Flaş Kabil Havaalanı yorumu: Türkiye'nin güvenliği sağlaması ABD için hayati önemde

Flaş Kabil Havaalanı yorumu: Türkiye'nin güvenliği sağlaması ABD için hayati önemde

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama konusunun Amerika Birleşik Devletlerinin…

Nuland, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından tertip edilen "Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye politikası" isimli seansta bir konuşma yaptı.

Washington ile Ankara'nın başta terörizmle gayret olmak üzere Ukrayna ve Libya gibi bölgesel mevzularda yakın iş birliği içinde olduğunu belirten Nuland, Türkiye'nin özellikle Suriye'nin kuzeyinde, dünyada yeni sığınmacı krizine yol açabilecek 4 milyon Suriyeliyi Esed rejiminin saldırılarından gözettiğine dikkati çekti.

Nuland, "Ayrıca, Türkiye'yi dünyanın en büyük sığınmacı barındıran ülkesi haline getiren 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon sığınmacıyı desteklemeye müteveccih süregelen mücadelelerinden dolayı da minnettarız." dedi.

"Amerika Birleşik Devletleri İÇİN KABİL HAVAALANI GÜVENLİĞİ HAYATİ EHEMMİYET TAŞIMAKTA"

Türkiye'nin, Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri ve NATO askeri misyonları sona ererken Kabil'deki havaalanında efor bulundurmaya ilgi duyduğunu ifade eden Nuland, bundan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi olarak son derece memnun olduklarını belirtti.

Nuland, "Bu katkı bizim, bağlaşıklarımızın ve ortaklarımızın, birliklerimiz geri çekildikten sonra Kabil'de güçlü bir diplomatik mevcudiyet sağlayabilmemiz için hayati ehemmiyet taşımaktadır." diye konuştu.

Kabil Havaalanı'nın güvenliği sağlanmadan ne Amerika Birleşik Devletlerinin ne de bağlaşık ve ortaklarının Afganistan'daki varlıklarını güçlü biçimde sürdüremeyeceğine dikkati sürükleyen Nuland, Türkiye'nin ise hem Afgan ulusuyla hem de bölgedeki öteki oyuncularla benzersiz ve özel ilişkisi olduğunu, bu sebeple uzun vadede daha kalıcı ortak olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Nuland, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında, başta S-400 konusu olmak üzere çözüm bekleyen sorunlara karşın Türkiye'nin dünyanın dört bir yanındaki NATO misyonlarına ehemmiyetli katkılarda bulunduğunun altını çizerek, Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin sağlanması konusunda her iki taraftaki teknik takımların bu kritik tertip etmeyi sonuçlandırmak için beraber çalışmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.