Fitch direktöründen Türkiye için olumlu senaryo

Fitch direktöründen Türkiye için olumlu senaryo

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe "Temel senaryomuzda, mevcut politika karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve 2021-2022'de…

Beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe, Türkiye’de mevcut siyaset karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve beynelmilel rezervlerde toparlanmayı destekleyeceğini söyledi.

ANADOLU AJANSI muhabirinin suallerini cevaplayan Arispe, Türkiye’nin kredi notu görünümünün “negatiften” “durağana” revize edilmesi, yeni bir ekonomi ekibi ile daha meblağlı ve ortodoks bir politika karışımının geri dönüşünü yansıtmaktadır. Bu gelişme kısa vadeli dış finansman rizikolarını azaltmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası adımlarını değerlendiren Arispe, “TCMB para politikasını 675 baz puan sıkılaştırdı. Ayrı olarak saydamlığı ve öngörülebilirliği iyileştirme gayretiyle ana politika aracı olarak bir haftalık repo oranına geri döndü.” İfadelerini kullandı.

Kredi büyümesini teşvik etmek için eski tertip edici tedbirlerin geri alındığını belirten Arispe, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyondaki düşüşü desteklemek için 2021 bütçe açığı hedefini düşürmeyi tasarılıyor. Merkez Bankası, 2020'deki büyük ölçekli müdahalelerin hemen peşinden dalgalı döviz kuru konusundaki uzun müddettir devam eden taahhüdünü yeniledi.” değerlendirmesinde bulundu.
Arispe, “Yatırımcı algısı ve iç siyasetteki değişim, Türk lirasının ehemmiyetli ölçüde değer kazanmasına, riziko priminin düşmesine ve bir miktar net anapara girişine sebep oldu. Beynelmilel rezervler istikrar kazandı ve hafifçe toparlandı.” diye konuştu.

FITCH’TEN TÜRKİYE İÇİN POZİTİF TEMEL SENARYO

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe, “Temel senaryomuzda, mevcut siyaset karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve 2021-2022'de beynelmilel rezervlerde ılımlı bir toparlanmayı desteklemesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Arispe, Türkiye’de parasal, maliye ve kredi siyasetlerinin meblağlılığının, ekonominin yine dengeleme sürecini, yeni ekonomi ekibinin güvenilirliğini desteklemek açısından kilit ehemmiyette olacağını belirtti.

TÜRKİYE’NİN REYTİNGİNİ ETKİLEYEBİLECEK UNSURLAR

Arispe, ilerleyen dönemde hangi gelişmelerin Türkiye’nin kredi notunu pozitif istikamette etkileyebileceğine ait ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Pozitif bir derecelendirme eylemine sebep olabilecek etkenlerin arasında, cari açığın azaltılması, daha kuvvetli dış likidite ve dolarizasyonun gerilemesi yoluyla Türkiye'nin dış kırılganlıklarının azaltılması olduğunu belirttik. Enflasyonda istikrarlı bir düşüş eğilimi, para siyaseti güvenilirliğinin yine inşası ve jeopolitik rizikolarda azalma da Türkiye'nin notları için pozitif olacaktır.”