerek, “Esasen buluşmada fazla ilerleme olmadı, ancak görüşmenin başlamamış olmasından memnunuz” dedi.

"EYLÜL EVVELİ OLASI DEĞİL"

Gazetecinin Finlandiya’nın ittifaka Eylül ayına kadar abone olup olamayacağına müteveccih sorduğu suali cevaplayan Niinistö, “Kesin tarih vermek istemem, ancak bunu Eylül'den evvel muvaffak olabilmemiz pek olası değil” ifadelerini kullandı.

Niinistö, “Herkesin toplanması fırsatını elde etmek, zati bir ilerlemedir. Buluşmanın organize edilmesi Oldukça uzun zaman aldı. Görüşmelerin devam etmesi mevzusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

Öte yandan dün Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO Karargahında görüşme reelleştiren Türkiye, İsveç ve Finlandiya temsilcileri, Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılma sürecinde ilerleme kaydolabilmek için Türkiye'nin gündeme getirdiği güvenlik kaygılarını ele almıştı.